Cu ce echipă s-ar fi înţeles Antonio Conte! Anunţul de ultim moment făcut în Italia

De Viviana Moraru
Publicat: 30.01.2024, 12:00
Actualizat: 31.01.2024, 19:23

Cu ce echipă s-a înţeles Antonio Conte

Cu ce echipă s-a înţeles Antonio Conte

Antonio Conte, în timpul unui meci/ Profimedia

S-a aflat cu ce echipă s-ar fi înţeles Antonio Conte. În presa din Italia a fost făcut un anunţ de ultim moment, fiind dezvăluit faptul că antrenorul italian o va prelua pe AC Milan, la finalul sezonului.

Reclamă

Antonio Conte este liber de contract de aproape un an, mai exact din martie 2023. La momentul respectiv, italian se despărţea de Tottenham.

Reclamă

Cu ce echipă s-ar fi înţeles Antonio Conte

Italienii de la TeleLombardia, televiziune milaneză, au anunţat că Antonio Conte va mai „sta pe bară” până la finalul sezonului. Italianul îş pregăteşte revenirea şi s-a înţeles cu oficialii de la AC Milan, pentru preluarea echipei.

Tehnicianul de 54 de ani are nu mai puţin de patru titluri în Serie A, trei cucerite alături de Juventus, şi unul cucerit alături de Inter, marea rivală a celor de la AC Milan.

Antonio Conte ar urma să-i ia locul lui Stefano Pioli la AC Milan. Pioli îi antrenează pe „diavoli” din octombrie 2019, reuşind să câştige titlul în 2022. În actuala stagiune, AC Milan ocupă locul trei în Serie A, la şapte puncte distanţă de liderul Juventus.

De asemenea, „diavolii” au fost eliminaţi şi din Cupa Italiei, de către Atalanta. AC Milan este calificată însă în play-off-ul pentru optimile Europa League, acolo unde urmează să o înfrunte pe Rennes, luna viitoare.

Antonio Conte ar urma să antreneze pentru a şaptea oară în Italia. Acesta le-a mai pregătit şi pe Arezzo, Atalanta, Siena, Juventus şi Inter, şi de asemenea a fost şi selecţionerul Italiei, în perioada 2014 – 2016.

Ce sumă a încasat Antonio Conte, după ce a fost demis de Tottenham

Au apărut detalii despre suma uriaşă pe care Tottenham le-a plătit-o antrenorilor pe care i-a demis, în ultimul deceniu. Conducătorii clubului londonez au plătit o „avere” după ce i-a dat afară pe Andre Villas-Boas, Mauricio Pochettino, Jose Mourinho, Nuno Espirito Santo şi Antonio Conte.

Antonio Conte este ultimul pe lista tehnicienilor cărora le-a fost reziliat contractul. Spurs a renunţat la italianul care, de pe banca lui Juventus, a cucerit trei titluri în Serie A. Conte a rezistat 16 luni la echipa care ocupă locul 4 în Premier League.

Pentru a accepta rezilierea contractului, Antonio Conte a primit nu mai puţin de 4.5 milioane de euro. Spaniolii de la mundodeportivo.com au făcut calculul şi anunţă că Tottenham a achitat, în ultimul deceniu, 62.5 milioane de euro în conturile celor cinci antrenori pe care i-a dat afară. Jose Mourinho a încasat cel mai mult, peste 22 de milioane de euro.

Antonio Conte antrena echipa Tottenham de 16 luni. După un meci cu Southampton, Conte i-a criticat dur pe jucătorii echipei Tottenham, acuzându-i de egoism, şi a atacat şi proprietarii clubului: “Povestea clubului este aceasta – este acest proprietar de 20 de ani şi echipa nu a câştigat nimic. De ce?”.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
23:52 21 apr.

Obiectivul neaşteptat anunţat de Mirel Rădoi! Dezvăluirea făcută după meciul cu Dinamo: „Ne uităm în spate”

23:45 21 apr.

Mihai Rotaru a anunţat ce trebuie să facă Universitatea Craiova pentru a câştiga titlul

23:36 21 apr.

„E o presiune imensă!” De ce nu vorbeşte Alexandru Mitriţă despre titlu. A spus-o după meciul cu Dinamo

23:28 21 apr.

Armand Duplantis şi Simone Biles, sportivii anului la Premiile Laureus

23:23 21 apr.

Ionuţ Negoiţă, după ce a fost surprins alături de acţionarii lui Dinamo: „La anul, cu achiziţii, vom putea mai mult”

23:21 21 apr.

Ştefan Baiaram s-a dezlănţuit după victoria cu Dinamo: „Nu le-a dat nicio şansă” + Ce spune despre lupta la titlu

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 5 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes 6 FotoAroganţă pe mulţi bani a lui Gigi Becali! Ce a făcut după victoria cu CFR Cluj: „Am luat-o albastră”s