De Bogdan Stănescu
Publicat: 25.08.2024, 13:28

Cătălin Chirilă, la finalul unei probe / Profimedia Images

Cătălin Chirilă a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe, în proba de 500 de metri! Competiţia are loc în Uzbekistan, la Samarkand.

Chirilă a încheiat cursa cu timpul 01:48.456. Românul era campion mondial en-titre în această probă, în care avea şi argintul, obţinut la ediţia din 2022.

Medalia de aur a fost obţinută de Serghei Tarnovschi din Republica Moldova, iar pe locul doi s-a clasat cehul Martin Fuksa, relatează news.ro.

Ulterior, Cătălin Chirilă a evoluat şi în finala de la 200 de metri, acolo unde s-a clasat pe locul 8. În finala de la 200 de metri, Cătălin Chirilă a încheiat cursa în 40 de secunde şi 634 de sutimi.

Titlul mondial i-a revenit polonezului Oleksii Koliadych (38.660).

Cătălin Chirilă a ratat surprinzător finala la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce doborâse recordul olimpic în serii. Proba de canoe simplu de la Jocurile Olimpice s-a desfăşurat pe distanţa de 1.000 de metri.

Acum cred că m-aş mai gândi de câteva ori înainte să încep acea cursă din semifinale. Am făcut câteva greşeli tactice şi tehnice. Greşelile tehnice le-au observat chiar şi cei care cunosc destul de puţin canoe. S-a văzut cât de tare m-am împiedicat şi nu a fost normal. Sunt conştient că trebuie să mă pregătesc pentru condiţii mai rele. E primul lucru pe care vreau să-l schimb şi sper ca prin antrenament să reuşesc să fiu mai bun şi pe valuri”, declara Cătălin Chirilă după ce a ratat dramatic finala olimpică. Înaintea competiţiei de la Paris se afla printre favoriţii la cucerirea unei medalii olimpice.

Cu siguranţă mă gândesc la următoarea ediţie a Jocurilor Olimpice”

„Cu siguranţă mă gândesc la următoarea ediţie a Jocurilor Olimpice. Am tras linie imediat după acea cursă (n.r. – din semifinale). Poate mulţi se aşteptau să fiu şocat după ce s-a întâmplat în semifinale, dar eu am conştientizat imediat, mi-am dat seama că sunt pe locul cinci şi nici nu mai era nevoie să stau să aştept confirmarea pe tabelă. E normal ca după o linie trasă, după o concluzie, să încep cu dreptul şi am făcut asta în următoarea cursă (n.r. – în Finala B pe care a câştigat-o)”, a explicat Chirilă.

Cătălin Chirilă, campion mondial în 2022 şi vicecampion mondial în 2023, s-a clasat pe locul al cincilea în semifinalele probei de canoe simplu masculin pe 1.000 de metri şi a ratat accederea în Finala A (3 min 45 sec 78/100).  Canoistul român stabilise în serii un nou record olimpic, în 3 min 44 sec 75/100, doborât în semifinale de cehul Martin Fuksa (3:44.69), iar apoi în finală (3 min 43 sec 16/100).

Ulterior, Chirilă a câştigat clar Finala B a probei, cu timpul de 3 min 47 sec 48/100, încheind pe locul al nouălea la general. Chirilă (26 ani) se clasase pe locul 11 la Tokyo în această probă, câştigată atunci de Isaquias Queiroz.

România nu a mai obţinut o medalie olimpică la kaiac-canoe de la Sydney, din 2000, atunci când Florin Popescu şi Mitică Pricop câştigau două medalii la canoe dublu, aur la 1.000 metri şi bronz la 500 metri.

• PAOK - Panaitolikos e duminică, de la 20:30, LIVE în AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Ţărilor de Jos e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Este Dennis Man cel mai în formă internaţional român?

18:02

FotoDiagnosticul primit de Nedelcearu, după ce a fost umplut de sânge în meciul cu Pisa! Ce se întâmplă cu fundașul de la Palermo

17:54

Explicaţia lui Max Verstappen după ce a fost învins de Lando Norris: „În timpul cursei a fost clar! Am încercat tot ce am putut”

17:48

Lando Norris, prima reacție după ce a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Țărilor de Jos

17:32

LIVE SCOREReal Madrid – Valladolid 0-0. Kylian Mbappe, la primul meci pe „Bernabeu”. Liverpool – Brentford, de la 18:30

17:30

VIDEOLando Norris a obţinut a doua victorie a carierei în Formula 1 la Marele Premiu al Ţărilor de Jos. Verstappen, pe 2