Laszlo Balint a cedat nervos după CFR Cluj – UTA 2-1: „Ne crapă venele în cap! Suntem proştii proştilor! Arbitraj sub orice critică”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 2.03.2023, 19:37

Laszlo Balint, în timpul unui meci

Laszlo Balint, discurs furios după CFR Cluj - UTA 2-1

Laszlo Balint, în timpul unui meci / Ciprian Petcut/SPORT PICTURES

Laszlo Balint, antrenorul celor de la UTA, a cedat nervos după CFR Cluj – UTA 2-1. Balint a avut un discurs furios din cauza arbitrajului. CFR Cluj s-a impus cu 2-1 în faţa celor de la UTA, la capătul unei partide cu multe probleme de arbitraj.

Laszlo Balint a cedat nervos la finalul partidei cu CFR Cluj şi a lansat atacuri în rafală la adresa prestaţiei brigăzii de arbitri conduse de Lucian Rusandu.

Laszlo Balint a cedat nervos după CFR Cluj – UTA 2-1

„Au fost o grămadă de probleme de probleme de arbitraj. Ok, ne-a bătut CFR-ul pe greşelile noastre, suntem proştii proştilor. Atâta vreme cât se verifică la VAR, nu ne întreabă nimeni dacă ne crapă ceva în cap. Am înţeles că penalty-ul care s-a dat nu s-a dat. La Roger am înţeles că trebuia să se dea roşu.

Vrem să fie o notă de echidistanță măcar la arbitrajul video. Cât se verifică la VAR, nu ne întreabă nimeni dacă ne crapă venele! Deac trebuia să ia cartonaș roșu pentru faultul la Roger, am înțeles că n-a fost penalty la Maglica, l-am pierdut pe Vukcevic câteva săptămâni după un fault criminal, ce să facem?

Să ni se spună să stăm cuminți. Noi ne chinuim, suntem penultimii în clasament, OK, dar vrem să fim tratați cum sunt tratate toate echipele. Respectăm CFR-ul, e o echipă fantastică, dar azi arbitrajul a fost sub orice critică! În superioritate numerică, am avut penalty clar!

De ce avem mai avem VAR? Ne crapă venele în cap! Suntem proştii proştilor, astăzi a fost un arbitraj sub orice critică. Am avut penalty clar, am încercat, l-am băgat pe Roger fundaş stânga. Am încercat tot ce se putea încerca. în momentul în care ai penalty pentru tine…Am luat goluri din greşeli, de aia zic că suntem proştii proştilor.  La fiecare fază să aşteptăm VAR-ul? Chiar aşa nu mai suntem în stare să arbitrăm? De ce trebuie să aşteptăm după VAR să ne crape capul?. Noi merge la balamuc, domnilor! „, a atacat Laszlo Balint, antrenorul celor de la UTA, la digisport.ro.

CFR Cluj – UTA 2-1, după un meci cu probleme de arbitraj

CFR Cluj a învins UTA Arad, scor 2-1. Clujenii au ratat un penalty, prin Ciprian Deac, şi au avut un gol anulat.

La Cluj, campioana a controlat total prima repriză a meciului cu UTA. Ermal Krasniqi a deschis scorul în minutul 15, cu un şut de la marginea careului. În minutul 21, arbitrul Lucian Rusandu a acordat un penalti pentru gazde, la o cădere în careu a lui Maglica. Lovitura de pedeapsă a fost însă ratată de Ciprian Deac, acesta şutând pe lângă poartă.

În prelungirile primei părţi, minutul 45+3, Rangelo Janga a înscris dintr-o centrare a lui Krasniqi, dar după consultarea VAR, golul a fost faultat pentru un fault la o fază premergătoare, unde Kolinger l-a lovit pe Milosevic.

Arădenii au început mai bine repriza secundă şi au egalat prin Rareş Pop, în minutul 47, dar Yuri a readus în avantaj gazdele cu un gol marcat în minutul 63, după o gafă a defensivei echipei UTA.

În minutul 70 Maglica şi-a lăsat echipa în zece după ce a fost eliminat pentru un fault dur comis asupra lui Vukcevic. Arbitrul Lucian Rusandu, care a fost destul de nesigur pe parcursul partidei, i-a arătat cartonaşul roşu clujeanului după ce a fost consultat sistemul VAR. După numai două minute Rusandu i-a dat doar cartonaş galben lui Deac, pentru o intrare periculoasă la Anton.

CFR CLUJ: R. Sava – Braun, Yuri, A. Burcă (Kolinger 42), Camora – Deac (Peteleu 90), Muhar, Cvek (Hoban 90), Krasniqi (Petrila 90) – Janga (Ţîru 80), Maglica. ANTRENOR: Dan Petrescu

UTA ARAD: Kucher – Chindriş, Benga, Hoxhallari (Otele 46) – Vukcevic (Roger 71), Cascini (Postolachi 71), P. Anton, Abeid – R. Pop (Păşcălău 84), Milosevic, Willie Barbosa (Ubbink 46). ANTRENOR: Laszlo Balint

Cartonaşe galbene: Deac 72, Dan Petrescu 89 / Hoxhallari 32, Vukcevic 62

Cartonaş roşu: Maglica (CFR Cluj) min. 70

Arbitri: Lucian Rusandu – Mihai Marius Marica, Imre-Laszlo Bucsi – Florin Andrei

Arbitri VAR: Kovacs Szabolcs – Tunyogi Ferencz

Observator: Zoltan Szekely

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

14:55 VIDEOYokohama – Al Ain 2-1 a fost în AntenaPLAY. Japonezii au nevoie să nu piardă în retur pentru a cuceri Liga Campionilor Asiei! 14:52 Final de sezon în Liga a 2-a! Unirea Slobozia și Gloria Buzău, promovate direct! Cine mergre la baraj și cine a retrogradat 14:50 FotoCât de frumoasă e şi cu ce se ocupă cea mai rapidă femeie din România! 14:33 UPDATEFCSB – CFR LIVE TEXT, 20:00. Campioana primește trofeul în fața lui Dan Petrescu! „Erupe” Arena Națională! Derby-ul, sold-out! 14:15 „Ghencea e mică” Gheorghe Mustață, ironie la adresa CSA Steaua în ziua în care FCSB primește titlul! 14:00 LIVE VIDEOFIA World Endurance Championship 2024 | Cursa de 6 ore de la Spa-Francorchamps e ACUM în AntenaPLAY! 13:41 FotoCesc Fabregas, acţionar şi antrenor secund la Como, discurs de senzaţie după promovarea în Serie A! Jucătorii au „explodat”! 13:21 George Pușcaș, făcut praf de italieni după Bari – Brescia 2-0! Echipa românului a ajuns la barajul pentru menținerea în Serie B 13:01 Norvegia – Cehia și SUA – Germania (21:20), LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Dueluri spectaculoase la Campionatul Mondial de hochei 12:45 Reacţia presei spaniole după ce Ianis Hagi a dat o pasă decisivă în Alaves – Girona 2-2! Fiul „Regelui” nu a scăpat de critici! Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire