Olanda – Italia 2-3. Jucătorii lui Roberto Mancini au câştigat finala mică a UEFA Nations League 2023

De Bogdan Stănescu
Publicat: 18.06.2023, 18:00
Actualizat: 6.07.2023, 22:58

Davide Frattesi a înscris şi a fost felicitat de coechipieri

Bucuria jucătorilor Italiei, după un gol marcat în finala mică a Nations League / Profimediaimages

Olanda – Italia 2-3, în finala mică a UEFA Nations League. Trupa lui Roberto Mancini a reuşit să se impună, după un meci spectaculos disputat la Enschede.

Italienii au avut un start impresionant şi au deschis scorul prin Dimarco, în minutul 6. Frattesi a dublat avantajul Squadrei Azzurra (20). Koeman a făcut trei schimbări inspirate la pauză. Bergwijn (68) şi Wijnaldum (90) au înscris după ce au intrat. A marcat şi al treilea jucător intrat în minutul 46, Weghorst, dar reuşita lui a fost anulată cu VAR. Italia a reuşit să reziste în cele 11 minute de prelungiri şi a triumfat în finala mică.

Finala mare, Croaţia – Spania, va fi în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, în această seară, de la ora 21:45.

Olanda – Italia 2-3

Min. 90: Olanda – Italia 2-3! Wijnaldum a redus din diferenţă după o fază la care defensiva Italiei a fost făcută K.O.!

Min. 82: Olanda – Italia 1-3! Weghorst a marcat după o lovitură liberă, dar golul a fost anulat cu VAR.

Min. 72: Olanda – Italia 1-3! Chiesa a dat lovitura, pe contraatac. A avut o cursă spectaculoasă şi a finalizat cu un şut la colţul lung. Mingea a lovit bara şi a intrat în poartă.

Min. 68: Olanda – Italia 1-2! Intrat după pauză, Bergwijn a reuşit să reducă din diferenţă. Olandezii încep să spere!

Min. 45: Pauză!

Min. 20: Olanda – Italia 0-2! Frattesi a dublat avantajul Italiei. A marcat după o fază la care defensiva „Portocalei Mecanice” a cerut ofsaid. S-a verificat în cabina VAR şi dacă Frattesi a făcut henţ înainte de a trimite mingea în poartă. Golul a fost validat, după analizarea fazei.

Min. 6: Olanda – Italia 0-1! Dimarco a deschis scorul cu un şut în forţă, cu exteriorul, la colţul lung! Portarul advers nu a avut nicio şansă să intervină.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

Olanda: Bijlow – Dumfries, Geertruida, van Dijk, Ake – Wieffer, de Jong, Simons – Malen, Gakpo, Lang. Rezerve: Flekken, Noppert, Bergwijn, Blind, Botman, De Roon, Koopmeiners, Malacia, Timer, Veerman, Weghorst, Wijnaldum. Antrenor: R. Koeman.

Italia: Donnarumma – Toloi, Acerbi, Buongiorno, Dimarco – Frattesi, Cristante, Verratti – Gnonto, Retegui, Raspadori. Rezerve: Meret, Vicario, Barella, Bonucci, Chiesa, Darmian, Di Lorenzo, Immobile, Jorginho, Pellegrini, Spinazzola, Zaniolo. Antrenor: R. Mancini.

Ce a spus Luis de la Fuente după victoria cu Italia

Selecţionerul Spaniei, a fost impresionat de evoluţia jucătorilor săi după victoria cu 2-1 cu Italia.

„Sunt mulţumit şi mândru. Am jucat cu adevărat un meci la nivel ridicat. Le-am spus jucătorilor înainte de meci ce voiam şi ei au respectat totul. Am văzut jucători foarte talentaţi arătându-şi abilităţile şi suntem încântaţi.

A fost un meci împotriva unui rival important şi mă face să fiu optimist pentru că jucătorii au înţeles instrucţiunile şi le-au respectat. Am avut un joc solid şi de aceea am obţinut rezultatul bun”, a declarat selecţionerul Spaniei, Luis de da Fuente, după ce Spania a învins Italia în semifinalele Ligii Naţiunilor.

Croaţia – Spania, finala Nations League 2023 | Lupta pentru trofeu se dă, de la ora 21:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY

Croaţia – Spania este finala Nations League 2023. Ultimul act de la Rotterdam se joacă în această seară, de la ora 21:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Spania, finalistă şi în 2021, când a pierdut ultimul act de pe San Siro în faţa Franţei, a trecut în semifinale de Italia, scor 2-1. De partea cealaltă, Croaţia a învins Olanda cu 4-2, după 120 de minute de joc.

A treia finală Nations League va avea loc duminică seară, la Rotterdam. După Portugalia (2019) şi Franţa (2021), anul acesta vom avea parte de o nouă câştigătoare a competiţiei organizate de UEFA.

Croaţia a învins Olanda, Spania a învins Italia în semifinalele Nations League

Prima semifinală a fost câştigată de Croaţia, într-un meci care a avut nevoie de prelungiri. Olanda a deschis scorul în minutul 34, în timp ce golul egalizator al Croaţiei a venit în minutul 55, atunci când Kramaric a transformat de la 11 metri. Croaţia a preluat conducerea în minutul 72, după reuşita lui Pasalic, dar a fost egalată în minutul 90+6 de Lang.

În prelungiri, Croaţia a mai înscris de două ori şi a obţinut calificarea în finala Nations League. Petkovic a înscris în minutul 98, în timp ce Luka Modric a stabilit scorul final în minutul 116.

O seară mai târziu, Spania a întâlnit Italia în a doua semifinală din Nations League. Spania a deschis repede scorul prin Yeremy Pino, cel care a profitat de o eroare uriaşă a lui Leonardo Bonucci şi a înscris în minutul 3 al partidei.

Avantajul Spaniei a durat doar până în minutul 11, atunci când debutantul Le Normand a comis henţ în careu, iar Immobile a transformat de la 11 metri. După o repriză secundă lipsită de evenimente notabile, Spania a înscris în minutul 88, prin Joselu.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

14:52 Final de sezon în Liga a 2-a! Unirea Slobozia și Gloria Buzău, promovate direct! Cine mergre la baraj și cine a retrogradat 14:50 FotoCât de frumoasă e şi cu ce se ocupă cea mai rapidă femeie din România! 14:33 UPDATEFCSB – CFR LIVE TEXT, 20:00. Campioana primește trofeul în fața lui Dan Petrescu! „Erupe” Arena Națională! Derby-ul, sold-out! 14:15 „Ghencea e mică” Gheorghe Mustață, ironie la adresa CSA Steaua în ziua în care FCSB primește titlul! 14:00 LIVE VIDEOFIA World Endurance Championship 2024 | Cursa de 6 ore de la Spa-Francorchamps e ACUM în AntenaPLAY! 13:41 FotoCesc Fabregas, acţionar şi antrenor secund la Como, discurs de senzaţie după promovarea în Serie A! Jucătorii au „explodat”! 13:21 George Pușcaș, făcut praf de italieni după Bari – Brescia 2-0! Echipa românului a ajuns la barajul pentru menținerea în Serie B 13:01 Norvegia – Cehia și SUA – Germania (21:20), LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Dueluri spectaculoase la Campionatul Mondial de hochei 12:45 Reacţia presei spaniole după ce Ianis Hagi a dat o pasă decisivă în Alaves – Girona 2-2! Fiul „Regelui” nu a scăpat de critici! 12:25 „Petardă!” Un cunoscut antrenor român, atac total la adresa jucătorilor de la FCSB! A venit și cu un sfat pentru Florinel Coman Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire