Răzvan Patriche, explicaţii după Petrolul – Dinamo 1-0: „Un teren şi îngheţat şi moale!”. Ce a spus despre derby-ul cu Rapid

Iulian Focșăneanu Publicat: 20 ianuarie 2024, 22:23

Răzvan Patriche, explicaţii după Petrolul – Dinamo 1-0: „Un teren şi îngheţat şi moale!. Ce a spus despre derby-ul cu Rapid

Răzvan Patriche a venit cu primele explicaţii după Petrolul - Dinamo 1-0

Răzvan Patriche, în timpul unui meci / Profimedia

Răzvan Patriche a venit cu primele explicaţii după meciul Petrolul – Dinamo, scor 1-0, din etapa a 22-a a Ligii 1. Căpitanul „câinilor” şi-a găsit cu greu cuvintele după eşecul suferit la Ploieşti.

Dinamo a încheiat anul 2023 cu două victorii, dar a avut probleme la reluarea campionatului. Jucătorii lui Kopic nu au reuşit să pună în pericol poarta apărată de Zima. Jair le-a dat lovitura de graţie cu 10 minute înainte de final.

Răzvan Patriche, explicaţii după Petrolul – Dinamo 1-0

Patriche a pus eşecul pe seama gazonului de pe stadionul „Ilie Oană”. Se teme că situaţia se va repeta în următorul meci, cu Rapid, pe Arena Naţională.

Am avut aşteptări mari de la primul meci, din păcate nu am reuşit să aducem niciun punct azi. Am jucat pe un teren dificil, îngheţat, moale. A fos tun meci de luptă, pe care din păcate l-am pierdut.

Probabil de aceea, un teren greu şi îngheţat şi moale. Nu ştiai când vine mingea. Fiecare a aşteptat greşeala celuilalt. Zic eu că un rezultat egal era echitabil.

Cu siguranţă Dinamo va arata altfel, se vor integra şi noii noştri colegi. Vom arăta altfel. Nu ştim şi săptămâna viitoare (n.r. la meciul cu Rapid), cum va fi terenul, probabil va fi iar un meci de luptă. Nu avem timp să ne lingem rănile, trebuie să ne gândim la următorul meci. Am avut aşteptări mari, încredere în noi şi din păcate nu am reuşit să aducem niciun punct„, a declarat Răzvan Patriche la digisport.ro.

Petrolul, victorie cu Dinamo

Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 1-0, gruparea bucureşteană Dinamo, într-un meci contând pentru etapa a 22-a din Superligă.

Petrolul a avut prima ocazie a meciului, în minutul 20, prin Doua, care a fost blocat de portarul Golubovic. La cealaltă poartă, Lukas Zima a reţinut şutul lui Amzăr, după şase minute. Alexandru Musi a obţinut un penalti în minutul 41, după un fault comis de Răzvan Patriche, dar arbitrul Marian Barbu a întors decizia, după analiza VAR şi nu a mai acordat lovitura de la 11 metri. Petrolul a trecut pe lângă gol în minutul 48, la lovitura de cap a lui Paul Papp. Gazdele au marcat unicul gol al meciului în minutul 80, când Jair a şutat fără preluare de la marginea careului şi l-a învins pe Golubovic. Petrolul s-a impus cu 1-0 şi se află pe locul 7 în clasament, cu 30 de puncte, în vreme ce Dinamo ocupă penultimul loc în clasament, al 15-lea, cu 16 puncte.

PETROLUL: Zima – P. Papp, Meijers, Huja – Doua (L. Dumitriu 90), Seto (Diomande 79), Jefferson (Hanca 64), Jair, V. Ţicu – Al. Musi (I. Răducan 79), Grozav (Işfan 79). ANTRENOR: Florin Pîrvu

DINAMO: Golubovic – Lucas Araujo, Patriche, Homawoo – Cr. Costin (G. Moura 78), Pavlicic, Ilic (A. Irimia 73), Amzăr – Dani Iglesias (Ghezali 64), Goncalo Gregorio (N. Roşu 79), Hakim Abdallah (Gnahore 46). ANTRENOR: Zeljko Kopic

Cartonaşe galbene: Al, Musi 50, Juha 89, Hanca 90+5 / Homawoo 77

Arbitri: Marian Barbu – Mihai Marius Marica, Stelian Slabu – Ovidiu Robu

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Bogdan Dumitrache

Observator: Corneliu Fecioru

0:15 VIDEOMax Verstappen, pole position în cursa de sprint a Marelui Premiu de la Miami (Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY, de la ora 19:00) 3
23:57
Mihai Stoica a anunţat o schimbare majoră la FCSB: „Poate chiar se va ajunge să se voteze!”
3
22:55
„Penibil!” Oficialii de la Sepsi au ieșit la atac după 4-1 cu Farul! Mesaj dur despre scandările xenofobe
3
22:45
„Nu le-am dat nicio șansă” Reacții categotice din tabăra lui Sepsi după 4-1 cu Farul! Ce s-a spus despre performanța de la Ovidiu
3
22:37
Prima reacţie a lui Gică Hagi, după umilinţa din Farul – Sepsi 1-4: „Un meci de care îţi este ruşine! E greu să accepţi”
3
22:26
Marius Ștefănescu, anunțul momentului despre transferul la FCSB. Ce a spus despre declarațiile lui Laszlo Dioszegi
3
22:16
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abbi Pulling, pe primul loc în a doua sesiune de antrenamente, live în AntenaPLAY
3
21:59
Farul – Sepsi 1-4! Umilință uriașă pentru echipa lui Gică Hagi! Safranko a făcut spectacol la Ovidiu
3
21:29
România – Japonia LIVE VIDEO în AntenaPLAY (13:30). Ultimul meci de la Campionatul Mondial de hochei pentru tricolori