Ce i-a putut spune Xavi lui Istvan Kovacs, la finalul meciului Barcelona – PSG 1-4. Arbitrul român, făcut praf

Publicat: 17.04.2024, 0:46.

Ce i-a putut spune Xavi lui Istvan Kovacs, la finalul meciului Barcelona - PSG 1-4

Xavi şi Istvan Kovacs - Profimedia Images

Ce i-a putut spune Xavi lui Istvan Kovacs, la finalul meciului Barcelona – PSG 1-4, a fost dezvăluit chiar de antrenorul catalanilor, cel care a fost eliminat de arbitrul român, în minutul 56 al partidei care a stabilit semifinalista UEFA Champions League.

Kovacs a avut parte de o seară teribilă în Spania. El i-a eliminat pe Araujo şi Xavi, nu a acordat un penalty cerut de iberici, arătând punctul cu var în favoarea oaspeţilor.

Dacă presa din Spania a fost împărţită în legătură cu evoluţia centralului român, acesta a fost acuzat de toată lumea că nu le-a acordat gazdelor penalty, la un duel între Vitinha şi Gundogan. Xavi l-a criticat şi el dur pe român, pentru roşul pe care i l-a arătat lui Araujo.

La finalul meciului, antrenorul Barcelonei a vorbit pentru Mundo Deportivo şi a dezvăluit ce i-a spus românului pe teren. „I-am spus arbitrului că a fost foarte slab, că nu a înţeles nimic din acest meci. A fost un dezastru. A schimbat soarta dublei. Nu-mi place să vorbesc de arbitri, dar el a schimbat soarta meciului”.

Xavi, eliminat şi el de Istvan Kovacs, în Barcelona – PSG 1-4

Xavi a fost şi el eliminat de Istvan Kovacs, în repriza a doua a meciului dintre Barcelona şi PSG (1-4), când scorul era 2-1 pentru oaspeţi, în returul din sferturile UEFA Champions League.

Spaniolul şi-a ieşit din minţi după un fault dictat la mijlocul terenului, în minutul 56, şi a lovit cu piciorul într-un obiect care protejează o cameră de luat vederi aflat aproape de arbitrul de rezervă, Horaţiu Feşnic.

Apoi, Xavi a fost surprins înjurând înspre Istvan Kovacs, care nu a stat pe gânduri şi l-a eliminat pe antrenorul gazdelor. Asta după ce, la pauza meciului, arbitrul român îi arătase roşu şi antrenorului secund al catalanilor.

Istvan Kovacs, duel infernal în Spania

Aceasta a fost a treia eliminare a lui Xavi de când se află la conducerea Barcelonei. Prima a venit chiar în prima etapă din La Liga, cu Getafe. În etapa a 29-a, el era trimis la cabine pentru două galbene în timpul partidei cu Atletico Madrid.

A fost o seară infernală pentru Istvan Kovacs, care a pornit cu eliminarea controversată a lui Araujo şi cu roşul arătat lui Xavi, dar şi cu penalty-ul acordat pentru PSG. Mai mult, spaniolii au cerut un penalty la cea mai controversată fază a partidei.

Acesta a fost al şaptelea meci arbitrat de Istvan Kovacs în această ediţie de Liga Campionilor, după Newcastle – PSG 4-1, Arsenal – Sevilla 2-0, Milan – Dortmund 1-3 și FC Porto – Șahtior 5-3, toate din faza grupelor, şi Inter – Atletico Madrid 1-0, în turul optimilor.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

8:15 „Nu înțeleg de ce au fost la Ateneu” Mihai Rotaru, avertisment dur pentru Gigi Becali: „FCSB a devenit dușmanul de casă!” 16
23:33
VIDEOLeeds – Norwich 4-0 a fost în AntenaPLAY! „Păunii”, în finala play-off-ului de promovare în Premier League de pe Wembley
16
23:29
VIDEOKazahstan – Suedia 1-3 și Canada – Norvegia 4-1 au fost LIVE în AntenaPLAY. A fost o seară spectaculoasă la CM de hochei
16
23:19
„Îţi vine să faci glume!” Darius Olaru, explicaţii pentru ironiile devastatoare adresate rapidiştilor: „Căpriorii, căpriorii!”
16
23:09
Forbes a publicat TOP 10 al celor mai bine plătiți atleți din lume. Cristiano Ronaldo câștigă aproape de 2 ori mai mult ca Messi
16
22:51
Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (duminică, 20:00). Românul, condamnat să câştige
16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”
16
22:11
„Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu
16
22:00
Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta