Gafă uriașă la cursa lui Cătălin Chirilă, de la Jocurile Olimpice! Ce steag a apărut în dreptul românului, după record

Alex Ioniță Publicat: 7 august 2024, 14:33

Comentarii
Gafă uriașă la cursa lui Cătălin Chirilă, de la Jocurile Olimpice! Ce steag a apărut în dreptul românului, după record

Cătălin Chirilă / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

A avut loc o gafă uriașă la cursa lui Cătălin Chirilă, de la Jocurile Olimpice! Sportivul român a avut o prestație excepțională în calificările probei de canoe simplu, 1000m, însă organizatorii au făcut o eroare gravă, la finalul cursei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Vezi Jocurile Olimpice de la Paris în AntenaPLAY pe canalele TVR*. Cu AntenaPLAY ai acces la canalele must carry, posturile Antena, dar și canale exclusive. Peste 70 de canale sunt disponibile acum. (*program retransmis în temeiul Legii audiovizualului)

Gafă uriașă la cursa lui Cătălin Chirilă, de la Jocurile Olimpice!

Concret, pe transmisiunea TV a calificărilor de canoe simplu, la finalul cursei de 1000m, în dreptul lui Cătălin Chirilă, care a câștigat întrecerea, a apărut steagul Braziliei, nu cel al României.

Captură TVR

 

De asemenea, și în cazul ocupanților locurilor 2 și 3 steagurile au fost arătate în mod eronat. Francezul Adrien Brat a fost prezentat cu steagul Cehiei, în timp ce italianul Carlo Tacchini a fost prezentat cu cel al Ungariei.

Reclamă
Reclamă

Eroarea s-a remediat însă după doar câteva secunde. Ulterior, Cătălin Chirilă a fost prezentat cu steagul României, alături de acronimul OB (Olympic Best).

Cătălin Chirilă a stabilit un record olimpic încă din serii la canoe-1, 1000 m

Cătălin Chirilă a stabilit un record olimpic încă din serii la canoe-1, 1000 m. Românul a făcut senzaţie şi s-a calificat direct în semifinale.

Cătălin Chirilă a avut startul perfect şi continuă lupta pentru medalii. S-a calificat, miercuri, în semifinalele probei de canoe simplu 1000 m la Jocurile Olimpice de la Paris, stabilind şi un record olimpic.

Reclamă

Chirilă a concurat în seria a treia şi a fost cronometrat cu timpul 3:44.75, terminând primul în serie, detaşat, stabilind recordul olimpic al probei. Pe locul doi s-a clasat francezul Adrien Bart, cu timpul 3:46.93.

Vechea performanţă olimpică aparţinea spaniolului David Cal şi fusese stabilită în 2004, la Atena – 3 min 46 sec 20/100.

Primii doi s-au calificat în semifinale, iar restul merg în sferturile de finală. Cătălin Chirilă a înregistrat cel mai bun timp din toate seriile de calificare!

Sferturile de finală au loc tot miercuri, de la ora 15.40.

Semifinalele sunt programate vineri, la ora 12.30, iar finala va avea loc tot vineri, de la ora 14.40, anunţă news.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga Final 4?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:34 5 iun.

S-a calificat în finala Roland Garros, dar nu s-a putut bucura: „Mi-a venit să plâng. Nu mă așteptam deloc”

23:16 5 iun.

Din Liga 2 direct în Champions League! Lovitură pentru FCSB

23:14 5 iun.

„Ne-am înțeles”. Giuseppe Marotta, anunț de ultim moment despre viitorul lui Cristi Chivu la Inter

22:43 5 iun.

Panică la naționala Germaniei! S-a accidentat grav și poate rata Cupa Mondială: „Arată rău”

22:40 5 iun.

Cele două transferuri cerute de Zeljko Kopic la Dinamo, înainte de plecare: „De acolo a plecat discuția”

22:14 5 iun.

Jucătorul Țării Galilor a remarcat un „tricolor”, înaintea amicalului cu România: „A arătat că are calitate”

1 UPDATEAjunge Marius Şumudică la CFR Cluj? Anunţul clar făcut de Neluţu Varga 2 Dosar penal și permis suspendat pentru antrenorul din Liga 1! A fost depistat beat la volan 3 Sepsi negociază pentru primul transfer al verii! Nou-promovata vrea un fost jucător de la Universitatea Craiova 4 “A semnat!”. Gigi Becali, anunțul momentului la FCSB 5 Florentin Petre și-a decis viitorul după despărțirea lui Zeljko Kopic de Dinamo 6 EXCLUSIVAntrenorul din Liga 1 care e deschis la discuții cu Dinamo după plecarea lui Zeljko Kopic
Citește și