Închide meniul

Bernadette Szocs a învins-o pe ucraineanca Margaryta Pesotska şi s-a calificat în optimi la simplu la Jocurile Olimpice 2024!

Bogdan Stănescu Publicat: 30 iulie 2024, 11:48

Comentarii
Bernadette Szocs a învins-o pe ucraineanca Margaryta Pesotska şi s-a calificat în optimi la simplu la Jocurile Olimpice 2024!

Bernadette Szocs / Profimedia Images

Bernadette Szocs a învins-o pe ucraineanca Margaryta Pesotska şi s-a calificat în optimi la simplu la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Românca s-a impus cu 4-1 la seturi, după ce a pierdut la limită primul set. A fost 12-14, 11-5, 12-10, 14-12 şi 11-4 pentru Bernadette Szocs.

Bernadette Szocs a învins-o pe ucraineanca Margaryta Pesotska şi s-a calificat în optimi la simplu la Jocurile Olimpice 2024!

Bernadette Szocs a fost aproape de o medalie la dublu mixt, alături de Ovidiu Ionescu. Românca a fost foarte afectată după ce echipa sud-coreeană Lim Jonghoon/Shin Yubin s-a impus în meciul cu dublul românesc Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs cu 4-0 (13-11, 11-8, 11-8, 11-8).

„Am fost foarte aproape. Chiar dacă a fost 4-0, nu a fost chiar aşa, pentru că toate seturile au fost foarte strânse. Din păcate, am ratat primul set, care a făcut diferenţa. Asiaticii când câştigă primele două seturi, prind mare încredere şi nu am mai greşit. Nu au făcut greşeli uşoare, nu i-am mai putut surprinde uşor cu tactica propusă. Asta este.

Chiar dacă nu mi s-a îndeplinit visul, sper să îl îndeplinesc pe proba de simplu sau pe cea de echipe. Sincer, prima probă la care mă aşteptam să aduc medalie a fost cea de dublu mixt, pentru că facem echipă de foarte mult timp şi la ediţia de atunci am terminat tot pe locul 5. Trebuie să mă concetrez pe ce a mai rămas. Azi voi analiza ce am greşit, voi încerca mâine să antrenez ce nu mi-a mers azi.

Reclamă
Reclamă

Sunt foarte dezamăgită, supărată, pentru că toată lumea ştia că medalia olimpică se aştepta de la tenis de masă pe proba de dublu mixt. Am fost foarte aproape. Chiar dacă am pierdut 4-0, seturile au fost foarte strânse. Putea să fie 4-0 şi pentru noi, de aceea dezamăgirea e şi mai mare. Trebuie să trec peste. Sunt o sportivă puternică, ştiu să las deoparte ce mă răneşte. După olimpiadă, voi suferi enorm de mult. Acum nu mai am nimic de făcut. Sunt concentrată pe proba de echipe şi pe cea de simplă. Îmi pare rău că v-am dezamăgit, aţi fost mereu alături de noi”, a spus Bernadette Szocs, după eliminarea din proba de dublu mixt.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:12
Mihăiţă Pleşan, scandal total cu Meme Stoica: “România duce lipsă de orice, dar de șmecheri, nu”
16:10
Elias Charalambous a pregătit surprize pentru meciul cu U Cluj. Care va fi marele absent din acest joc
15:35
Costel Gâlcă, anunț despre Kader Keita înainte de Rapid – Universitatea Craiova: „A venit la antrenamente”
15:07
VIDEONicolae Stanciu, debut cu emoții la noua echipă. A rămas întins pe gazon, după o lovitură
14:51
VIDEOBoston Celtics, un nou succes categoric în NBA. Jayson Tatum a revenit după 10 luni
14:14
FC Bihor, calificare dramatică în play-off-ul din Liga a 2-a. Gol în minutul 90+3 și revenire de la 0-2 cu Sepsi
1 Ce dezastru! Ce s-a ales de apartamentele lui Cristi Borcea din Dubai 2 Gafa care îl poate costa pe Neluţu Varga plecarea lui Daniel Pancu. Acum s-a aflat 3 VIDEOGeorge Russell, pole position în Marele Premiu al Australiei. Dublă Mercedes în primele calificări ale sezonului 4 S-a stabilit lista finală a candidaţilor la şefia FRF. Cu cine se bate Răzvan Burleanu 5 Decizia luată de Adrian Ilie, după ce Gigi Becali i-a propus să revină la FCSB: “I-am promis” 6 Lista preliminară a stranierilor convocaţi de Mircea Lucescu pentru barajul Turcia – România. Surprizele lui Il Luce
Citește și