Eduard Ionescu, victorie uriaşă la Jocurile Olimpice. A revenit de la 0-3 la seturi şi a salvat şase mingi de meci

Antena Sport Publicat: 28 iulie 2024, 1:26

Eduard Ionescu, victorie uriaşă la Jocurile Olimpice

Eduard Ionescu, victorie uriaşă la Jocurile Olimpice - Profimedia Images

Eduard Ionescu a reuşit o victorie uriaşă la Jocurile Olimpice 2024, în primul tur de pe tabloul de simplu masculin. Jucătorul român de tenis de masă a reuşit un succes spectaculos în faţa nigerianului Quadri Aruna, cu scorul de 4-3 (8-11, 9-11, 6-11, 11-8, 12-10, 11-9, 13-11).

Ionescu (19 ani), debutant la Jocurile Olimpice, a obţinut o victorie dramatică, după 52 de minute, în faţa unui jucător experimentat, al 14-lea favorit al probei, revenind de la 0-3 la seturi.

„A fost un duel în viteză și cu lovituri puternice pe care adversarul l-a controlat în prima parte a meciului, cu un moment psihologic în setul al cincilea, când Eduard Ionescu a salvat cinci mingi de meci”, se arată pe site-ul Federaţiei.

În decisiv, Eduard Ionescu a condus cu 9-6, dar africanul a reuşit patru puncte la rând şi a avut încă o minge de meci. Românul a salvat-o, apoi a ratat el o minge de meci, la 11-10, încheind conturile cu 13-11.

Aruna (35 ani) a reuşit un remarcabil loc 5 la Jocurile de la Rio, din 2016, iar în 2021, la Tokyo, s-a clasat pe 17.

În şaisprezecimile de finală, Eduard Ionescu îl va înfrunta pe câştigătorul meciului dintre taiwanezul Cheng-Jui Kao (cap de serie numărul 20) şi iranianul Nima Alamian, programat duminică.

La simplu masculin, România va fi reprezentată şi de Ovidiu Ionescu, care va evolua luni, contra croatului Andrej Gacina.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

Jucătorii lui Dinamo visează la convocări la națională după remiza cu Sepsi: „E ceva special!” / „Mă simt foarte bine”

23:50 27 iul.

Sepsi – Dinamo 1-1! Neagu, gol la 2 minute după ce a intrat pe teren. „Câinii” rămân fără victorie la Sfântu Gheorghe din 2019

23:23 27 iul.

Team România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 2. David Popovici şi Bernie Szocs intră in actiune. Programul complet

23:11 27 iul.

Eliza Samara, în turul 2, la proba de simplu de tenis de masă de la Jocurile Olimpice 2024

1 VIDEOMax Verstappen, cel mai rapid pilot din calificările MP al Belgiei, nu va pleca din pole! Cursa e duminică (Antena 1, 15:45) 2 FotoCele mai frumoase sportive de la Jocurile Olimpice 2024! Întorc toate privirile la competiția din Paris 3 FotoNadia Comăneci, reacție de trei cuvinte după participarea surpriză la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 4 VIDEODino Beganovic a câștigat cursa de sprint din etapa de Formula 3 din Belgia, live în AntenaPLAY 5 VIDEOCursa de sprint din Formula 2 din Belgia nu se va mai relua! Zak O’Sullivan a fost declarat câştigător, LIVE în AntenaPLAY 6 UPDATETeam România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 1. Performanțe obținute de tricolori la canotaj, tenis şi tenis de masă!