FC U Craiova – U Cluj 3-4. Nebunie totală! Dan Nistor şi Chipciu, „duble” fabuloase. Meci uluitor la Craiova

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 28.07.2023, 19:55
Actualizat: 28.07.2023, 21:24

Dan Nistor a dat declaraţii dure după Oţelul - U Cluj 1-1

Dan Nistor, în timpul unui meci la U Cluj/ Profimedia

FC U Craiova – U Cluj 3-4. A fost nebunie totală la Craiova. Toni Petrea l-a învins pe Nicolae Dică la capătul unui meci uluitor.

Aurelian Chiţu, de două ori, şi Sidibe au marcat pentru echipa lui Nicolae Dică. De cealaltă parte, Dan Nistor şi Alexandru Chipciu au reuşit câte o dublă. FC U Craiova a rămas fără punct în acest sezon.

Clujenii au deschis scorul în meciul de la Craiova, marcând în minutul 37 prin Dan Nistor, din pasa lui Chipciu.

Oltenii au avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 44, dar au reuşit să egaleze în minutul 50. Bahassa a trimis un şut care a lovit transversala, balonul a revenit în teren, iar Aurelian Chiţu a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 59, Bahassa a şutat din nou din careu, portarul Gorcea a respins, mingea a ajuns la Aurelian Chiţu, care l-a depăşit pe portarul clujenilor şi a înscris, aducându-i pe craioveni în avantaj. În minutul 67 oaspeţii au primit penalty pentru un henţ al lui Baeten şi Dan Nistor a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 69, reuşind dubla.

Craiova a revenit în avantaj în minutul 77, scor 3-2, printr-un gol marcat de Sidibe, abia intrat pe teren. Însă clujenii au replicat devastator pe final de meci. Chipciu a egalat cu un şut plasat, din marginea careului, în minutul 80, pentru ca acelaşi jucător să reuşească şi el dubla, în minutul 86, cu un şut deviat de Achim. Universitatea Cluj s-a impus cu 4-3 la Craiova.

FC U Craiova – U Cluj 3-4

Min. 90+4: FINAL DE MECI! Universitatea Cluj se impune la capătul unui meci uluitor.

Min. 86: Gol Universitatea Cluj! Alexandru Chipciu a marcat cu un gol deviat!

Min. 80: Gol Universitatea Cluj! Alexandru Chipciu a marcat cu un şut de la marginea careului.

Min. 77: Gol FC U Craiova! Sidibe a marcat imediat după ce a intrat pe teren!

Min. 67: Penalty pentru Universitatea Cluj! Baeten a atins mingea cu mâna. Dan Nistor a transformat lovitura de la 11 metri.

Min. 60: Gol FC U Craiova! Aurelian Chiţu a reuşit dubla.

Min. 49: Gol FC U Craiova! Bahhasa a tras senzaţional de la 30 de metri, dar mingea a lovit transversala. Mingea a ajuns la Chiţu, care a trimis cu capul în poartă.

Min. 44: Gol anulat pentru FC U Craiova 1948! Reuşita lui Chiţu a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Min. 36: FC U Craiova 1948 – U Cluj 0-1! Dan Nistor a reuşit un gol superb! Mijlocaşul a deschis scorul cu un şut de la marginea careului.

Min. 1: A început partida.

FCU Craiova: 31. R. Popa – 18. Compagnucci, 3. Paramatti, 14. Henriques, 30. Van Durmen – 8. Dr. Albu, 6. Vl. Achim – 24. Baeten, 10. Bauza, 28. Bahassa – 11. Chițu

Rezerve: 50. Gurău, 2. Negru, 5. Kvakic, 72. Padula, 77. Asamouh, 74. Ciobanu, 23. Al. Pop, 51 Sidibe, 99. Blănuță

Antrenor: Nicolae Dică

U Cluj: 33. Gorcea – 88. Dimitrov, 6. Miron, 3. Mitrea, 5. Vătăjelu – 94. Bic, 16. I. Filip, 10. Nistor – 19. D. Popa, 7. I. Stoica, 27. Chipciu

Rezerve: 23. Iliev, 26. Oancea, 17. Pițian, 93. Călugăr, 18. perianu, 97. Hofman, 11. Tescan, 8. Calcan, 59. Popadiuc

Antrenor: Toni Petrea

Nicolae Dică, înainte de FC U Craiova – U Cluj

Cu niciun punct după primele două etape, Nicolae Dică nu concepe ca echipa sa să mai piardă puncte.

„Ne așteaptă o partidă foarte grea. U Cluj este o echipă foarte bună a campionatului, cu jucători cu mare experiență, care au câștigat trofee. O echipă ofensivă, care de la mijloc în sus are jucători care pot face diferența. Și defensiv, mai ales cu Petrolul, a stat bine, la fel și în prima repriză cu Rapid.

Este un meci pe care trebuie să-l câștigăm. Trebuie să dăm totul, să fim o echipă unită pe teren. Avem nevoie mare de cele trei puncte, mai ales că jucăm acasă”, a spus Nicolae Dică.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17:58 Gigi Becali, sfătuit să insiste pentru jucătorul pe care vrea să-l transfere la FCSB: „Ar ajuta foarte mult” 17:49 VIDEOGabriel Bortoleto, pole position la Cursa de Formula 2 de la Imola (duminică, 11:00 în AntenaPLAY). Sprint-ul, sâmbătă la 15:15 17:46 FotoSoţia lui Cristi Tănase, acuzaţii şocante la adresa lui „Dodel”: „Pe mama a strâns-o de gât! Consumă mult alcool, ţipă, urlă!” 17:37 În timp ce Gigi Becali îl aşteaptă să se întoarcă la FCSB, Malcom Edjouma a primit o altă ofertă din Liga 1: „E un jucător bun” 17:27 Braga – Porto e meciul ultimei etape din Liga Portugal, LIVE în AntenaPLAY! Luptă stânsă pentru grupele Europa League. Programul 17:16 Bellator Champions Series Paris e LIVE VIDEO în AntenaPLAY, de la ora 19:00. Patrick Mix – Magomed Magomedov e main-event-ul 16:58 FotoRevenire de senzaţie a unuia dintre „Rockefellerii României”! Decizia importantă luată de milionarul român 16:50 VIDEOSantiago Ramos, pole position în Cursa de Formula 3 de la Imola (duminică, 09:30, AntenaPLAY). Sprintul e sâmbătă, de la 11:05 16:32 Edi Iordănescu a anunțat lotul preliminar de stranieri pentru amicalele din iunie! România – Liechtenstein va fi LIVE pe Antena 1 16:28 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 17 mai Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta