Donnarumma a recunoscut că Ucraina trebuia să primească penalty în minutul 90+3: „După aceea am revăzut reluările”

De Alex Masgras
Publicat: 21.11.2023, 11:37

Donnarumma a recunoscut că Ucraina putea să primească penalty în minutul 90+3

Gianluigi Donnarumma, în Ucraina - Italia / Profimedia

Donnarumma a recunoscut că Ucraina trebuia să primească penalty în minutul 90+3. Campioana en-titre s-a calificat la EURO 2024, după ce a remizat cu Ucraina în ultima etapă a preliminariilor, scor 0-0.

În prelungirile partidei a avut loc un moment extrem de controversat. Mudryk a căzut în careu, dar Gil Manzano nu a acordat lovitură de la 11 metri. Spaniolul a aşteptat un semn din camera VAR, după care a continuat jocul. Gianluigi Donnarumma, portarul naţionalei Italiei, a revăzut faza controversată şi consideră că Ucraina putea să primească lovitura de la 11 metri.

Donnarumma a recunoscut că Ucraina trebuia să primească penalty în minutul 90+3

Finalul meciului dintre Ucraina şi Italia a fost marcat de un scandal uriaş. Campioana europeană în exerciţiu s-a calificat după remiza de la Leverkusen, scor 0-0. Soarta partidei şi a calificării putea fi alta însă.

În minutul 90+3, Mudryk a solicitat o lovitură de la 11 metri, după intervenţia întârziată a lui Cristante. Presa din Italia a recunoscut că starul lui Chelsea a fost călcat şi că naţionala lui Spalletti a avut mare noroc, după ce Gil Manzano şi VAR-ul nu au acordat lovitură de la 11 metri pentru Ucraina.

Gianluigi Donnarumma, portarul lui PSG, a dezvăluit că a revăzut faza controversată din meciul cu Ucraina. Starul italian a recunoscut că Gil Manzano putea dicta penalty în urma intervenţiei lui Cristante la Mudryk:

„Din teren nu am înţeles foarte bine, sunt multe lucruri care se petrec pe teren. Am revăzut faza apoi şi, în opinia mea, putea să se dea penalty. Dar e bine aşa, să spunem că e bine. Acum nu ne mai gândim la asta”, a declarat Gianluigi Donnarumma, potrivit football-italia.net.

Acuze teribile în Ucraina, după „furtul” din finalul meciului cu Italia

În al treilea minut al prelungirilor, arbitrul Gil Manzano nu a dat penalty la un duel în careu între Acerbi şi Mudryk. Presa din Ucraina a pus această decizie pe interesele preşedintelui UEFA, Aleksander Ceferin, de a vedea Squadra în Germania, în 2024.

„La final, Ucraina a presat Italia. Nu au fost mari ocazii de a marca, dar italienii au tras de timp. A existat o cerere de penalty, după o cădere a lui Mudryk, dar arbitrul nu s-a deranjat să meargă să vadă reluarea.

La final, visul lui Aleksander Ceferin a devenit realitate şi Italia s-a calificat la EURO 2024 după un egal alb. Ucraina mai are şansele ei, chiar dacă azi nu a avut şansa să câştige un meci. Sperăm că vom vedea Ucraina printre cele 24 de echipe din Germania”, au scris cei de la sport.ua.

Unde va juca Ianis Hagi sezonul următor?

21:08 Video„Sunt talente extraordinare!” Ion Marin, încântat de noua generaţia a României U18 20:50 Mihai Stoica a auzit ce a spus Gigi Becali şi a reacţionat imediat: „Faci asta şi poţi să deschizi capacul de la sicriu” 20:03 Reacţia categorică a lui Mircea Lucescu, după ce Dan Şucu ar fi ales noul antrenor de la Rapid: „Soluţia cea mai bună!” 20:03 FotoMoştenitorii lui Diego Maradona cer Balonul de Aur furat de la tatăl lor! Cum încearcă să anuleze vânzarea trofeului 19:49 Germania – Letonia 8-1 și Cehia – Danemarca 7-4 au fost LIVE în AntenaPLAY. Spectacol total la Campionatul Mondial de hochei 19:45 Chelsea va încasa un bonus de pe urma transferului lui Eden Hazard la Real Madrid din 2019! Motivul este uluitor 19:42 Simona Halep, prima reacţie după ce s-a retras de la Trophee Clarins! Mesaj scurt transmis de româncă, la ieşirea de pe teren 19:14 „S-a întors ghinionul pentru ea!” Verdictul americanilor, după ce Simona Halep a fost forţată să se retragă de la Trophee Clarins 19:12 FotoA fost dat afară de Gigi Becali şi a ajuns campion în afara României! Ar putea să o întâlnească pe FCSB în Europa! 19:06 „Pe toți i-aș lua!” Un patron din Liga 1 vrea să aducă la echipă jucătorii dați afară de Adrian Mititelu, de la FCU Craiova Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu