Ilie Dumitrescu, declarație savuroasă după ce Manchester City nu a primit un penalty cu Leipzig: „Cei de la VAR erau deja la duș!”

De Viviana Moraru
Publicat: 23.02.2023, 8:50

Ilie Dumitrescu s-a convins după primul meci al FCSB-ului

Ilie Dumitrescu, în cadrul unui eveniment / Antena Sport

Ilie Dumitrescu a avut o declarație savuroasă, după ce a analizat faza la care Manchester City ar fi trebuit să primească un penalty, în partida cu Leipzig. Fostul internațional român susține că arbitrajul video nu a intervenit la faza controversată, deoarece se afla la duș, totul fiind pe final de partidă.

Manchester City a scos doar o remiză pe terenul lui Leipzig, scor 1-1, în partida tur a optimilor UEFA Champions League. Mahrez și Gvardiol au marcat golurile partidei, iar returul va avea loc peste trei săptămâni, în Anglia.

Faza controversată a avut loc pe finalul partidei, când Benjamin Hendrichs, jucătorul lui Leipzig, ar fi făcut henț în interiorul careului, în timpul ultimului atac al „cetățenilor”.

Ilie Dumitrescu a comentat faza petrecută în careul trupei lui Marco Rose, și a ajuns la concluzia că VAR-ul ar fi trebuit să intervină, deoarece au fost circumstanțe clare pentru a se acorda lovitură de pedeaspă. Totodată, „Mister” susține că cei din cabina arbitrajului video erau deja la duș, dat fiind faptul că faza se petrecea în ultimele minute ale meciului.

„Se pare că nu e o poziție firească. Eu mi-am dat seama de reacția jucătorilor și mi-am dat seama că a fost ceva. Mai sunt atingeri de balon, dar poziția brațului e firească. dar, aici e ca la voi. Nici măcar nu s-a verificat. Cei de la VAR erau deja la duș”, a declarat Ilie Dumitrescu, pentru digisport.ro.

Reacția categorică a lui Pep Guardiola, după Leipzig – Manchester City 1-1

Pep Guardiola a avut o reacție categorică, după ce Manchester City a remizat pe terenul celor de la Leipzig, scor 1-1. Managerul „cetățenilor” nu și-a menajat jucătorii, și susține că au prestat un joc modest în cea de-a doua repriză. Echipa calificată se va decide în manșa retur a optimilor, care se va disputa peste trei săptămâni, în Anglia.

Pep Guardiola a analizat jocul prestat de echipa sa și s-a declarat fericit de rezultatul obținut. Totodată, managerul englezilor a mărturisit că UEFA Champions League este o competiție în care multe echipe de top sunt eliminate.

Mai mult decât atât, Guardiola a declarat că echipa sa nu și-a putut confirma statutul de favorită, mărturisind că nu a fost capabilă să obțină o victorie la scor.

„Nu am făcut niciun pas înainte în repriza secundă. Au venit și mai sus. Ne-am revenit după gol și am jucat ultimele 20 de minute bune. Am avut ocazii bune în ambele reprize. Este un rezultat bun.

Sunt fericit pentru tot jocul, nu doar pentru prima repriză. Este o competiție în care sunt scoase multe echipe importante.

Dacă oamenii se așteaptă să venim aici și să câștigăm cu 4-0, îmi pare rău. Nu suntem capabili să facem asta”, conform btsport.ro.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

9:50 Antrenamentele din Formula 3 de la Imola vor fi în AntenaPLAY (10:55). Programul complet 9:35 Antrenamentele Marelui Premiu de la Imola vor fi LIVE în AntenaPLAY (14:30). Cursa e live pe Antena 1, duminică, de la ora 16:00 9:34 Lewis Hamilton ştie pe cine ar trebui să aducă Mercedes în locul său: „Dacă era treaba mea, pe el îl alegeam” 9:27 Napoli insistă pentru Radu Drăguşin, iar şefii lui Tottenham au luat decizia finală. Ce se întâmplă cu fundaşul român 8:56 „Nicio scuză să nu îl convoci” Florin Prunea, avertisment pentru Edi Iordănescu, înainte de EURO 2024: „S-a mai mărit şi lista” 8:42 Înfrângerea cu Răzvan Lucescu i-a fost „fatală” lui Fatih Terim! „Împăratul”, demis de şefii lui Panathinaikos 8:24 „Ajunge FCSB în Champions League?” Helmut Duckadam, categoric despre şansele echipei lui Gigi Becali 8:15 „Nu înțeleg de ce au fost la Ateneu” Mihai Rotaru, avertisment dur pentru Gigi Becali: „FCSB a devenit dușmanul de casă!” 16
23:33
VIDEOLeeds – Norwich 4-0 a fost în AntenaPLAY! „Păunii”, în finala play-off-ului de promovare în Premier League de pe Wembley
16
23:29
VIDEOKazahstan – Suedia 1-3 și Canada – Norvegia 4-1 au fost LIVE în AntenaPLAY. A fost o seară spectaculoasă la CM de hochei

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta