Novak Djokovic – Rafael Nadal 6-2, 7-6! Finalul unei ere în tenis! Sârbul a câştigat „ultimul dans” dintre cei doi titani

De Alex Masgras
Publicat: 19.10.2024, 21:14

Novak Djokovic - Rafael Nadal 6-2, 7-6! Finalul unei ere în tenis! Sârbul a câştigat ultimul dans dintre cei doi titani

Novak Djokovic - Rafael Nadal 6-2, 7-6! Finalul unei ere în tenis! Sârbul a câştigat "ultimul dans" dintre cei doi titani

Rafael Nadal şi Novak Djokovic, înaintea duelului de la Jocurile Olimpice de la Paris / Profimedia

Meciul Novak Djokovic – Rafael Nadal s-a terminat 6-2, 7-6. Cei doi mari campioni din tenis s-au întâlnit pentru ultima oară în cadrul turneului demonstrativ Six Grand Slam. Marele campion spaniol se va retrage luna viitoare, după Cupa Davis.

Acesta a fost meciul cu numărul 61 între Djokovic şi Nadal, iar sârbul conduce după această victorie cu 32-29.

Update 21:14: S-a încheiat o eră! Novak Djokovic a câştigat meciul cu Rafael Nadal, scor 6-2, 7-6(5) şi conduce întâlnirile directe cu 32-29 în faţa spaniolului. Acesta a fost „ultimul dans” al lui Rafael Nadal, marele campion spaniol urmând să se retragă din activitate după Cupa Davis.

Update 20:15: Novak Djokovic a câştigat primul set al meciului cu Rafael Nadal: 6-2.

Update 19:30: A început ultimul meci dintre Rafael Nadal şi Novak Djokovic.

Rafael Nadal şi Novak Djokovic au început turneul direct din semifinale. Jannik Sinner, cel care l-a învins pe Daniil Medvedev fără mari bătăi de cap joi seară, l-a întâlnit vineri pe sârb, la doar câteva zile după ce l-a învins în finala de la Shanghai. Italianul s-a impus cu 6-2, 6-7(0), 6-4.

În a doua semifinală, Carlos Alcaraz, cel care l-a învins pe Holger Rune în primul meci, l-a întâlnit pe Rafael Nadal, jucătorul cu care a făcut pereche la Jocurile Olimpice de la Paris. Campionul din acest an de la Roland Garros şi Wimbledon nu i-a dat mari şanse marelui Rafael Nadal, pe care l-a învins cu un dublu 6-3. Regele zgurii a anunţat săptămâna trecută că se va retrage la finalul acestui sezon, după finala Cupei Davis.

Rafael Nadal şi Novak Djokovic vor avea ocazia să se întâlnească sâmbătă în episodul cu numărul 61 al rivalităţii lor uriaşe. Sârbul conduce cu 31-29 în întâlnirile directe, ultimul meci având loc în vara acestui an, la Jocurile Olimpice de la Paris. Djokovic s-a impus atunci cu 6-1, 6-4.

Dacă Rafael Nadal şi Novak Djokovic se vor întâlni în finala mică, finala mare le aparţine lui Jannik Sinner şi Carlos Alcaraz. Cei doi s-au întâlnit recent şi în ultimul act de la Beijing, acolo unde spaniolul s-a impus după o finală de peste trei ore.

Rafael Nadal a început să râdă când a fost întrebat de un posibil duel cu Novak Djokovic: „Nu cred că e nevoie”

Rafael Nadal, unul dintre cei şase participanţi la Six Kings Slam, şi-a anunţat recent retragerea din tenis. Marele campion spaniol îşi va încheia activitatea în luna noiembrie, după finala Cupei Davis.

Înaintea turneului demonstrativ din Arabia Saudită, Rafael Nadal a oferit un interviu în care a fost întrebat despre posibilitatea de a-l întâlni, din nou, pe marele său rival. Spanionul a început să râdă atunci când a vorbit despre rivalitatea cu Djokovic şi despre posibilitatea unui nou duel:

„Am jucat unul împotriva celuilalt de atâtea ori în carierele noastre, nu e nevoie să jucăm din nou (n.r. râde). Pentru mine a fost mereu o provocare să joc împotriva lui Novak, este un mare rival, un jucător care m-a făcut să ajung la cel mai înalt nivel. Cred că amândoi am avut acest sentiment, la fel şi Roger. Noi trei ne-am ajutat mereu să ajungem la cel mai înalt nivel”, a declarat Rafael Nadal, citat de puntodebreak.com.

• Campionatul European Individual 2024 de tenis de masă e exclusiv în AntenaPLAY (15-20 octombrie)
  • AEK - PAOK, derby-ul etapei din Grecia, va fi în AntenaPLAY duminică, de la 20:30
  • Cine va câştiga Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite?

23:48

Dinamo – FCSB LIVE TEXT (21:00). Derby de „foc” pe Arena Naţională. Echipele probabile

23:31

„Ai vorbit cu Gigi Becali?” Lukas Zima, prima reacţie după transferul la FCSB! Ce a spus despre postul de titular al campioanei

23:19

FotoReacţia lui Dan Petrescu, după ce a fost sfidat de Louis Munteanu: „Ar trebui să fie mai atent! E prima dată când s-a întâmplat!”

23:03

FotoLouis Munteanu, gest sfidător după ce a fost înlocuit de Dan Petrescu în prelungirile meciului. Reacţie nervoasă a atacantului

22:55

Petrolul – CFR Cluj 0-0. Echipa lui Dan Petrescu, pe podium în Liga 1 după remiza de pe Ilie Oană

22:38

„Aroganţa” lui Mihai Stoica înainte de Dinamo – FCSB: „Suntem superiori tuturor!” Marea absenţă din derby a campioanei

1 FotoPactul făcut de Ciprian Tătăruşanu cu soţia lui, după ce a trăit cea mai mare trădare: „La început nu m-a crezut!”s 2 Erling Haaland a decis să plece de la Manchester City! Spaniolii anunţă „bomba” verii 2025s 3 FotoDănuţ Lupu a răbufnit după ce Ianis Hagi le-a luat faţa lui Mitriţă şi Bîrligea: „Pentru că-l cheamă Hagi trebuie să și joace?”s 4 FotoDavid Popovici a spus motivul pentru care nu mai vrea să conducă niciuna dintre cele două maşini primite de la Ion Ţiriac!s 5 Marius Marin, fotografie de colecţie cu Mircea Lucescu! Cum arăta tricolorul acum 15 anis 6 VIDEOMax Verstappen a câştigat sprintul de la Austin! Calificările pentru marea cursă sunt la 00:45 (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY)s