Galatasaray, revenire fabuloasă cu FC Copenhaga! Tete, gol şi assist în decurs de două minute

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 20.09.2023, 22:01

Galatasaray, revenire fabuloasă cu FC Copenhaga

Tete s-a bucurat alături de coechipieri după golul marcat la Istanbul / Profimediaimages

Galatasaray a reuşit o revenire fabuloasă în meciul cu FC Copenhaga, din grupa E a UEFA Champions League. Gruparea Cim Bom a fost condusă cu 2-0 chiar la Istanbul, dar a a reuşit să smulgă un punct in extremis.

Elyounoussi a deschis scorul în minutul 35, iar Goncalves a dublat avantajul danezilor. Cei peste 46.000 de fani ai lui Galatasaray nu îşi explicau ce se întâmplă. A urmat însă un final de meci de infarct.

Galatasaray a reuşit o revenire fabuloasă cu FC Copenhaga!

Campioana Turciei a primit un ajutor nesperat de la Jelert, care a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Când suporterii gazdelor începuseră să îşi piardă speranţa, a ieşit la rampă Tete. Brazilianul de 23 de ani, venit în această vară la Galatasaray, a fost erou la Istanbul.

În numai 2 minute, jucătorul cotat la 25 de milioane de euro a reuşit un gol şi un assist. Mai întâi i-a pasat lui Boey, care a şutat năprasnic sub transversală (86). În minutul 88 a venit şi „bijuteria” care le-a adus un punct turcilor.

Din centrarea lui Zaha, Tete a şutat din voleu şi l-a învins pe Grabara. A declanşat nebunia pe Rams Park, care s-a transformat într-un „vulcan”.

Intrat după o oră de joc în locul lui Mertens, Tete nu a reuşit să înscrie un gol al victoriei. Galatasaray a remizat cu FC Copenhaga, scor 2-2. Din grupa E mai fac parte Bayern şi Manchester United.

Rezultatele înregistrate în meciurile de marţi seară, din grupele Champions League:

Portarul Ivan Provedel, gol în minutul 90+5 din Lazio – Atletico 1-1

Jucătorul lui Maurizio Sarri a făcut minuni pe Stadio Olimpico şi şi-a ajutat echipa să smulgă un punct împotriva trupei lui Diego Simeone!

Madrilenii erau pe punctul de a pleca victorioşi de pe terenul lui Lazio, dar au primit o lovitură incredibilă chiar la ultima fază. Pablo Barrios reuşise să deschidă scorul în minutul 29 şi meciul spre îndrepta spre o victorie a lui Atletico.

În minutul 90+5, Lazio a primit un corner, iar Provedel a cerut acceptul de a urca în careul advers. Sarri i-a permis şi decizia s-a dovedit a fi una extrem de inspirată. Chiar dacă fundaşii lui Atletico au reuşit să respingă în primă instanţă, mingea a ajuns din nou la Luis Alberto.

Acesta a mai centrat o dată, iar Provedel s-a strecurat printre fundaşii lui Simeone şi a înscris cu o lovitură perfectă de cap. A fost un gol de atacant autentic reuşit de italian. Acesta mai avea un singur gol marcat în carieră, în 2020, în perioada în care îmbrăca tricoul lui Juve Stabia.

Ultimul portar care reuşise să marcheze în Liga Campionilor a fost Vincent Enyeama, în 2010, din penalty. Din acţiune îşi trecea numele pe tabelă Sinan Bolat, în 2009.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

15:37 Jose Mourinho e aproape de Beșiktaș! Conducerea clubului din Istanbul vrea să îi aducă o super vedetă în lot 15:20 Jurgen Klopp se poate retrage definitiv! Anunț uluitor făcut înainte de ultimul meci pe banca lui Liverpool 14:45 Bocciu, în cantonamentul lui Rapid înainte de derby-ul cu FCSB! A discutat cu jucătorii după ce a ieșit din închisoare 14:15 Rapid – FCSB LIVE TEXT (21:00). Campioana aduce rezervele la derby. Giuleștenii, fără victorie în play-off. Echipele probabile 14:03 Ce pensie poate avea, de fapt, Irinel Columbeanu, şi ce face cu banii fostul milionar în euro 13:52 VIDEOLarry Ten Voorde a câștigat cursa Porsche Mobil 1 Supercup Imola 2024, live în AntenaPLAY! 13:41 Atacantul dorit de Gigi Becali semnează în Liga 1! Care este clubul care s-a înțeles cu jucătorul 12:31 Oleksandr Usyk a ajuns la spital după victoria cu Tyson Fury! A revenit la Kingdom Arena pentru conferinţa de presă 12:16 VIDEOIncidente uluitoare la cursa de Formula 2 de la Imola! Amaury Cordeel și Pepe Marti, lăsați în 3 roți la pit stop 12:03 VIDEOIsack Hadjar a câștigat Cursa de Formula 2 de la Imola! Performanță de senzație pentru pilotul de la Campos Racing Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta