Elena Rybakina s-a calificat în sferturi la Wimbledon! Ea va avea parte de un duel „de foc”, cu Elina Svitolina

De Bogdan Stănescu
Publicat: 8.07.2024, 17:45

Elena Rybakina s-a calificat în sferturi la Wimbledon!

Elena Rybakina / Profimedia Images

Jucătoarea kazahă de tenis Elena Rybakina, locul 4 mondial, s-a calificat, luni, în sferturi la Wimbledon, după ce a beneficiat de abandonul sportivei ruse Ana Kalinskaia, din cauza unei accidentări.

Rybakina conducea cu scorul de 6-3, 3-0, atunci când Kalinskaia, cap de serie 18, s-a retras.

Este evident că nu este modul în care am vrut să termin meciul. Este o jucătoare grozavă şi ştiam că suferă de o serie de accidentări şi că îi va fi dificil să continue. Îi doresc o recuperare rapidă”, a declarat Elena Rybakina după abandonul Anei Kalinskaia, potrivit news.ro.

Rybakina va evolua în sferturi cu sportiva ucraineană Elina Svitolina, cap de serie 21. Svitolina a trecut de chinezoiaca Xinyu Wang, locul 42 WTA, scor 6-2, 6-1.

Emma Răducanu a fost eliminată de la Wimbledon 2024! Surpriză uriaşă pe terenul central de la All England Club

Emma Răducanu a fost eliminată de la Wimbledon 2024. Campioana de la US Open 2021 s-a oprit în optimile de finală ale turneului de la All England Club, după înfrângerea cu Lulu Sun.

Jucătoarea de 23 de ani din Noua Zeelandă s-a impus cu 6-2, 5-7, 6-2, după 2 ore şi 45 de minute de joc.

Chiar dacă Lulu Sun, locul 123 WTA, avea clasamentul de partea ei în faţa Emmei Răducanu (135 WTA). Britanica născută în Canada pornea ca mare favorită pentru calificarea în sferturi.

După un prim set în care serviciul a trădat-o, Emma Răducanu a reuşit să facă diferenţa pe final de set secund şi să obţină break-ul la 6-5, trimiţând partida în decisiv. La începutul setului trei, Răducanu a tras o sperietură zdravănă, după ce a fost la un pas de accidentare. Ea a alunecat în timp ce alerga după minge, dar a putut continua partida.

Două break-uri în favoarea jucătoarei din Noua Zeelandă au făcut diferenţa. Lulu Sun a obţinut calificarea în sferturile de finală. Performanţa jucătoarei de 23 de ani este uluitoare. Mai ales în condiţiile în care turneul de la Wimbledon 2024 reprezintă abia a doua participare la un turneu de Grand Slam. În prima participare, la Australian Open, la începutul acestui an, Lulu Sun a fost eliminată încă din primul tur.

Pentru un loc în semifinalele de la Wimbledon, Lulu Sun va juca cu Donna Vekic (37 WTA). Donna Vekic a trecut în optimi de Paula Badosa (93 WTA), scor 6-2, 1-6, 6-4, după o oră şi 42 de minute de joc.

Carlos Alcaraz şi Jannik Sinner s-au calificat în sferturile de la Wimbledon 2024!

Carlos Alcaraz şi Jannik Sinner s-au calificat în sferturile de la Wimbledon 2024. Campionul din 2023 de la All England Club şi numărul 1 ATP au obţinut victorii clare în optimile de finală de duminică. Spaniolul a pierdut însă un set şi a avut nevoie de puţin mai mult de trei ore pentru a trece de Ugo Humbert, pe care l-a învins cu 6-3, 6-4, 1-6, 7-5.

Pe terenul cu numărul 1 de la Wimbledon, Jannik Sinner l-a învins pe Ben Shelton, cu 6-2, 6-4, 7-6(9), după 2 ore şi 10 minute de joc.

Pentru un loc în semifinale, Carlos Alcaraz va juca împotriva câştigătorului dintre Tommy Paul şi Roberto Bautista Agut. În ceea ce îl priveşte pe Jannik Sinner, italianul se va duela cu învingătorul duelului Grigor Dimitrov – Daniil Medvedev.

Cel mai bun rezultat al lui Jannik Sinner la Wimbledon a fost semifinala din 2023. Carlos Alcaraz este deţinătorul titlului. În cazul în care îşi vor câştiga partidele din sferturi, cei doi se vor întâlni în semifinalele de la Wimbledon.

În acest moment, Carlos Alcaraz conduce cu 5-4 întâlnirile directe cu Jannik Sinner. Cu toate acestea, singura întâlnire dintre cei doi pe iarbă a fost câştigată de italian, în optimile de finală de la Wimbledon 2022.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • Levadiakos - PAOK, meci din etapa a 7-a din Grecia, e duminică, de la ora 20:30, exclusiv în AntenaPLAY
  • Ar fi trebuit să fie convocat Bîrligea la naţională?

17:15

Coco Gauff a defilat în finala de la Beijing! Victorie categorică pentru amerincancă în faţa Karolinei Muchova

17:05

Botoșani – Rapid LIVE TEXT (18:15). Giuleștenii lui Șumudică, față în față cu ultima clasată. Echipele de start

16:57

EXCLUSIVNicolae Stanciu e gata de bătăliile cu Cipru şi Lituania: „Să câştigăm ambele meciuri şi să terminăm grupa pe primul loc!”

16:55

A oprit meciul juniorilor pentru a ajunge la Oţelul Galaţi – Universitatea Craiova! Gestul incredibil al unui antrenor

16:50

VIDEOGestul făcut de Gigi Becali, după ce un copil i-a cerut 50 de lei! Imagini virale cu milionarul român

16:35

Probleme uriaşe la Dinamo, înaintea derby-ului cu FCSB! Încă un jucător, trimis acasă de la naţională

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Adrian Mititelu a făcut anunţul: cine e antrenorul lui FCU Craiova! De ce s-a prăbuşit echipa din Bănies 5 VideoLuiza, soţia lui Cătălin Zmărăndescu, interviu rar despre familia sa: „Vrea să fie şef!” Pasiunea neaşteptată a fiicei sales 6 Ilie Năstase, reacţie fără precedent la adresa Simonei Halep: „Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg?”s

4 zodii care vor fi de neoprit în luna octombrie 2024. Trec peste orice greutate

Nativii care își pot schimbă propriile vieți pe 5 octombrie 2024. Zodiile care vor străluci sub lumina reflectoarelor