Hubert Hurkacz, campion la Shanghai! Polonezul s-a impus în finala cu Andrey Rublev

De Alex Masgras
Publicat: 15.10.2023, 15:58

Hubert Hurkacz, campion la Shanghai

Hubert Hurkacz, cu trofeul cucerit la Shanghai / Profimedia

Hubert Hurkacz este campion la Shanghai! Jucătorul polonez l-a învins în ultimul act al turneului ATP Masters 1000 pe Andrey Rublev, la capătul unui meci de 2 ore şi 9 minute. Acesta este al doilea turneu ATP Masters 1000 pentru polonez, care s-a mai impus în 2021 la Miami.

Tenismanul polonez Hubert Hurkacz, numărul 17 mondial, a câştigat turneul ATP Masters 1.000 de la Shanghai, dotat cu premii totale de 8,8 milioane de dolari, în finala căruia l-a învins duminică în trei seturi, 6-3, 3-6, 7-6 (10/8), pe rusul Andrei Rublev, potrivit agerpres.ro.

Hubert Hurkacz, campion la Shanghai!

Hurkacz (26 de ani) s-a impus la capătul unui meci care a durat două ore şi şapte minute, obţinând al şaptelea titlu din carieră şi al doilea de la debutul acestui an. El a fost recompensat cu un cec în valoare de 1,3 milioane de dolari pentru succesul din metropola chineză.

Polonezul cucerise anterior un singur trofeu Masters 1.000, în 2021 la Miami (SUA).

Turneul de la Shanghai nu s-a mai disputat din 2019, din cauza politicii „zero Covid” a guvernului chinez, iar ultimul său câştigător a fost rusul Daniil Medvedev, care anul acesta a fost eliminat în turul al treilea de americanul Sebastian Korda.

Aceasta a fost a cincea întâlnire directă dintre cei doi jucători, iar Hurkacz a revenit în avantaj, conducând în acest moment cu 3-2.

„Carlos Alcaraz nu se mai distrează pe teren”. Mats Wilander a analizat ultimele luni ale spaniolului

Mats Wilander, fostul mare jucător suedez, a analizat ultimele luni ale spaniolului. Wilander este de părere că Alcaraz nu se mai distrează şi nu mai arată aceeaşi dezinvoltură pe teren, după titlul cucerit la All England Club, fiind de părere că acesta este mult mai tensionat.

„Una dintre calităţile lui Alcaraz este că se distrează pe teren îşi arată zâmbetul chiar şi în cele mai dificile momente. Cu toate acestea, a pierdut acest lucru după ce a câştigat titlul de la Wimbledon. Pare că este mult mai tensionat”, a declarat Mats Wilander, citat de mundodeportivo.com.

După titlul cucerit la Wimbledon, Alcaraz l-a mai întâlnit pe Djokovic în finala de la Cincinnati, o altă partidă excepţională, câştigată de data aceasta de sârb.

La ultimele trei turnee, Carlos Alcaraz a ajuns în semifinale la US Open şi Beijing, în timp ce la turneul ATP Masters 1000 de la Shanghai a fost eliminat în sferturile de finală de bulgarul Grigor Dimitrov. Pentru Carlos Alcaraz urmează turneul ATP 500 de la Basel (23-29 octombrie), turneul ATP Masters 1000 de la Paris (30 octombrie – 5 noiembrie) şi Turneul Campionilor de la Torino sunt turneele la care spaniolul va mai participa în acest an.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

9
23:02
Sorana Cîrstea, în turul 3 de la Roma! Victorie fără emoţii pentru româncă în meciul cu Brenda Fruhvirtova
9
22:41
Emmanuel Macron, anunţ despre viitorul lui Kylian Mbappe: „Am pus presiune maximă”
9
22:11
„România în semifinale la EURO 2024?” Reacţia imediată a lui Mihai Stoichiţă. Meciul de care depinde soarta tricolorilor
9
21:37
Jaqueline Cristian, revenire de excepţie la Roma! S-a calificat în turul 3 şi va juca contra numărului 3 WTA
9
21:21
FotoCristi Tănase, lovitură totală primită de la femeia care l-a ţinut la uşă, fără doi dinţi. Nu îşi poate vedea nici propria fiică
9
21:14
Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! La câţi sportivi a ajuns delegaţia României
9
20:48
Mihai Stoica a oferit detalii spectaculoase despre petrecerea de titlu a FCSB-ului: „Aşa interes n-a fost niciodată. Incredibil!”
9
20:46
Echipa care vrea să fie surpriza la Campionatul Mondial de Hochei are planuri mari: „Suntem ambiţioşi”
9
20:26
Previziunile lui Gică Hagi, înainte de EURO 2024. „Regele” ia în calcul o surpriză uriaşă: „Să nu fie dezamăgirea turneului!”
9
19:55
VideoDarius Olaru vrea un film şi cu FCSB, după ce a câştigat titlul: „A fost un an de neuitat”

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției