Ce obiectiv are FC Barcelona în UEFA Champions League. Xavi: „Este clar, trebuie să facem asta”

De Alex Ioniță
Publicat: 18.09.2023, 17:38

Ce obiectiv are FC Barcelona în UEFA Champions League

Ce obiectiv are FC Barcelona în UEFA Champions League

Colaj Xavi - jucători FC Barcelona / Profimediaimages

Ce obiectiv are FC Barcelona în UEFA Champions League. Xavi, antenorul catalanilor, a vorbit despre ținta formației „blaugrana” din acest sezon al celei mai prestigioase competiții intercluburi.

Reclamă

Faza grupelor din acest sezon de UEFA Champions League începe de marți seară. Dintre cele 8 partide programate, cele mai importante sunt duelurile: AC Milan – Newcastle (19:45), Barcelona – Antwerp (22:00), Lazio – Atletico Madrid (22:00) și PSG – Borussia Dortmund (22:00). Toate partidele menționate anterior vor fi în format LIVE SCORE pe AS.ro.

Reclamă

Ce obiectiv are FC Barcelona în UEFA Champions League. Xavi vrea calificarea ieșirea din grupe

Înaintea duelului cu Antwerp, programat marți seară de la ora 22:00, tehnicianul catalanilor a dezvăluit obiecivul echipei sale, pentru noul sezon competițional de UEFA Champions League. Xavi este de părere că Barcelona trebuie să iasă din grupe, pentru a avea un sezon de succes în cea mai importantă competiție intercluburi.

„Obiectivul este clar, trebuie să ieșim din grupă, atunci vom vorbi despre ce urmează. Trebuie să ajungem în șaisprezecimi, acesta este obiectivul principal, după doi ani în care nu am reușit această performanță. Obiectivul este unul clar și vom încerca să obținem primul loc în grupă.

În primul an în care nu am reușit să ne calificăm nu am fost destul de buni. Anul trecut am fost buni, dar rezultatele nu au arătat asta. În acest sezon vrem să facem acest pas.

Anul trecut am arătat bine în competițiile interne, dar nu și în Europa. În acest an avem în fața scenariul perfect. Începem cu un meci pe teren propriu, trebuie să arătăm o formă bună și să o continuăm”, a spus Xavi, înaintea meciului cu Antwerp, citat de mundodeportivo.com.

În acest sezon de UEFA Champions League, Barcelona a fost repartizată în Grupa H, alături de Antwerp, FC Porto și Șahtior Donețsk. Tot marți seară va avea loc și celălalt meci din grupă, între Șahtior și Porto, de la ora 22:00.

După duelul cu Antwerp, pentru echipa lui Xavi, în UEFA Champions League, urmează meciurile cu: FC Porto (deplasare), Șahtior (pe teren propriu), Șahtior (deplasare), FC Porto (pe teren propriu) și Antwerp (deplasare).

Barcelona şi-a redus masa salarială cu 161,7 milioane de euro

Barcelona şi-a redus masa salarială cu 161,7 milioane de euro după perioada de mercato. Masa salarială se ridică acum la 404.709.155 euro după încheierea perioadei estivale de transferuri pentru sezonul 2023-2024, potrivit datelor economice ale clubului spaniol de fotbal, la care a avut acces agenţia EFE.

Această diferenţă se explică prin economiile de 212.771.159 de euro, reprezentând salarii şi amortizări, realizate în urma tranzacţiilor care i-au vizat pe jucătorii Antoine Griezzman, Gerard Pique, Francisco Trincao, Jordi Alba, Nico Gonzalez, Franck Kessie, Ousmane Dembele, Sergino Dest, Clement Lenglet, Ansu Fati, Eric Garcia şi Ez Abde.

În locul acestora, Barca a recrutat în aceasta vară cinci fotbalişti: Oriol Romeu, Ilkay Gundogan, Joao Felix, Joao Cancelo şi Inigo Martínez, ale căror salarii şi amortizări se vor ridica în acest an la 50.562.711 euro.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
8:18

Accesoriul de jumătate de milion de euro purtat de Mirel Rădoi la meciul cu Dinamo. Detaliul remarcat

8:15

Gigi Becali îi prelungeşte contractul lui Vlad Chiricheş, la FCSB: „Va rămâne la club după ce se retrage”

8:04

„Puteam să fim pe primul loc”. Sorin Cârţu, „bântuit” în continuare de remiza cu FCSB. Ce a spus despre lupta la titlu

7:57

5 milioane de euro pentru transferul verii în Liga 1

23:52 21 apr.

Obiectivul neaşteptat anunţat de Mirel Rădoi! Dezvăluirea făcută după meciul cu Dinamo: „Ne uităm în spate”

23:45 21 apr.

Mihai Rotaru a anunţat ce trebuie să facă Universitatea Craiova pentru a câştiga titlul

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 5 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes 6 FotoAroganţă pe mulţi bani a lui Gigi Becali! Ce a făcut după victoria cu CFR Cluj: „Am luat-o albastră”s