Monica Niculescu şi Cristina Bucşa au fost eliminate în sferturi la Tokyo. Ce premiu au primit după ce au ratat semifinalele

De Alexandra Costea
Publicat: 25.10.2024, 15:56

Monica Niculescu şi Cristina Bucşa au fost eliminate în sferturi la Tokyo

Monica Niculescu şi Cristina Bucşa - Profimedia

Monica Niculescu şi Cristina Bucşa au fost eliminate în sferturi la Tokyo, la dublu. Perechea România/Spania, cap de serie numărul 4, a fost eliminată, vineri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 500 de la Tokyo.

Monica Niculescu (37 de ani, 36 WTA) și Cristina Bucşa (26 de ani, 22 WTA), au câştigat anul acesta turneul de la Strasbourg.

După un prim set câștigat de gazde cu 6-3, Niculescu și Bucsa au evoluat mult mai bine în actul secund și și-au luat revanșa cu același scor. Astfel, s-a ajuns în decisiv, acolo unde cele două jucătoare din Asia s-au impus la tie-break cu 10-4.

Niculescu şi Bucşa au fost învinse de echipa japoneză Shuko Aoyama/Eri Hozumi, scor 6-3, 3-6, 10-4, într-o oră şi jumătate. Pentru participarea în sferturi, cele două sportive vor fi recompensate cu 8.510 dolari şi 108 puncte.

Monica Niculescu şi Cristina Bucșa, înfrângere în finala Japan Open! Meciul a durat o oră și 36 de minute

În urmă cu o săptămână, Monica Niculescu şi Cristina Bucşa nu au reușit să cucerească titlul WTA de la Osaka, fiind învinse în finala de la dublu de perechea Shibahara/Siegemund. La Osaka, Monica Niculescu și Cristina Bucșa aveau ca obiectiv să obțină al doilea titlu WTA al anului, după cel câștigat pe zgura de la Strasbourg. Finala turneului din Japonia a început bine pentru cele două, care s-au impus în primul set cu 6-3, în fața perechii Shibahara/Siegemund.

Începutul setului al doilea a adus un joc de calitate din partea echipei japoneze și germane, care s-a distanțat rapid la 3-0. Această avansare s-a dovedit suficientă pentru a câștiga setul cu 6-2. În setul decisiv, Shibahara și Siegemund au avut un start fulminant, conducând cu 5-0 și cedând doar două puncte până la finalul meciului. Meciul a durat o oră şi 36 de minute.â

În urma participării de la Osaka, Niculescu și Bucșa au obținut un cec în valoare de 7.210 dolari. Mai mult, au fost recompensate 163 de puncte WTA la dublu.

• Marele Premiu al Mexicului este în AntenaPLAY, în perioada 25-27 octombrie
  • PAOK - Heraklion, meci din etapa a 9-a din Grecia, e live în AntenaPLAY, duminică, 27 octombrie, de la ora 21:00
  • Cine va câştiga derby-ul Dinamo - FCSB, din Cupa României?

15:26

Ce au scris italienii despre Dennis Man, după ce a fost scos la pauză în Parma-Empoli. Nota primită de internaționalul român

15:22

Indiana Pacers – Philadelphia 76ers LIVE VIDEO (21:30, AntenaPLAY). Philadelphia, fără starul Joel Embiid

14:55

Eliminat de la Balonul de Aur! Unui jurnalist argentinian i s-a retras dreptul de a mai vota. „Şi-a pierdut toată credibilitatea”

14:51

Csikszereda – FCU Craiova 2-0. Oltenii, la cinci meciuri fără victorie

14:12

Cine va purta banderola de căpitan pentru giuleşteni în derby-ul FCSB-Rapid. Cristian Săpunaru, marele absent al rapidiştilor

14:00

PAOK Salonic – Heraklion LIVE VIDEO (21:00, AntenaPLAY). Cu Răzvan Lucescu suspendat, campioana caută a şasea victorie

1 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Statelor Unite! Cursa e la 21:45, în direct pe Antena 3 CNN și în AntenaPLAYs 2 VideoMotivul din spatele crizei de nervi a lui Răzvan Lucescu! Patronul lui AEK l-a distrus pe român: „Provocator! Îşi arată educaţia”s 3 Adrian Mutu, ofertă surpriză din Liga 1! Suma cerută de „Briliant” la semnăturăs 4 Decizia lui Ivan Savvidis în privinţa lui Răzvan Lucescu, după ce antrenorul român a fost scos cu bodyguarzii de pe teren!s 5 Gigi Becali a anunţat care e super-jucătorul care poate ajunge la FCSB: „Dau 1.5 milioane de euro pe el. E fotbalist”s 6 FotoCum a fost surprins Mircea Lucescu, la câteva secunde după golul din foarfecă marcat de Daniel Bîrligeas