Închide meniul

Team Romania şi-a încheiat oficial parcursul la Jocurile Olimpice 2024! Bilanţul românilor, peste aşteptări

Viviana Moraru Publicat: 11 august 2024, 13:01

Comentarii
Team Romania şi-a încheiat oficial parcursul la Jocurile Olimpice 2024! Bilanţul românilor, peste aşteptări

Team Romania şi-a încheiat oficial parcursul la Jocurile Olimpice 2024/ Profimedia

Team Romania şi-a încheiat oficial parcursul la Jocurile Olimpice 2024. Ultimele sportive care au participat la competiţia de la Paris au fost Delvine Melingor, care s-a clasat pe locul şapte la maraton, şi Joan Chelimo Melly, care a abandonat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În total, Team Romania a obţinut nouă medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, un bilanţ peste precedentele două ediţii de Jocuri, de la Tokyo şi Rio de Janeiro, unde românii au câştigat câte patru medalii. Totodată, rezultatele sunt peste aşteptările oficialilor, care îşi propuseseră, la începutul Jocurilor, ca românii să câştige între 6 şi 8 medalii.

Team Romania şi-a încheiat oficial parcursul la Jocurile Olimpice 2024

Team Romania a câştigat trei medalii de aur. David Popovici, la 200 m liber, Andrei Cornea şi Marian Enache, la dublu vâsle masculin şi echipajul de 8+1 feminin, format din Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Petreanu, au câştigat medalia de aur.

Medaliile de argint au fost câştigate de Mihaela Cambei, la haltere, categoria 49 kg, de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, la dublu vâsle feminin, de Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel, la dublu rame feminin, şi de Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc, la dublu vâsle feminin, categoria uşoară.

Medaliile de bronz au fost câştigate de David Popovici, la 100 m liber, şi de Ana Bărbosu, la sol. Gimnasta a cucerit bronzul, după apelul câştigat la TAS.

Reclamă
Reclamă

Festivitatea de închidere a Jocurilor Olimpice se va desfăşura astăzi, de la ora 22:00, pe Stade de France. Mihaela Cambei va purta drapelul României la închiderea competiţiei, după ce la festivitatea de deschidere, drapelul a fost purtat de soţii Cozmiuc.

Unde îşi va primi Ana Bărbosu medalia de bronz

S-a aflat unde îşi va primi Ana Bărbosu medalia de bronz, cucerită în urma unui proces la TAS. Gimnasta din România a urcat pe locul trei în proba de la sol, după ce contestaţia americancei Jordan Chiles, care iniţial cucerise bronzul, a fost anulată.

Ana Bărbosu a revenit în ţară, alături de delegaţia României, după ce şi-a încheiat parcursul la Jocurile Olimpice. Aceasta a aflat că a cucerit medalia de bronz, însă nu se va întoarce la Paris pentru a-i fi înmânată.

Reclamă

Concret, Ana Bărbosu ar urma să primească medalia de bronz într-o ceremonie care se va desfăşura la Lausanne, acolo unde este şi sediul TAS.

Judecătorii TAS au fost cei care au făcut dreptate pentru româncă şi i-au oferit acesteia medalia de bronz, într-o situaţie fără precedent la o ediţie de Jocuri Olimpice de vară.

Românca a avut punctajul de 13.700, la egalitate cu Sabrina Voinea, dar diferenţa s-a făcut la execuţie, deşi Voinea avea o dificultate mai mare. Jordan Chiles a fost „retrogradată” pe locul cinci, cu 13.666, după ce iniţial, în urma unei contestaţii, aceasta cucerise medalia de bronz.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va impune Dennis Man la PSV Eindhoven?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:13 16 aug.
Zeljko Kopic a spus care e problema lui Dinamo, după 1-1 cu UTA: “Asta trebuie să rezolvăm!”
0:01 16 aug.
Cătălin Cîrjan sună mobilizarea la Dinamo, după 1-1 cu UTA: “Trebuie să arătăm altfel!”
23:59
Hakim Abdallah, după ce a fost omul meciului în Dinamo – UTA 1-1: “Acum sunt eu însumi”! Ce a spus de Kopic
23:41
Adi Mihalcea, val de laude pentru Hakim Abdallah după golul din 1-1 cu Dinamo: “Are calități fantastice”
23:37
Nicolae Stanciu a marcat primul gol într-un meci oficial pentru Genoa! Execuţie superbă a căpitanului naţionalei
23:23
Dinamo – UTA 1-1. “Câinii” au terminat meciul în 9 oameni! Au marcat Abdallah şi Karamoko
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Darwin Nunez, la Al Hilal. Manchester United l-a luat pe Sesko 2 Jucătorul “distrus” de Gigi Becali după ce FCSB a eliminat-o pe Drita din Europa League: “Nu prea a contat” 3 Mirel Rădoi a răbufnit după calificarea dramatică a Universității Craiova: „Dacă cineva m-a luat de prost…” 4 Gigi Becali și-a făcut planul de transferuri după calificarea în play-off-ul Europa League. Mutare de urgență 5 Daniel Pancu, uluit de un titular de la FCSB, după returul cu Drita: „E minunat, toți antrenorii și l-ar dori” 6 „Senzațional”. Ciprian Marica a remarcat un jucător de la FCSB, după calificarea în play-off-ul Europa League
Citește și