Brentford – Liverpool 3-1. Un nou meci de coşmar pentru „cormoranii” lui Jurgen Klopp. Cum arată clasamentul din Premier League

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 2.01.2023, 21:42

Brentford - Liverpool 3-1. Un nou meci de coşmar pentru "cormoranii" lui Jurgen Klopp

Jurgen Klopp, un nou eşec în Premier League / Profimediaimages

Brentford – Liverpool 3-1. Rezultat surprinzător în etapa a 19-a din Premier League. Campioana Angliei din 2020 a suferit un nou eşec şi rămâne pe locul 6 în clasament.

Jucătorii lui Jurgen Klopp au avut o primă repriză de coşmar. Darwin Nunez a avut o şansă uriaşă de a deschide scorul, dar a ratat din poziţie ideală. Brentford a dat imediat lovitura. În minutul 18, Ibrahima Konate a fost autorul unui autogol. Wissa putea dubla avantajul lui Brentford, dar golul său a fost anulat pe motiv de ofsaid. Şi Ben Mee a trimis mingea în poartă, dar reuşita nu a fost validată după intervenţia VAR.

Brentford – Liverpool 3-1. Starurile lui Jurgen Klopp, un nou pas greşit în Premier League

În cele din urmă, Brentford a intrat cu un avantaj de două goluri la pauză. Yoane Wissa a marcat în minutul 42. După revenirea de la cabine, Darwin Nunez a continuat să fie lipsit de şansă. A înscris, dar şi golul său a fost anulat. Plecase din poziţie de ofsaid.

Alex Oxlade-Chamberlain i-a făcut pe fanii lui Liverpool să spere în startul reprizei secunde. A marcat în minutul 50 şi a ajuns la 100 de goluri, în Premier League, în tricoul „cormoranilor”. Este al 8-lea jucător care reuşeşte o astfel de performanţă. Ultimul a fost chiar Mohamed Salah, în 2020.

Bucuria fanilor lui Liverpool nu a fost de durată. Mbeumo a făcut 3-1 şi i-a adus o victorie uriaşă lui Brentford. Trupa lui Thomas Frank a urcat pe locul 7 şi s-a apropiat la două puncte de Liverpool. Starurile lui Klopp au un sezon de coşmar. De 84 de ani nu mai pierduse Liverpool în faţa lui Brentford.

Cu 8 victorii, 4 remize şi 5 înfrângeri au ajuns la 15 puncte în spatele liderului Arsenal.

Liverpool pe locul 6 în Premier League

Cody Gakpo, prezentat oficial la Liverpool

Fotbalistul olandez Cody Gakpo a fost prezentat oficial la Liverpool. Transferul său în Premier League este prima mare lovitură în fereastra de iarnă.

Cody Gakpo a fost transferat de la PSV Eindhoven pentru 37 de milioane de lire sterline + bonusuri. Contractul semnat cu Liverpool este valabil până în 2028. Fotbalistul de 23 de ani va juca cu numărul 18.

„Mă simt foarte bine, sunt foarte încântat că mă aflu aici. Abia aștept să mă antrenez și să joc pentru acest club incredibil. Cred că este un club grozav, la care pot arăta ceea ce știu cu scopul de a ajuta echipa să obțină performanțele minunate pe care le-a reușit și în trecut.

Este un loc unde cred că pot crește enorm și unde am ocazia să joc alături de câțiva fotbaliști extraordinari, care mă pot învăța extrem de multe”, a declarat Cody Gakpo pentru liverpoolfc.com.

Atacantul de bandă stânga, în vârstă de 23 de ani, a atras atenția mai multor cluburi de top din Europa, iar Manchester United părea să fie în pole-position pentru a-i obține semnătura. În cele din urmă, Liverpool s-a mișcat mai repede și a reușit să rezolve transferul răsunător.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

13:36 Anunţul radical făcut de Mircea Lucescu în ziua întâlnirii cu Dan Şucu şi George Copos 13:05 Gabi Balint, mesaj genial la 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor: „Am adus-o cu armata!” 12:43 Haniel Langaro a semnat cu CS Dinamo! Dublul câştigător al Ligii Campionilor cu Barcelona va juca în România în următorii 2 ani 12:32 FotoFiica cea mare a lui Cristi Borcea, apariţie încântătoare! Mellisa s-a distrat pe cinste alături de tatăl său 12:21 Întâlnire Mircea Lucescu – Dan Şucu – George Copos pentru a-l convinge pe „Il Luce” să vină la Rapid 11:52 Andrea Compagno l-a pulverizat pe Mihai Stoica: „Nu ştiu cine este acest personaj!” Afirmaţii explozive ale atacantului italian 11:06 Mesajul celor de la FCSB, la 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor de Steaua la Sevilla, în 1986 10:18 Perechea Ovidiu Ionescu – Bernadette Szocs s-a calificat la Jocurile Olimpice 2024. Lista românilor care merg la Paris 10:11 EXCLUSIVVictor Piţurcă a vorbit la 38 de ani de la Sevilla ’86 despre hegemonia Stelei: „A dominat timp de 4 ani Europa!” 9:51 VIDEOSamara şi Dragoman au pierdut cu Chen Meng şi Wang Manyu la Saudi Smash 2024. Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu au pierdut şi ei Vezi toate știrile