Istvan Kovacs, salvat de VAR în Bayer Leverkusen – FC Porto. Arbitrul român a fost la un pas să facă o eroare de proporţii!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 12.10.2022, 23:07

Istvan Kovacs

Istvan Kovacs a fost salvat de VAR în Bayer Leverkusen - FC Porto

Istvan Kovacs, în timpul unui meci din Champions League / Profimediaimages

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 6, după o fază superbă. Portarul portughezilor, Diogo Costa, a reuşit un assist de zile mari. A avut o degajare senzaţională, iar Galeno a preluat perfect, a driblat doi adversari şi a trimis mingea în poartă.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL LUI GALENO!

Istvan Kovacs, salvat de VAR în Bayer Leverkusen – FC Porto

Kovacs a fost aproape să facă o eroare uriaşă după un sfert de oră de joc, când Mitchel Bakker a căzut în careu după un duel cu Mateus Uribe. „Centralul” român a considerat că jucătorul lui Bayer a simulat şi i-a acordat cartonaş galben.

Au urmat proteste ale nemţilor, iar Istvan Kovacs a fost anunţat din cabina VAR că ar trebui să revadă faza. Arbitrul român a ţinut cont de indicaţiile italianului Paolo Valeri şi, după ce a urmărit reluările, a decis să acorde penalty. A anulat şi avertismentul lui Bakker.

Leverkusen nu a profitat. Demirbay nu a reuşit să înscrie de la 11 metri. Diogo Costa a devenit astfel primul jucător din istoria Champions League care, în acelaşi meci, oferă un assist şi apără un penalty!

Gazdele au mai avut o şansă uriaşă de a restabili egalitatea. Schick a trimis mingea în poartă, în minutul 36, dar golul a fost anulat tot cu VAR. După o lungă perioadă de analiză, Kovacs a decis că Schick a făcut henţ.

Ovidiu Artene şi Mihai Marica au fost tuşierii confruntării din Liga Campionilor, în timp ce Cătălin Popa a fost al 4-lea arbitru.

Brigada lui Istvan Kovacs, decizie impecabilă în Dinamo Zagreb – Chelsea

Brigada condusă de Istvan Kovacs a anulat golul lui Pierre-Emerick Aubameyang în Dinamo Zagreb – Chelsea, meci din prima etapă din faza grupelor a noii ediții a Ligii Campionilor.

Brigada românească condusă de Ovidiu Hațegan este delagată la Dinamo Zagreb – Chelsea. La începutul reprizei secunde, Ben Chilwell a primit o pasă lungă în spatele defensivei adverse și a trimis balonul în fața porții, unde a fost împins în plasă de Aubameyang.

Golul englezilor nu a fost validat, pentru că Ovidiu Artene a ridicat fanionul la poziția lui Ben Chilwell. Niciun jucător de la Chelsea nu a protestat după decizia tușierului român.

Decizia lui Ovidiu Artene a fost confirmată și de noua tehnologie folosită de UEFA pentru a detecta pozițiile afară din joc, ofsaid-ul semiautomat.

22:51 Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor 22:43 Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu 22:42 Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!” 22:31 FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României 22:23 Ce adversare poate întâlni FCSB în preliminariile UEFA Champions League! Cum arată traseul campioanei din Liga 1 22:23 Umilinţa supremă pentru Dinamo chiar în ziua în care FCSB a luat titlul! Dezastru în alb și roșu pentru „câini” 22:23 Câți bani primește FCSB după ce a devenit campiona României! Suma uriașă pe care o poate încasa din competițiile europene 22:14 LIVE VIDEOHull City – Ipswich se joacă ACUM în AntenaPLAY! Blackburn – Coventry 0-0. Spectacol în Championship 22:11 VIDEOBenfica – Braga 3-1 a fost în AntenaPLAY. Meciul zilei în Liga Portugal 21:56 VIDEODiscurs desprins din filme, în engleză, al lui Adrian Mititelu Jr, în vestiar, la o săptămână după supradoza de pastile Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială