Închide meniul

Coco Gauff a început să plângă la Jocurile Olimpice 2024! Scandal uriaş în meciul cu Donna Vekic: “Nu sunteţi corecţi cu mine”

Alex Masgras Publicat: 30 iulie 2024, 15:45

Comentarii
Coco Gauff a început să plângă la Jocurile Olimpice 2024! Scandal uriaş în meciul cu Donna Vekic: Nu sunteţi corecţi cu mine

Coco Gauff a început să plângă în timpul meciului cu Donna Vekic de la Jocurile Olimpice 2024 / Profimedia

Coco Gauff a început să plângă la Jocurile Olimpice 2024, în timpul meciului cu Donna Vekic, din optimile de finală ale turneului feminin de simplu, câştigat în cele din urmă de jucătoarea din Croaţia, scor 7-6(7), 6-2, după 2 ore de joc.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În setul secund, la 3-2 pentru Vekic, a avut loc un moment extrem de controversat, care a dus la întreruperea jocului pentru minute bune.

Coco Gauff a început să plângă la Jocurile Olimpice 2024! Scandal uriaş în meciul cu Donna Vekic: “Nu sunteţi corecţi cu mine”

La minge de break pentru Vekic, arbitrul de linie a strigat out, decizie întoarsă de arbitrul de scaun. În acel moment, Coco Gauff a trimis mingea în fileu, iar arbitrul de scaun i-a acordat punctul croatei, care a realizat astfel break-ul.

Decizia a nemulţumit-o extrem de tare pe Coco Gauff, campioana din acest an de la Roland Garros în proba de dublu feminin, care dorea rejucarea punctului, susţinând că a lovit mingea după strigătul arbitrului de linie. Americanca de 20 de ani a început să plângă în momentul în care vorbea cu arbitrul de scaun, făcând acuzaţii dure despre corectitudinea din tenis:

Coco Gauff: “A strigat out înainte ca eu să lovesc mingea”.

Reclamă
Reclamă

Arbitrul de scaun: “Nu contează”.

Coco Gauff: “Ba da. Contează când mingea nu e atât de rapidă. Nu este corect. Nu sunteţi corecţi cu mine. Sper ca într-o zi acest sport să devină corect, dar nu este”.

Reclamă

Meciul dintre Coco Gauff şi Donna Vekic a fost întrerupt minute bune

Supervizorul competiţiei a venit apoi pe teren şi a discutat cu Coco Gauff, fără ca americanca să aibă câştig de cauză. În cele din urmă, jocul s-a reluat cu de la 4-2 pentru Donna Vekic în setul secund, în huiduielile publicului prezent pe Philippe Chatrier şi cu Coco Gauff vizibil afectată.

Chiar dacă ambele jucătoare erau pregătite, reluarea jocului a întârziat din cauza publicului. Donna Vekic a avut de suferit şi ea, după ce mai bine de şase minute nu s-a jucat.

Vekic a reuşit până la urmă să se impună cu 6-2 în setul secund şi să obţină calificarea în sferturile de finală ale turneului olimpic, acolo unde o va întâlni pe câştigătoarea duelului dintre Maria Sakkari şi Marta Kostyuk.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:08
Veste uriaşă pentru Matteo Duţu! Românul va face parte din lotul lui AC Milan la Supercupa Italiei
9:54
Afacere Gică Hagi – Mihai Rotaru. Discuţii pentru un transfer de 450.000 de euro
9:48
New York Knicks a câştigat NBA Cup 2025! Victorie în finală contra lui San Antonio Spurs
9:36
Alexandru Bologa a încheiat anul 2025 cu încă o medalie de aur! Campionul olimpic a câştigat Judo Grand Prix São Paulo
9:21
Dan Șucu vrea să transfere un fotbalist legendar. A jucat la Manchester City sau Inter
9:15
“Abia aştept luna martie!” Ianis Hagi, încrezător că România se va califica la World Cup 2026: “Nu există altă variantă”
1 Anunţul făcut de UEFA despre Ștefan Târnovanu. Ce lovitură pentru portarul FCSB-ului 2 “Ştiu din interior”. Reacţie categorică după ce Dennis Politic a fost din nou “uitat” pe bancă la FCSB 3 FotoNoi imagini cu stadionul din România, de 117.000.000 de euro! Ce echipă va juca aici din 2028 4 Adi Popa face praf un fost coleg de la FCSB: “Am mai multe trofee decât are el goluri!” 5 Kennedy Boateng, reacție după apariția zvonurilor privind plecarea de la Dinamo: “Cei din club îmi știu valoarea” 6 Ultimele veşti despre Cornel Dinu după ce a părăsit spitalul. Mircea Lucescu şi Ionuţ Lupescu, aproape de el
Citește și