Imagini ISTORICE cu David Popovici la festivitatea de premiere! Momente emoţionante la intonarea imnului. Gest uriaş pe podium

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 29.07.2024, 22:27

David Popovici, campion plimpic. Sursa: Profimedia

Imagini istorice cu David Popovici la festivitatea de premiere după finala de la 200 de metri liber. David Popovici a devenit primul înotător român care a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice.

David Popovici a făcut o cursă fabuloasă. Şi-a păstrat energia pentru un final de poveste şi a câştigat medalia de aur la doar două sutimi.

Imagini ISTORICE cu David Popovici la festivitatea de premiere

Imnul României s-a auzit pentru prima dată la Paris, acolo unde David Popovici a făcut istorie şi a câştigat medalia de aur. În momentul în care David Popovici s-a urcat pe podium, a ţinut să îi felicite pe cei doi rivali care au câştigat medalia de argint şi de bronz.

David Popovici e CAMPION OLIMPIC! A câştigat medalia de AUR la 200 de metri liber de Ziua Imnului Naţional. Fenomenală cursă

David Popovici a devenit campion olimpic la 200 de metri liber după o cursă fenomenală. David Popovici a revenit formidabil pe ultimii 25 de metri şi a câştigat aurul la 2 sutimi.

Popovici a fost al doilea după prima lungime de bazin, a fost al treilea după 100 de metri, apoi a urcat pe doi la 150 de metri, reuşind să îl devanseze pe britanicul Matthew Richards pe ultimii metri ai cursei. Popovici (19 ani), dublu campion mondial şi cvadruplu campion european, a obţinut primul titlu olimpic din istoria înotului masculin românesc cu timpul de 1 min 44 sec 72/100, fiind mai rapid cu două sutimi decât Richards (1 min 44 sec 74/100).

Podiumul a fost completat de americanul Luke Hobson, în 1 min 44 sec 79/100. Popovici a fost cel mai rapid atât în serii (1 min 45 sec 65/100), cât şi în semifinale (1 min 44 sec 53/100).

David Popovici a fost al patrulea în finala la 200 m liber în urmă cu trei ani, la JO de la Tokyo.

Popovici, care a adus prima medalie României la JO 2024, va mai evolua la Paris şi în proba de 100 m liber, ale cărei serii sunt programate marţi (12:15), când vor avea loc şi semifinalele (21:30).

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Maccabi Tel Aviv – FCSB, miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și în AntenaPLAY
  • Va câştiga David Popovici o medalie şi la 100 de metri liber?

0:45 30 iul.

„Simțiți presiunea?” Neil Lennon nu s-a ferit de cuvinte după Petrolul – Rapid 1-0: „Sunt foarte frustrat! Nu există scuze!”

0:18 30 iul.

Cristi Săpunaru a dezvăluit ce discuție a purtat cu Neil Lennon: „Asta mi-a explicat!”. Ultimatum după Petrolul – Rapid 1-0

23:55

Petrolul – Rapid 1-0. Neil Lennon rămâne fără victorie în Liga 1. Start dezastruos pentru giuleşteni

23:55

Foto„Şi-a făcut datoria!” Ion Ţiriac s-a înclinat în faţa lui David Popovici, după medalia de aur de la Jocurile Olimpice

23:50

Pe ce loc a ajuns România în clasamentul medaliilor la Jocurile Olimpice 2024, după AURUL cucerit de David Popovici

23:26

Team România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 4. Finala la gimnastică pe echipe şi David Popovici ia startul la 100 de metri

1 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 2 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 3 FotoO campioană mondială şi europeană la gimnastică, noua cucerire a lui Denis Alibec. Imagini de senzaţie de pe plaja din Santorinis 4 FotoCu cât a putut să îi vândă fiica lui Ilie Năstase un tablou lui Ion Ţiriac: „Cu atât l-a cumpărat, e suma corectă!”s 5 FotoCele mai frumoase sportive de la Jocurile Olimpice 2024! Întorc toate privirile la competiția din Pariss 6 VIDEOMax Verstappen, cel mai rapid pilot din calificările MP al Belgiei, nu va pleca din pole! Cursa e duminică (Antena 1, 15:45)s

Val de tensiuni în cuplu pentru aceste zodii pe 29 august 2024. Nativii care trebuie să aibă grijă la decizii

Luna august 2024 e specială pentru aceste zodii. Nativii care pot avea parte de surprize