Gabi Tamaș nu renunță la națională! „Ești prea bătrân pentru convocare?”. Cum a putut să răspundă „veteranul” Petrolului

Gabi Tamaș este așteptat la FC Brașov

Gabi Tamaș este așteptat la FC Brașov de Dan Alexa

Gabi Tamaș, în timpul unui meci / Hepta

Gabi Tamaș nu renunță la națională. Fundașul 38 de ani de la Petrolul nu ar spune „pas” unei convocări sub „tricolor”, chiar dacă nu se mai află la prima tinerețe. Tamaș continuă să aibă prestații consistente în Liga 1 și să își ajute echipa atât pe faza defensivă, cât și în ofensivă.

Tamaș a marcat unicul gol al Petrolului în fața Farului. Chiar dacă ploieștenii au pierdut, scor 1-3, „veteranul” ploieștenilor a atras din nou atenția.

Gabi Tamaș nu renunță la națională! „Ești prea bătrân pentru convocare?”

La finalul partidei de pe „Ilie Oană”, Gabi Tamaș a fost întrebat dacă este „prea bătrân” să se gândească la o selecție la naționala României pentru „dubla” cu Finlanda și Bosnia, din Liga Națiunilor. De notat că selecționerul Edi Iordănescu s-a aflat în tribune la meciul dintre Petrolul și Farul.

„Am pregătit toată săptămâna acest meci. Eu spun că nu ne-am făcut de râs în această seară, am demonstrat că putem să jucăm fotbal. Nu am avut șansă, am avut câteva oportunități. Chiar și în prima repriză puteam să înscriem. Toată lumea știe ce jucător e Alibec, a reușit două execuții extraordinare.

Sunt ok punctele (n.r. – 17p), noi ne-am propus să luăm și mai multe puncte până la sfârșitul turului. Per total, cred că ar trebui să fim mulțumiți, iar suporterii să fie alături de noi ca în seara asta. Am obosit puțin, cred că este prima oară când văd că Farul trage de timp la unele faze. Nu credeam că se poate întâmpla asta. Mai și glumim. Felicit echipa adversă pentru cum s-a jucat.

(N.r. – Ești prea bătrân să te mai gândești la echipa națională?) Păi să întrebați selecționerul, nu pe mine. Nu știu, eu n-am renunțat la echipa națională, dar nici nu mă mai gândesc la ea”, a spus Gabi Tamaș, pentru Digisport.

Denis Alibec speră să fie convocat la echipa naţională, după „dubla” reuşită în Petrolul – Farul 1-3

Denis Alibec speră să fie convocat la echipa naţională, după ce a marcat o „dublă” de senzaţie în Petrolul – Farul 1-3. Atacantul a ajuns la patru goluri marcate, în ultimele şase runde, şi ţinteşte meciurile „tricolorilor” din această lună.

Alibec i-a transmis un mesaj lui Edi Iordănescu, înaintea meciurilor echipei naţionale din această lună. Atacantul speră să fie convocat, în ciuda faptului că încă nu a primit vreo veste din partea oficialilor FRF.

„Nu eu decid lotul. Sper să fiu acolo. Sunt cam secretoşi, nu am avut nicio discuţie cu selecţionerul. Să sperăm că vom da câţiva jucători, chiar merităm”, a declarat Denis Alibec, la Digi Sport, după partida dintre Petrolul şi Farul.

După cele două goluri marcate în prima repriză a meciului de pe „Ilie Oană”, Denis Alibec a pasat decisiv pentru Enes Sali, care a marcat în minutele de prelungiri.

9:33 Transferul lui Denis Drăguş a intrat în linie dreaptă! Standard şi-a dat acordul! Anunţul presei din Turcia 9:13 „Cristi Chivu, o variantă pentru Rapid?” Răspunsul dat imediat de Victor Angelescu! Mesaj şi despre Mircea Lucescu 9:12 FotoCe a putut spune Ioana despre căsnicia cu Ilie Năstase. A cedat şi a dat cărţile pe faţă. Dezvăluiri fără precedent 8:39 Thomas Tuchel, mesaj acid către „galactici”, după Bayern Munchen – Real Madrid 2-2: „Au marcat două goluri din două ocazii” 8:39 Carlo Ancelotti, semnal de alarmă după Bayern Munchen – Real Madrid 2-2: „A fost momentul nostru de slăbiciune!” 8:26 „Să avem o seară magică acasă!” Reacţia lui Vinicius, după ce a fost „eroul” lui Real Madrid în duelul cu Bayern 8:02 30 de ani de la moartea lui Ayrton Senna. 1 mai, una dintre cele mai triste zile din istoria sportului mondial 0:06 Mihai Stoica nu s-a putut abţine şi i-a dat replica lui Tudorel Stoica: „Oameni pe care i-ai idolatrizat te desconsideră total!” 30
23:55
VIDEOCoventry – Ipswich 1-2, în AntenaPLAY. Oaspeţii au urcat pe loc de promovare directă în Premier League! Cum arată clasamentul
30
23:50
Mutarea de geniu făcută de Thomas Tuchel în Bayern – Real Madrid! Bavarezii au întors scorul după numai 12 minute