Închide meniul

Noi probleme pentru naţionala lui Mircea Lucescu! Anunţul venit după înfrângerea cu Bosnia. Cădere importantă a tricolorilor

Gabriel Zamfirescu Publicat: 30 martie 2025, 10:21

Reclamă
Noi probleme pentru naţionala lui Mircea Lucescu! Anunţul venit după înfrângerea cu Bosnia. Cădere importantă a tricolorilor

Mircea Lucescu / Profimedia Images

Startul ratat din preliminariile World Cup 2026 îi dă bătăi de cap lui Mircea Lucescu. Tricolorii au pierdut pe teren propriu, contra Bosniei, scor 0-1, apoi au câştigat la scor, 5-1, pe terenul celor din San Marino. Înfrângerea cu Bosnia ar putea cântări serios în ecuaţia calificării.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După aceste două rezultate, naţionala pregătită de către Mircea Lucescu a coborât 7 poziţii în clasamentul FIFA. Specialiştii tocmai au făcut anunţul despre noul top al forului mondial.

Cădere pentru naţionala lui Mircea Lucescu

Echipa lui Mircea Lucescu ocupa locul 38 înaintea debutului în preliminariile World Cup 2026. După aceste două rezultate, tricolorii vor cădea 7 locuri în clasamentul FIFA. De pe data de 1 aprilie, România va fi pe poziția a 45-a, 7 locuri mai jos, conform Football Meets Data. Şi vecinii din Ungaria au coborât 7 locuri, de pe 30 pe 37. După meciurile din calificările pentru turneul final de anul viitor, cel mai rău iese Guinea-Bissau. Această naţională a coborâ5 de 8 locuri, de pe 120 pe 128.

Primele 5 clasate în top sunt aceleaşi. Pe primul loc e campioana mondială, Argentina. Urmează Franța, Spania, Anglia și Brazilia. În schimb, pe locul 6 a urcat Olanda după ce a luat faţa Portugaliei. Pe 8 se află Belgia, urmată de Italia și Germania. Croația și Maroc, pozițiile 11 și 12, înregistrează o urcare de câte două locuri, în timp ce Uruguay și Columbia coboară câte două poziții. Japonia încheie TOP 15 al clasamentului FIFA.

Mihai Stoichiţă, dezvăluiri despre controversa dintre selecţioner şi Anghel Iordănescu

Mihai Stoichiţă a anunţat că Mircea Lucescu va vedea derby-ul dintre Dinamo şi FCSB de lângă Anghel Iordănescu şi a dat asigurări că nu se pune problema unui confict între selecţioner şi familia Iordănescu. „Nu se pune problema, nu se ia în considerare să plece (n.r. Mircea Lucescu). Eu cred că vor sta împreună la meci. Şi eu voi fi între ei. Nu sunt săgeţi dinspre Lucescu către Edi Iordănescu. Rivalitatea Steaua – Dinamo a fost în altă epocă„, a spus Mihai Stoichiţă la fanatik.ro.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va reuşi să ducă Marius Şumudică Rapidul în cupele europene?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
12:30

Jucătorul de două milioane de euro propus lui Dan Şucu! Ar fi titular la Rapid: „Nu are atacant”

12:23

MLS, lovitură pentru Lionel Messi! Bodyguard-ul argentinianului a fost interzis de ligă: „E o mare problemă aici”

12:00

Cum şi-a motivat Răzvan Lucescu echipa. Discurs fabulos în pauza meciului AEK Atena-PAOK Salonic

11:43

Boston Celtics şi Oklahoma City Thunder sunt de neoprit! Toate rezultatele nopţii din NBA

11:21

Red Bull a pregătit un monopost special! Ce vor pilota Max Verstappen şi Yuki Tsunoda la Marele Premiu al Japoniei

11:10

Mutare importantă a celor de la Barcelona! Jules Kounde şi-a decis viitorul după oferta primită de la Chelsea

1 Marius Şumudică, ca şi plecat de la Rapid! Anunţ incredibil despre viitorul lui: „Cum să stai când acţionarul te boxează zilnic?” 2 Alex Chipciu a făcut show după U Cluj – CFR Cluj 1-0: „Nu mai avem voie în America, poate mergem în Europa cu fotbalul”! Ce a spus de FCSB 3 Dan Şucu pregăteşte revoluţia la Rapid. Viorel Moldovan, OUT de la clubul din Giuleşti. Ce se întâmplă cu Cristi Săpunaru 4 Basarab Panduru a făcut praf un jucător de la FCSB, după derby-ul cu Dinamo. „A fost zero” 5 Gigi Becali, gata să-i ofere un nou contract unui titular de la FCSB: „E fotbalist de mare clasă” 6 FCSB, aproape de a-l pierde pe Florin Tănase! Oferta carierei pentru jucător. Ar putea deveni adversarul lui Andrei Raţiu
Citește și