Eduard Novak, reacţie după prestaţia de vis a României la Campionatul Mondial de Juniori: „Performanţele nu sunt întâmplări”

De Dan Roșu
Publicat: 5.09.2022, 10:58
Actualizat: 16.01.2024, 18:46

Echipa mixtă a României de ştafetă 4x100

Eduard Novak a lăudat prestaţia României la Campionatul Mondial de juniori de la Lima, acolo unde tricolorii s-au clasat pe 4 în ierarhia pe medalii. David Popovici a fost numărul 1, cu 3 medalii de aur şi una de argint.

În ultima zi a concursului, Bianca Costea a devenit mica regină la 50 de metri liber şi ne-a adus al patrulea aur la competiţia din Peru.

Eduard Novak a lăudat prestaţia României la Campionatul Mondial de juniori de la Lima

„Nataţia românească a încheiat Mondialele pentru juniori de la Lima cu 8 medalii: 4 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz. David Popovici şi Bianca Costea au mai adus câte un aur, Vlad Stancu a cucerit bronzul!

Alături de ei, Patrick Sebastian Dinu, Rebecca Diaconescu, dar şi ceilalţi componenţi ai lotului naţional de juniori, sunt nume de care vom auzi foarte des în următorii ani! Ei toţi sunt dovada că performanţele tot mai strălucitoare din ultima vreme, în acest sport, nu sunt întâmplări, ci rezultatul unei construcţii solide, a muncii şi devotamentului unei echipe incredibile.

Felicitări sportivilor, suntem mândri de voi! Felicitări antrenorilor care au făcut nataţia românească să renască! Felicitări federaţiei pentru un management de succes!”, a scris Novak, pe Facebook.

Locul impresionant ocupat de România în clasamentul medaliilor obţinute la Campionatul Mondial de juniori

Locul ocupat de România în clasamentul medaliilor obţinute la Campionatul Mondial de juniori de la Lima este unul impresionant. Tricolorii au obţinut un total de opt medalii, dintre care patru au fost de aur.

Astfel, în urma performanţelor menţionate mai sus, România a terminat competiţia din Peru pe locul 4, fiind depăşită doar de Japonia, Ungaria şi Polonia. David Popovici a fost motorul delegaţiei române, cu 3 medalii de aur adjudecate.

El s-a impus la 100 şi 200 de metri liber, dar şi în proba de ştafetă 4×100, unde a stabilit şi un nou record al competiţiei. Bianca Costea a devenit regina probei 50 m liber, la care a luat un aur uriaş.

Celelalte patru medalii au venit de la Vlad Stancu, argint la 400 metri liber şi bronz la 800 şi 1500 metri liber şi de la ştafeta mixtă de 4×100 metri liber.

Reacţia Cameliei Potec după cele 8 medalii de la Lima

„Da, pot spune că per ansamblu sunt mulțumită. Mai sunt însă și unele neîmpliniri. Mă refer aici la acei sportivi care au plecat cu un obiectiv pe care nu l-au îndeplinit până la capăt.

Ar fi incorect pentru mine să nominalizez acum pe cineva, deoarece, anul competițional nu s-a încheiat. Mai avem Mondialele în bazin scurt. Abia după aceea vom putea trage linie și să facem o analiză clară.

Ce s-a realizat și ceea ce nu s-a realizat până acum. Singura excepție este David Popovici, care si-a dus la îndeplinire toate obiectivele propuse”, a spus Camelia Potec, citată de prosport.ro.

Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

19:31

„El ştie ce presiune e pe el!” Dan Petrescu, reacţie după ce Louis Munteanu a petrecut toată noaptea în club

19:29

Dinamo – Botoşani, LIVE TEXT, 21:00! „Câinii”, victorii pe linie pe teren propriu! Echipele de start

19:08

Detalii despre ultimele probleme de sănătate ale lui Mircea Rednic: „Domnul doctor nu i-a dat voie să facă mult efort!”

18:43

Walter Zenga a fost prezentat de o echipă de Liga a 4-a. Anunţ incredibil despre fostul antrenor de la FCSB şi Dinamo

18:16

Câte etape a fost suspendat Radu Drăgușin de UEFA, după ce a fost eliminat în minutul 8 în Tottenham – Qarabag 3-0

17:55

Pep Guardiola a confirmat că Rodri e OUT pentru restul sezonului! Mesaj după operația jucătorului: „Cele mai proaste vești”

1 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 2 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele