Iga Swiatek a câştigat turneul de la Madrid, după o revenire fabuloasă în finala cu Sabalenka

Publicat: 5.05.2024, 11:34.

Iga Swiatek a câştigat turneul de la Madrid, după o revenire fabuloasă în finala cu Sabalenka. Numărul 1 mondial a salvat numai puţin de 3 mingi de set.

Liderul WTA Iga Swiatek a câştigat primul său titlu la Mutua Madrid Open, după ce a salvat trei mingi de meci în finala cu Aryna Sabalenka, numărul doi mondial şi deţinătoarea trofeului.

Swiatek s-a impus cu scorul de 7-5, 4-6, 7-6(7), în cea mai lungă finală din acest sezon în circuitul WTA. Thrillerul a depăşit pragul de 3 ore, înainte ca Swiatek să-şi pecetluiască incredibila revenire după 3 ore şi 11 minute, scrie news.ro.

Madrid Open este al 20-lea titlu din carieră pentru Swiatek şi al treilea din acest sezon. Poloneza în vârstă de 22 de ani este cea mai tânără jucătoare care a câştigat 20 de titluri WTA, de la Caroline Wozniacki, care a reuşit performanţa în 2012.

Anul trecut, Sabalenka a fost cea care a câştigat finala la Madrid Open, chiar în faţa lui Swiatek.

„În astfel de meciuri totul se decide în foarte puține puncte. Probabil, când am luat break-ul în setul al treilea, ar fi trebuit să fiu mai concentrată pe serviciul meu. Am făcut o dublă greșeală, dar ulterior am avut alte șanse de a câștiga. Dar Iga a jucat un tenis grozav, a jucat puțin mai bine în momentele importante, atât. Aici cred că s-a făcut diferența„, a spus Sabalenka.

• Turneul WTT Champions Chongqing e live în AntenaPLAY, în perioada 30 mai - 3 iunie
  • Campionatele Europene de Înot (17-23 iunie) sunt live în AntenaPLAY
  • Cine va câştiga Roland Garros 2024?

0:21

Carlo Ancelotti, prima reacţie după ce a câştigat pentru a 5-a oară trofeul Champions League! De ce l-a certat pe Vinicius

0:15

Carlo Ancelotti a stabilit un nou record! Este singurul antrenor din istorie care a cucerit 5 Ligi ale Campionilor ca antrenor

0:04

Toni Kroos, standing ovation în finala Champions League! Luka Modric l-a înlocuit în ultimul meci la Real Madrid

23:55 1 iun.

FotoBorussia Dortmund – Real Madrid 0-2! Real a cucerit cea de a 15-a Ligă a Campionilor din istorie! E a 5-a şi pentru Ancelotti!

23:29 1 iun.

FotoImagini de senzaţie cu Zinedine Zidane de la finala Ligii Campionilor!

23:10 1 iun.

Jude Bellingham a scris istorie în finala Champions League! Englezul a doborât un record deţinut de o legendă a lui Real Madrid

1 FotoEa îl consolează pe Ionuţ Radu pentru ratarea EURO 2024. Francesca Cuccuru are 20 de ani şi e de o frumuseţe rară: „Minunată!”s 2 FotoPremieră pentru Stefanos Tsitsipas şi iubita lui, Paula Badosa, după împăcare! Vestea despre cei dois 3 FotoUnica fiică a lui Miodrag Belodedici, revedere emoţionantă cu tatăl său: „E prima dată!” Zandalee este de o frumuseţe uimitoares 4 FotoMiodrag Belodedici a rămas fără permis de conducere după ce a fost urmărit de poliţie la 3 dimineaţa: „Am ieşit cu alcoolemie!”s 5 FotoIubita lui Valentin Mihăilă, apariţie răvăşitoare în braţele internaţionalului român! Ami a întors toate priviriles 6 VIDEOCharles Leclerc a câştigat Marele Premiu de Formula 1 de la Monaco, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs

Cei mai loiali bărbați, potrivit astrelor. Vezi cine își dorește o relație de lungă durată

Zodii norocoase în ziua de 1 iunie 2024. Trei nativi care vor avea parte de reușite