Dominik Szoboszlai a dat peste cap un pahar de palincă şi a cântat cu fanii maghiari după ce a calificat Ungaria la EURO 2024

De Dan Roșu
Publicat: 20.11.2023, 10:56

Dominik Szoboszlai sărbătoreşte calificarea Ungariei la EURO 2024 - Profimedia Images

Dominik Szoboszlai a dat peste cap un pahar de palincă şi a cântat cu fanii maghiari după ce a marcat două goluri în Ungaria – Muntenegru 3-1, meci în urma căruia naţionala din ţara vecină şi-a asigurat prezenţa la EURO 2024.

Muntenegru a condus la pauză pe Pușkaș Arena, în meciul din Grupa G a preliminariilor, dar în repriza secundă a ieşit la rampă starul pe care Liverpool a plătit 70 de milioane de euro în această vară pentru a-l aduce de la Leipzig.

La finalul partidei, una care a dus la câştigarea Grupei G de către Ungaria, mijlocaşul cotat la 70 de milioane de euro a băut un pahar de palincă, faţa lui spunând totul despre tăria avută de băutura alcoolică.

El a continuat apoi să cânte şi să sărbătorească o calificare spectaculoasă a Ungariei, dintr-o grupă din care au mai făcut parte Serbia, Muntenegru, Lituania şi Bulgaria.

Dominik Szoboszlai, „eroul” Ungariei

Dominik Szoboszlai a fost „eroul” Ungariei în meciul cu Muntenegru, ultimul al naţionalei Ungariei din preliminariile EURO 2024. Echipa lui Marco Rossi s-a impus cu 3-1 şi şi-a asigurat primul loc al grupei. Serbia este echipa care merge alături de Ungaria la turneul final, după ce a remizat cu Bulgaria, scor 2-2.

Muntenegru a condus cu 1-0, dar Szoboszlai a reuşit o dublă de excepţie în doar două minute. Starul lui Liverpool a contribuit şi la al treilea gol, atunci când Nagy a trimis balonul în poarta adversă.

Ungaria a încheiat pe primul loc Grupa G din preliminariile EURO 2024, după ce s-a impus cu 3-1 în ultimul meci, cu Muntenegru. Naţionala lui Marco Rossi a terminat cu 18 puncte, la 4 puncte în faţa Serbiei, formaţia care a încheiat pe locul al doilea şi a obţinut şi ea calificarea la turneul final din Germania.

Muntenegru a deschis scorul în minutul 36 al meciului de la Budapesta prin Rubezic şi spera la calificare. Totul s-a schimbat în repriza secundă, când Dominik Szoboszlai, starul lui Liverpool, a restabilit egalitatea în minutul 67. Imediat după reluarea jocului, mijlocaşul a realizat dubla, iar Ungaria a trecut în avantaj.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90+3 de Nagy. Acesta a trimis în poartă balonul respins de Mijatovic, după lovitura liberă executată de acelaşi Szoboszlai.

Credeţi că există vreo şansă ca Gigi Becali să se împace cu CSA Steaua?

22:26 Fiorentina, din nou în finala Conference League! Italienii au trecut în semifinale de Club Brugge 21:56 Adi Popa a spus ce au făcut jucătorii de la CSA Steaua în ziua în care s-au împlinit 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor 21:43 Claudiu Niculescu a început să râdă când a fost întrebat de Dinamo, după despărţirea de Şelimbăr! Mesaj clar pentru conducere 21:02 FotoAdrian Mutu, poză cu un crocodil, alături de soţie şi de fiul Tiago: „O zi minunată” 20:53 Jaqueline Cristian, în turul 2 de la Roma! Posibil duel „de foc” cu Coco Gauff în turul 3 20:28 FotoTeodora Stoica, imagini emoţionante cu tatăl ei, Mihai Stoica: „Un vis devenit realitate” 20:14 Rapid are un nou director sportiv! Anunţul oficial al clubului patronat de Dan Şucu 19:51 Poli Iași cere suspendarea lui Homawoo pentru accidentarea cumplită provocată lui Luca Mihai! Anunţul Comisiei de Disciplină 19:29 Şerveţelul pe care Lionel Messi a semnat cu Barcelona, scos la licitaţie! Preţul de pornire este uriaş 19:25 România – Cehia 31-30! „Tricolorii” au avut un avans de 7 goluri în turul play-off-ului pentru CM de handbal masculin Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției