Donnarumma a recunoscut că Ucraina trebuia să primească penalty în minutul 90+3: “După aceea am revăzut reluările”

Alex Masgras Publicat: 21 noiembrie 2023, 11:37

Comentarii
Donnarumma a recunoscut că Ucraina trebuia să primească penalty în minutul 90+3: După aceea am revăzut reluările

Gianluigi Donnarumma, în Ucraina - Italia / Profimedia

Donnarumma a recunoscut că Ucraina trebuia să primească penalty în minutul 90+3. Campioana en-titre s-a calificat la EURO 2024, după ce a remizat cu Ucraina în ultima etapă a preliminariilor, scor 0-0.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În prelungirile partidei a avut loc un moment extrem de controversat. Mudryk a căzut în careu, dar Gil Manzano nu a acordat lovitură de la 11 metri. Spaniolul a aşteptat un semn din camera VAR, după care a continuat jocul. Gianluigi Donnarumma, portarul naţionalei Italiei, a revăzut faza controversată şi consideră că Ucraina putea să primească lovitura de la 11 metri.

Donnarumma a recunoscut că Ucraina trebuia să primească penalty în minutul 90+3

Finalul meciului dintre Ucraina şi Italia a fost marcat de un scandal uriaş. Campioana europeană în exerciţiu s-a calificat după remiza de la Leverkusen, scor 0-0. Soarta partidei şi a calificării putea fi alta însă.

În minutul 90+3, Mudryk a solicitat o lovitură de la 11 metri, după intervenţia întârziată a lui Cristante. Presa din Italia a recunoscut că starul lui Chelsea a fost călcat şi că naţionala lui Spalletti a avut mare noroc, după ce Gil Manzano şi VAR-ul nu au acordat lovitură de la 11 metri pentru Ucraina.

Gianluigi Donnarumma, portarul lui PSG, a dezvăluit că a revăzut faza controversată din meciul cu Ucraina. Starul italian a recunoscut că Gil Manzano putea dicta penalty în urma intervenţiei lui Cristante la Mudryk:

Reclamă
Reclamă

“Din teren nu am înţeles foarte bine, sunt multe lucruri care se petrec pe teren. Am revăzut faza apoi şi, în opinia mea, putea să se dea penalty. Dar e bine aşa, să spunem că e bine. Acum nu ne mai gândim la asta”, a declarat Gianluigi Donnarumma, potrivit football-italia.net.

Acuze teribile în Ucraina, după „furtul” din finalul meciului cu Italia

În al treilea minut al prelungirilor, arbitrul Gil Manzano nu a dat penalty la un duel în careu între Acerbi şi Mudryk. Presa din Ucraina a pus această decizie pe interesele preşedintelui UEFA, Aleksander Ceferin, de a vedea Squadra în Germania, în 2024.

„La final, Ucraina a presat Italia. Nu au fost mari ocazii de a marca, dar italienii au tras de timp. A existat o cerere de penalty, după o cădere a lui Mudryk, dar arbitrul nu s-a deranjat să meargă să vadă reluarea.

Reclamă

La final, visul lui Aleksander Ceferin a devenit realitate şi Italia s-a calificat la EURO 2024 după un egal alb. Ucraina mai are şansele ei, chiar dacă azi nu a avut şansa să câştige un meci. Sperăm că vom vedea Ucraina printre cele 24 de echipe din Germania”, au scris cei de la sport.ua.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Trebuia anulat golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid - Dinamo 3-2?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:04

A dat interviul anului, imediat după ce echipa lui a promovat: trabuc, bere și „stilul Șumudică”

17:53

Lucescu pregăteşte două surprize uriaşe în lotul pentru barajul cu Turcia! Pe cine vrea să cheme la naţională

17:44

De la CFR, la Rapid! Dan Şucu face o mutare surpriză în Giuleşti!

17:39

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 18 martie

17:36

Veste excelentă pentru Cristi Chivu. Jucătorul care a refuzat Premier League și rămâne la Inter

17:08

“Veți mai candida la alegerile FRF?” Răspunsul tranşant al lui Burleanu, după ce a obţinut al patrulea mandat!

1 Au fost contestate alegerile FRF și a venit decizia TAS. Ce lovitură pentru Răzvan Burleanu 2 FCSB și Gigi Becali votează împotriva lui Răzvan Burleanu: “Trebuie să-i arăt ce înseamnă demnitate. Mergem la TAS” 3 Andrei Nicolescu, anunț important despre debutul lui George Pușcaș la Dinamo 4 Dan Petrescu a fost operat de urgenţă! Care este starea antrenorului 5 Fotbalistul de la FCSB a semnat în Liga 4 din România: “Un proiect unde se dorește performanță” 6 FotoValeriu Argăseală, apariție publică rară la alegerile FRF. Cum arată acum președintele FCSB-ului, grav bolnav
Citește și