David Popovici şi-a dezvăluit strategia, după medalia de bronz de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt

De Dan Roșu
Publicat: 10.12.2023, 23:36

David Popovici, în cadrul unei probe - Profimedia Images

David Popovici şi-a dezvăluit strategia pe care a avut-o la probele de 100 şi 200 de metri liber, din cadrul Campionatelor Europene de înot în bazin scurt. Popovici a cucerit o medalie de bronz la 100 de metri, într-o probă transmisă în direct în AntenaPLAY şi pe Antena Stars.

Popovici a întors al şaptelea înainte de ultimii 25 de metri, dar a reuşit să recupereze incredibil, terminând pe locul al treilea, după Maxime Grousset şi Alessandro Miressi.

„Nu mi-am revăzut-o, dar mi-au spus mulţi că eram al 7-lea după al 3-lea 25 (n.r. când a întors ultima dată), dar cred că aşa a fost şi cursa de acum un an, când am luat locul 4 la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt. Sunt mai bun pe a doua jumătate a cursei, întotdeauna am fost.

Pentru că nu am avantajul fizic pe care îl au cei care au fost mai mari, şi mai musculoşi, şi mai mari ca vârstă. Trebuie să compensăm prin ceva, aşa că ne antrenăm foarte mult pe partea a doua a cursei, un pic mai strategic”, a spus David Popovici, în exclusivitate pentru Antena Sport.

România, două medalii de bronz la Campionatul European

România a cucerit două medalii de bronz la Campionatele Europene de înot în bazin scurt, organizate la Otopeni. Andrei Ungur a câştigat-o pe a doua, la 100 de metri spate.

„(Reporter: Ce ai învăţat din tot ce s-a întâmplat aici la Otopeni) Nu ştiu despre învăţat, cât despre faptul că mi-a plăcut foarte mult. Mi-a plăcut aici, atmosfera a fost superbă. Chiar dacă şi anul trecut am avut o competiţie aici de juniori, cea de anul acesta a depăşit cu totul, la orice nivel.

Vreau să le mulţumesc celor care au venit să ne susţină, celor care s-au uitat de acasă. A fost superb, cred că e visul oricărui sportiv să concureze în faţa suporterilor de acasă. Şi atât de mulţi, şi atât de buni!”, a mai spus David Popovici.

David Popovici, reacţie de mare campion după ce a câştigat medalia de bronz la 100 de metri liber

David Popovici le-a făcut o promisiune rivalilor săi înainte de Jocurile Olimpice. Este sigur că va veni şi vremea lui să câştige medalia de aur şi să îi cânte imnul României.

„Au fost multe valuri. Asta râdeam şi cu câţiva înotători. Cu cel englez şi cu portughezul. Au fost valuri, dar a fost frumos. A fost o cursă rapidă şi mă bucur că am reuşit să urc pe podium.

E tot ceea ce s-a putut astăzi şi în continuare italianul şi francezul sunt mai buni decât mine. Ei m-au bătut şi la Campionatul Mondial în bazin scurt. Dar din fericire o să mai fie o mulţime de concursuri şi de abia aştept să fiu acolo, în faţa lor, când va veni vremea.

Publicul a fost ca întotdeauna, superb! Adică am spus asta şi ieri, cred că e visul oricărui sportiv să concureze acasă şi să aibă atât de mulţi fani. Mă bucur, sper că şi ieri au plecat oamenii fericiţi, pentru că eu unul am plecat fericit aseară. Chiar dacă nu am reuşit să ating podiumul, am reuşit să am un timp foarte bun de care am fost mulţumit. Ăsta e sportul, uneori câştigi, alteori înveţi!”, a mai declarat David Popovici.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

18:48 Gabriela Ruse s-a calificat în sferturi la Trophee Clarins! A învins-o pe Kristina Mladenovic în 2 seturi 18:45 „Mai bine tăcea!” Cristian Tudor Popescu a răbufnit când a aflat că Simona Halep a „rupt” colaborarea cu Carlos Martinez 18:36 Adrian Mititelu şi-a ales antrenorul cu care să atace revenirea în Liga 1! Primele cinci mutări pe care le face la FCU Craiova 18:07 Costică Căileanu a murit la 54 de ani, într-un grav accident rutier produs între Năvodari şi Corbu. Tragedie uriaşă în România! 18:03 Federico Piovaccari s-a retras din fotbal! Ultimul marcator din Champions League pentru FCSB a făcut anunțul la aproape 40 de ani 17:50 „Prea bătrân!” Alex Chipciu a ratat transferul şi au apărut dezvăluiri din interior. Ce s-a întâmplat cu adevărat 17:37 „Își arată din nou caracterul murdar!” Suporterii FCSB-ului, atac total după ce Rapid le-a oferit doar 400 de bilete la derby! 17:30 „Durerea a revenit!” Simona Halep, anunţ despre viitorul ei după ce a fost nevoită să se retragă de la Trophee Clarins 17:24 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 16 mai 17:09 FotoJurnalista care s-a iubit cu Ion Ţiriac, apariţie răvăşitoare pe plajă: „Superbă”. Este cu 31 de ani mai tânără decât miliardarul Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta