România, „interzis” în Champions League! Zece ani de suferinţă pentru echipele din Liga 1

De Viviana Moraru
Publicat: 18.07.2023, 22:39

Petrolul Farul LIVE TEXT

Gică Hagi, la un meci din Liga 1 / Profimedia Images

România are în continuare „interzis” în Champions League. Farul a fost eliminată de Sheriff, în primul tur preliminar din cea mai importantă competiţie inter-cluburi din Europa. De 10 ani, nicio echipă din Liga 1 nu a mai prins grupele Champions League.

După o victorie cu 1-0 în tur, Farul a fost învinsă categoric în returul cu Farul. Moldovenii s-au impus cu 3-0 şi au trimis-o pe campioana României în turul doi preliminar din Conference League.

România, „interzis” în Champions League

Liga 1 nu va da nici în acest sezon o echipă în grupele Champions League. Farul nu a putut trece de moldovenii de la Sheriff, fiind învinsă cu scorul de 3-1, la general. În tur, constănţenii se impuneau cu 1-0 graţie golului marcat de Kiki.

Returul a fost decis după cele două reprize de prelungiri. Scorul după cele 90 de minute a fost de 1-0, după golul marcat de Talal, în prelungirile primei reprize. Ulterior, Sheriff a marcat în doar cinci minute, două goluri. Ngom Mbekeli şi Ademo au marcat şi au dus scorul la 3-0.

România a avut ultima dată echipă calificată în grupele Champions League în sezonul 2013-2014. FCSB termina atunci pe ultimul loc grupa din care au mai făcut parte Chelsea, Schalke şi FC Basel.

Sezonul trecut, CFR Cluj a fost învinsă în turul 2 preliminar al Ligii de armenii de la Pyunik. După 0-0 la Erevan, jucătorii antrenaţi atunci de Dan Petrescu au pierdut la lovituri de departajare în Gruia. A fost o eliminare ruşinoasă!

În sezonul 2021 – 2022, CFR Cluj s-a oprit în turul 3 preliminar. A cedat în dublă manşă în faţa celor de la Young Boys. Cu un an înainte, „feroviarii” au cedat cu Dinamo Zagreb, la lovituri de departajare, în turul 2 preliminar.

Gică Hagi a fost ultima dată în preliminariile Champions League în 2017. Viitorul pierdea cu ciprioţii de la APOEL. „Regele” a câştigat cu 1-0 la Ovidiu, dar a fost 0-4 la Nicosia.

Farul, alături de FCSB, Sepsi şi CFR Cluj în turul doi preliminar din Conference League

Farul va evolua în turul doi preliminar din Conference League, după ce a fost eliminată de Sheriff din Champions League. În aceeaşi fază a competiţiei, alături de constănţeni, vor evolua şi FCSB, CFR Cluj şi Sepsi.

FCSB va juca cu CSKA Sofia 1948, iar meciul va fi transmis pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, pe 26 iulie.

De cealaltă parte, CFR Cluj o va întâlni pe Adana Demirspor, în timp ce Sepsi se va duela cu CSKA Sofia.

Meciurile din turul doi preliminar din Conference League vor avea loc săptămâna viitoare.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

15
23:10
Corvinul Hunedoara a câştigat Cupa României! Victorie istorică pentru echipa lui Florin Maxim, după lovituri de la 11 metri!
15
22:52
„Trebuie s-o spun!” Fatih Terim, mesaj categoric după ce a fost umilit de PAOK-ul lui Răzvan Lucescu
15
22:51
Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (duminică, 20:00). Românul, condamnat să câştige
15
22:45
Accidentare cumplită pentru fiul lui Narcis Răducan! Cât va lipsi de pe teren Iustin! Verdictul medicilor este devastator!
15
22:30
Răzvan Lucescu, prima reacţie după victoria uriaşă din derby-ul cu Panathinaikos! PAOK, la un pas de titlu în Grecia
15
22:00
PAOK – Panathinaikos 4-1 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Răzvan Lucescu e pe primul loc în Grecia, cu o etapă înainte de final!
15
21:55
Dorinel Munteanu, criză de nervi, după golul marcat de Corvinul în finala Cupei României! Gestul făcut imediat
15
21:26
Ce a spus Simona Halep despre Patrick Mouratoglou, antrenorul care o pregătea când a fost depistată pozitiv: „Asta nu e adevărat”
15
21:17
„O tortură!” Cea mai dură reacţie, după ce Simona Halep a abandonat în primul tur al turneului de la Paris