Surpriză uriaşă la turneul feminin de tenis de la Jocurile Olimpice! Zheng a învins-o pe Swiatek şi s-a calificat în finală!

De Bogdan Stănescu
Publicat: 1.08.2024, 16:31

Surpriză uriaşă la turneul feminin de tenis de la Jocurile Olimpice!

Zheng Qinwen şi Iga Swiatek, după meci / Profimedia Images

Surpriză uriaşă la turneul feminin de tenis de la Jocurile Olimpice! Jucătoarea chineză Zheng Qinwen, cap de serie numărul 6, a învins-o în semifinale pe poloneza Iga Swiatek, numărul 1 mondial, scor 6-2, 7-5, şi s-a calificat în finală.

Cu o prestaţie puternică şi impresionantă, Zheng a trecut de principala favorită după o oră şi 51 de minute de joc pe terenul Philippe Chatrier de la Roland Garros, locul unde au avut loc multe dintre cele mai bune momente din cariera lui Swiatek.

Este prima victorie a lui Zheng în faţa unei jucătoare aflate pe locul 1 mondial, relatează news.ro.

Cred că în acest meci am avut mai multă răbdare decât ea și mi-am așteptat șansele. Am făcut mai puține greșeli decât ea. Dar Iga, chiar dacă pierde primul set, este o jucătoare care poate întoarce meciul, și a făcut asta în multe alte meciuri până acum, mai ales în meciurile împotriva mea.

Vreau să o felicit pe Iga pentru că a luptat pentru țara ei și a făcut un meci uimitor. Împotriva ei, trebuie să fii concentrată tot timpul, așa că atunci când am fost condusă cu 0-4, am început să fiu mai agresivă, pentru că am simțit că în setul doi am așteptat prea mult. Desigur, este bine să ai răbdare, dar cu Iga trebuie să ai răbdare și să fii agresiv în același timp.

Pur și simplu am jucat fiecare punct și am știut că, chiar dacă voi pierde setul al doilea, voi lupta pentru setul al treilea. Cred că datorită acestei mentalități am fost capabilă să lupt pentru fiecare punct și să-mi aștept șansa”, a declarat Zheng după victoria uriaşă, potrivit tennis.com.

În ultimul act, sportiva chineză o va înfrunta pe câştigătoarea semifinalei Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia) – Donna Vekic (Croaţia), cap de serie 13.

Coco Gauff a început să plângă la Jocurile Olimpice 2024! Scandal uriaş în meciul cu Donna Vekic: „Nu sunteţi corecţi cu mine”

Coco Gauff a început să plângă la Jocurile Olimpice 2024, în timpul meciului cu Donna Vekic, din optimile de finală ale turneului feminin de simplu, câştigat în cele din urmă de jucătoarea din Croaţia, scor 7-6(7), 6-2, după 2 ore de joc.

În setul secund, la 3-2 pentru Vekic, a avut loc un moment extrem de controversat, care a dus la întreruperea jocului pentru minute bune.

La minge de break pentru Vekic, arbitrul de linie a strigat out, decizie întoarsă de arbitrul de scaun. În acel moment, Coco Gauff a trimis mingea în fileu, iar arbitrul de scaun i-a acordat punctul croatei, care a realizat astfel break-ul.

Decizia a nemulţumit-o extrem de tare pe Coco Gauff, campioana din acest an de la Roland Garros în proba de dublu feminin, care dorea rejucarea punctului, susţinând că a lovit mingea după strigătul arbitrului de linie. Americanca de 20 de ani a început să plângă în momentul în care vorbea cu arbitrul de scaun, făcând acuzaţii dure despre corectitudinea din tenis:

Coco Gauff: „A strigat out înainte ca eu să lovesc mingea”.

Arbitrul de scaun: „Nu contează”.

Coco Gauff: „Ba da. Contează când mingea nu e atât de rapidă. Nu este corect. Nu sunteţi corecţi cu mine. Sper ca într-o zi acest sport să devină corect, dar nu este”.

Meciul dintre Coco Gauff şi Donna Vekic a fost întrerupt minute bune

Supervizorul competiţiei a venit apoi pe teren şi a discutat cu Coco Gauff, fără ca americanca să aibă câştig de cauză. În cele din urmă, jocul s-a reluat cu de la 4-2 pentru Donna Vekic în setul secund, în huiduielile publicului prezent pe Philippe Chatrier şi cu Coco Gauff vizibil afectată.

Chiar dacă ambele jucătoare erau pregătite, reluarea jocului a întârziat din cauza publicului. Donna Vekic a avut de suferit şi ea, după ce mai bine de şase minute nu s-a jucat.

Vekic a reuşit până la urmă să se impună cu 6-2 în setul secund şi să obţină calificarea în sferturile de finală ale turneului olimpic. Ulterior, Vekic a trecut în sferturi şi de ucraineanca Marta Kostyuk, cu 6-4, 2-6, 7-6 (10-8).

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Olandei e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Se califică FCSB în play-off-ul Ligii Campionilor?

20:33

Cristi Săpunaru a spus totul despre relația cu Neil Lennon! Veteranul de la Rapid a dat toate cărțile pe față

20:30

Rijeka – Corvinul Hunedoara, LIVE TEXT, 21:00! Hunedorenii luptă pentru un nou rezultat istoric. Echipele de start

20:23

Tatăl lui David Popovici a prezis că fiul lui va deveni campion olimpic! Ce i-a putut transmite lui Adrian Rădulescu acum 8 ani!

20:17

LIVE TEXTAna Bărbosu şi Amalia Ghigoarţă, în finala la individual compus, la Jocurile Olimpice 2024. Simone Biles, marea favorită

19:57

LIVE SCOREUniversitatea Craiova – Maribor 0-0. Oltenii lui Gâlcă au nevoie de o minune! Trebuie să revină de la 0-2

19:40

Ebru Bolat, pe locul 28 în prima cursă de yachting de la Jocurile Olimpice!

1 FotoCele mai frumoase sportive de la Jocurile Olimpice 2024! Întorc toate privirile la competiția din Pariss 2 FotoS-a încheiat festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 2024! Nadia Comăneci, apariţie pentru istories 3 FotoImagini superbe cu delegaţia României, la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 2024! Spectacol pe Senas 4 VIDEOMax Verstappen, cel mai rapid pilot din calificările MP al Belgiei, nu va pleca din pole! Cursa e duminică (Antena 1, 15:45)s 5 Programul complet al sportivilor români la Jocurile Olimpice 2024s 6 FotoNadia Comăneci, reacție de trei cuvinte după participarea surpriză la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpices