Verdictul specialistului după penalty-ul acordat de Sebastian Colţescu în Farul – FCSB: „Penalty a la Colțescu. Cine e la VAR?”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 18.09.2023, 0:01

Verdictul specialistului după penalty-ul acordat de Sebastian Colţescu în Farul - FCSB

Faza la care Sebastian Colţescu a acordat lovitură de la 11 metri / Captură Orange Sport

A apărut verdictul specialistului după penalty-ul acordat de Sebastian Colţescu în derby-ul Farul – FCSB, din etapa a 9-a a Ligii 1. Arbitrul a considerat că Adrian Şut a fost faultat în careu de Tudor Băluţă şi a acordat punctul cu var. De la 11 metri, Darius Olaru a deschis scorul la Ovidiu.

Gică Hagi a protestat vehement, dar nu a putut să îl convingă pe Colţescu să îşi schimbe decizia. „Centralul” a considerat că faultul a fost clar şi nici măcar nu a vrut să revadă faza cu ajutorul sistemului VAR.

În minutul 55 al meciului de la Ovidiu, dintre campioana și vicecampioana României, Sebastian Colțescu a dictat o lovitură de la 11 metri după un contact între Adrian Șut și Tudor Băluță. Jucătorul de la FCSB a căzut în careul constănţenilor. Adrian Porumboiu e convins că penalty-ul nu trebuia acordat şi l-a făcut praf pe Colţescu.

Penalty a la Colțescu. Nu ai cum să dai așa ceva! (n.r. râde zgomotos). VAR trebuia să intre, greșeala e flagrantă. Cine e la VAR? Eu știu cine, dar vă întreb așa… (n.r. Marcel Bîrsan e arbitru VAR). Am crezut că s-a schimbat Colțescu. A stat o perioadă departe de alte lucruri, dar acum și-a revenit la starea lui de acum 7-8 ani. E inadmisibil”, a spus Adrian Porumboiu pentru prosport.ro.

Pentru mine nu a fost fault. Şut a încercat să dribleze cu o minge invizibilă şi a dat în piciorul lui Băluţă. Pentru mine nu e penalty. Iar reacţia lui Şut, parcă îi dăduse cu satârul! Se împiedică de acesta. Veşnica acoperire regulamentară pe undeva o are Colţescu!”, a declarat comentatorul Digi Sport.

De asemenea, Gică Hagi a făcut imediat o criză de nervi pe bancă. „A văzut toată lumea!” i-a strigat managerul Farului arbitrului. Sebastian Colţescu a venit la marginea terenului pentru a-l calma.

„Tu ai fi acordat penalty?”. Reacţia sinceră a lui Adrian Şut

Am vrut să dau o pasă cu călcâiul, m-a lovit, cred că s-a şi auzit. Nu cred că am decis eu meciul, ci Olaru, care a înscris din penalty. Era o presiune uriaşă.

(Reporter: Tu ai fi acordat penalty) Nu ştiu să vă zic exact, pot să vă să spun că a fost contact. M-a lovit, s-a şi auzit. Nu sunt arbitru, probabil s-a verificat şi la VAR.

Nu pot să zic decât că mă bucur că sunt apreciat pentru randamentul pe care îl dau pe teren. E important să fii lăudat, dar e important să rămân cu picioarele pe pământ. Ştiu cât de mult muncesc„, a declarat Adrian Şut la digisport.ro.

A sunat Gigi Becali pe bancă? Două schimbări, la pauză, în Farul – FCSB

A fost 0-0 după primele 45 de minute ale confruntării de la Ovidiu, dintre campioana şi vicecampioana României. Nemulţumiţi de rezultat, roş-albaştrii au introdus doi noi jucători la pauză.

David Miculescu şi-a făcut apariţia la începutul reprizei secunde. Acesta l-a înlocuit pe Andrea Compagno, cel care a fost unul dintre cei mai activi jucători ai FCSB-ului. În prelungirile primei reprize, italianul putea deschide scorul. A trimis mingea în poartă din centrarea lui Octavian Popescu, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Şi Damjan Djokovic a intrat pe teren. Croatul fost introdus în locul lui Ovidiu Popescu. Mijlocaşul de 33 de ani era titular incontestabil în startul sezonului, dar apoi nu a mai fost pe placul patronului. Gigi Becali a fost convins că Ovidiu Popescu dă un randament mai mare decât fostul jucător de la CFR Cluj.

Surprinzător, pe teren a fost păstrat fundaşul central Siyabonga Ngezana, care primise cartonaş galben încă din startul partidei. Sud-africanul era expus şi risca să fie eliminat.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

22:24 FotoMesajul primit de Mihai Neşu, la 13 ani după accidentul cumplit care l-a imobilizat în scaun cu rotile: „Va juca pentru Dumnezeu” 22:00 Doncaster – Crewe, acum LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Duel pentru finala play-off-ului de promovare în League One 21:55 Modul emoţionant prin care Ligue 1 şi-a luat rămas-bun de la Kylian Mbappe! Imagine fabuloasă cu starul care se desparte de PSG 21:44 Kylian Mbappe se poate despărți cu un trofeu de PSG! Finala Cupei Franței e LIVE în AntenaPLAY, pe 25 mai 21:15 BREAKING NEWSKylian Mbappe și-a luat adio de la PSG! Mesajul transmis de superstarul francez! Cale liberă spre Real Madrid 21:10 Kriszta Incze și Cătălina Axente s-au calificat la Jocurile Olimpice! Team Romania a ajuns la 85 de sportivi 20:32 Mesajul lui Florinel Coman pentru fanii FCSB-ului, înainte de sărbătoarea de titlu. Detalii importante pentru suporteri 20:15 Mircea Rednic l-a auzit pe Răzvan Zăvăleanu şi s-a descătuşat chiar înainte de Dinamo – UTA: „Eu nu merit banii?” 20:13 VideoÎncăierare generală la Slovacia – Germania! Scene incredibile cu procedee de wresling la Campionatul Mondial de hochei 19:38 Rică Răducanu a împlinit 78 de ani şi l-a „distrus” pe Cristiano Bergodi: „Ne-ai luat banii, de ce nu ai stat în Italia?” Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire