Irina Begu, eliminată de la China Open! A fost învinsă de Mira Andreeva, în turul al 2-lea

De Alex Ioniță
Publicat: 28.09.2024, 19:21

Irina Begu, eliminată de la China Open!

Irina Begu / Profimedia

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost eliminată în turul al doilea al turneului WTA 1.000 China Open, dotat cu premii totale de 8.955.610 dolari, fiind învinsă cu 6-7 (5/7), 6-1, 6-1 de rusoaica Mirra Andreeva, într-o partidă disputată sâmbătă.

Begu (34 ani, locul 103 mondial) a primit un cec în valoare de 34.500 de dolari şi 35 de puncte WTA pentru participarea la competiţia din capitala Chinei.

Tot sâmbătă, chinezoaica Zehen Qinwen, campioană olimpică în această vară la Paris, a fost primită ca o eroină la revenirea sa la Openul Chinei, unde a trecut fără probleme în meciul său de debut, cu 6-1, 6-1, de Kamilla Rahimova din Rusia, notează agerpres.ro.

Qinwen, favorita numărul 5, o va avea ca adversară în turul al treilea pe argentinianca Nadia Podorska, învingătoare la rândul ei, cu
7-5, 6-7 (4/7), 6-2, de ucraineanca Daiana Iastremska, numărul 25 pe lista capilor de serie.

Rezultate – turul 2:

Jaqueline Cristian, revenire fabuloasă cu Barbora Krejcikova! A salvat patru mingi de meci și s-a calificat în turul 3 la Beijing

Jaqueline Cristian a realizat o revenire fabuloasă cu Barbora Krejcikova (10 WTA) la Beijing. Românca s-a calificat în turul 3 după ce s-a impus cu 1-6, 6-4, 7-5, după 2 ore și 52 de minute de joc.

După ce a pierdut cu 1-6 primul set, Krejcikova părea că se îndreaptă către o victorie facilă. Cehoaica avea 3-1 și în setul secund, dar Cristian a reușit să revină incredibil și să trimită meciul în setul decisiv.

În al treilea set, Krejcikova a început din nou foarte bine și s-a distanțat la 4-1. Cristian nu a renunțat și a revenit de fiecare dată în joc. La 5-4 pentru Krejcikova, cehoaica a avut patru mingi de meci, dar românca a reușit de fiecare dată să revină.

În game-ul imediat următor, Cristian a reușit break-ul, după care a reușit să obțină victoria după ce a profitat de prima minge de meci pe care a avut-o la dispoziție. Aceasta este a doua victorie din 2024 pentru Jaqueline Cristian în fața câștigătoarei din acest an de la Wimbledon. Ea a mai învins-o pe Krejcikova la Madrid, pe zgură.

De altfel, meciul din turul secund de la Beijing a fost primul meci pentru Krejcikova de la înfrângerea din turul 2 de la US Open, acolo unde a fost învinsă de o altă româncă, Gabriela Ruse.

În turul al treilea de la China Open, Jaqueline Cristian va juca împotriva unei alte jucătoare din Cehia. Karolina Muchova, semifinalistă în urmă cu câteva săptămâni la US Open, a trecut fără emoții de Yue Yuan, scor 6-3, 6-1, și va lupta pentru un loc în optimi cu Jaqueline Cristian. Cele două s-au întâlnit p singură dată până acum, în 2018, la Versmold, acolo unde Muchova s-a impus.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

22:40

Eliza Samara – Man Kuai, LIVE VIDEO în AntenaPLAY (duminică, 7:45)! Românca luptă la WTT China Smash

22:04

LIVE VIDEOBenfica – Gil Vicente se joacă ACUM, în AntenaPLAY. Meciul serii din Liga Portugal

22:02

Reacţia lui Dan Petrescu, după ce i s-a cerut demisia de la CFR: „Când nu sunt aici, sunt bun!” Discurs dur după eşecul cu UTA

21:24

Ciprian Deac și-a turnat cenușă în cap după CFR Cluj – UTA 1-3! Ce a spus despre greșeala din prima repriză

21:10

Valentin Costache, euforic după ce a marcat în CFR Cluj – UTA 1-3: „Mă bucur pentru mine, aveam mare nevoie!”

21:05

LIVE TEXTRapid – Oțelul Galați 0-0. Ocazie uriaşă ratată de gălăţeni! Duel „de foc” în Giuleşti

1 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 2 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 5 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s 6 FotoMihaela Cambei, uimită de gestul uriaş al lui Ion Ţiriac! Răsturnare de situaţie: „Era vorba de David Popovici”s

Relațiile care trec de anul 2024 sunt construite să dureze întreaga viață, potrivit astrologilor

3 semne zodiacale sunt testate de Univers pe 29 septembrie 2024. Acești nativi se confruntă cu probleme