Închide meniul

Decizia incredibilă luată de marele rival al lui David Popovici de la Jocurile Olimpice 2024, cu 3 zile înainte de marea finală

Antena Sport Publicat: 26 iulie 2024, 22:20

Comentarii
Decizia incredibilă luată de marele rival al lui David Popovici de la Jocurile Olimpice 2024, cu 3 zile înainte de marea finală

Hwang Sun-woo şi David Popovici, la finalul unei curse - Getty Images

Decizia incredibilă luată de marele rival al lui David Popovici de la Jocurile Olimpice 2024 a venit cu trei zile înainte de finala la 200 de metri liber, unde românul este principalul favorit al specialiştilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Hwang Sun-woo este unul dintre rivalii lui David Popovici pentru medalia de aur de la proba de 200. Sportivul din Coreea de Sud este campionul mondial de la Doha, din februarie, iar, împreună cu alţi înotători din ţara sa a luat o decizie neaşteptată.

Decizia incredibilă luată de marele rival al lui David Popovici de la Jocurile Olimpice 2024

Cei şase înotători sud-coreeni care concurează la Jocurile Olimpice de la Paris au părăsit satul olimpic şi s-au mutat într-un hotel din apropierea arenei de înot pentru a evita naveta lungă în autobuze în care este foarte caldi, a declarat preşedintele Federaţiei Coreene de Înot.

Preşedintele KSF, Chong Chang-hoon, a declarat că înotătorii din echipa masculină de ştafetă 4×200 metri liber s-au mutat într-un hotel care se află la cinci minute de mers pe jos de Arena La Defense din Paris, unde vor avea loc probele de înot.

Chong a primit plângeri conform cărora autobuzele folosite de înotători pentru a se deplasa la arenă nu aveau aer condiţionat, iar ferestrele erau închise cu bandă adezivă. Satul olimpic este la aproape 12 km distanţă de arena de înot.

Reclamă
Reclamă

“Vrem doar să ne asigurăm că vor fi cel puţin un pic mai confortabili”, a spus Chong.

Pe lista înotătorilor mutaţi se numără pretendenţii la medalii Kim Woo-min şi Hwang Sun-woo, care au câştigat probele de 400 m stil liber şi, respectiv, 200 m stil liber la campionatele mondiale de la Doha, la începutul acestui an.

Hwang a descris autobuzul drept o “saună”, spunând “Este mai răcoare afară decât în autobuz. De obicei, durează între 40 şi 45 de minute de la sat la arenă, dar ne-a luat mai mult de o oră şi jumătate (joi). Geamurile erau lipite cu bandă adezivă, probabil pentru că sunt îngrijoraţi de atacurile teroriste. Dar trebuie să se facă ceva”.

Reclamă

David Popovici e favoritul specialiştilor la medalia de aur olimpică la 200 m liber

David Popovici e favoritul specialiştilor la medalia de aur olimpică la 200 m liber, la Paris. De asemenea, campionul român e printre favoriţi şi la „proba regină” a nataţiei, de 100 m liber. Finalele la 200 şi 100 m liber sunt pe 29 iulie, de la ora 21:43, respectiv pe 31 iulie, de la ora 23:15.

La proba de 200 de metri liber, David Popovici e favoritul bookmakerilor, cu o cotă de doar 1.40. Următorii la acest capitol sunt Lukas Martens (cotă 7), Matt Richards (9), Hwang Sunwoo (11), Pan Zhanle (15) sau Duncan Scott (15).

La proba de 100 m liber, totul pare o afacere în 2, între Pan Zhanle şi David Popovici. Chinezul are cotă de 2 la câştigarea medaliei de aur, în timp ce David are o cotă de 2.75. Cei doi au obţinut cei mai buni timpi din 2024, Zhanle fiind deţinătorul recordului mondial (46.80).

În afară de Zhanle şi Popovici, cu şanse mai sunt creditaţi Jack Alexy (7), Kyle Chalmers (10), Chris Guiliano (15), Maxime Grousset (20) sau Joshua Liendo (35).

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va impune Dennis Man la PSV Eindhoven?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:16
Nota primită de Ianis Stoica după ce a jucat 27 de minute cu Benfica!
9:59
Rapid – FCSB LIVE TEXT (21:30). Derby “de foc” pe Arena Națională! Campiona vrea să iasă din criză, în Liga 1
9:20
Hansi Flick a uimit pe toată lumea după Mallorca – Barcelona 0-3: “Nu mi-a plăcut meciul!”
8:51
Laurențiu Reghecampf, sfat pentru Elias Charalambous înainte de Rapid – FCSB! Pe cine vede în atacul campioanei
8:46
Jannik Sinner – Carlos Alcaraz e finala turneului de la Cincinnati!
8:36
Cale liberă pentru transferul lui Louis Munteanu! Echipa care îl doreşte încasează peste 30 de milioane de euro
1 Echipa care i-a făcut o ofertă concretă lui Ianis Hagi! Salariu de 1 milion de euro pentru fiul lui Gică Hagi 2 “Am vorbit cu el” Gigi Becali, ofertă pentru Florinel Coman! I-a pregătit o sumă uriașă pentru revenirea la FCSB 3 Ce a scris Gazzetta dello Sport despre Stanciu, după ce românul a marcat pentru Genoa la primul meci oficial 4 Barcelona, pe urmele starului care s-ar fi înţeles cu Real Madrid! A început lupta pentru vedeta din Premier League 5 Dinamo a ratat transferul unui jucător! Anunțul lui Andrei Nicolescu: “S-au blocat negocierile!” 6 Video“Nu îi văd sensul” Costel Gâlcă i-a dat replica lui Gigi Becali înainte de Rapid – FCSB: “El are altă părere”
Citește și