Simona Halep, pe locul 25 WTA, după Indian Wells. Sorana Cîrstea a urcat 9 poziții

De Dan Roșu
Publicat: 20.03.2023, 8:48

Simona Halep a ajuns pe locul 25 WTA, după turneul de la Indian Wells. După ce acces în sferturile de finală, Sorana Cîrstea are parte de o urcare de 9 locuri în ierarhia feminină.

Reclamă

Jucătoarea cel mai bine clasată din România continuă să fie Simona Halep, suspendată pentru dopaj, care a coborât de pe 19 pe 25, cu 1565 puncte.

Reclamă

Simona Halep, pe locul 25 WTA, după Indian Wells

După o urcare de patru locuri, Irina Begu este pe 34, cu 1288 puncte, iar Ana Bogdan a coborât de pe 57 pe 60, cu 956 puncte.

Gabriela Ruse a urcat două locuri şi este pe 145, cu 455 puncte. În Top 200 se mai află şi Irina Bara, care a coborât patru locuri, pe 197, cu 339 puncte.

La dublu, Gabriela Ruse a urcat un loc şi este pe 40, cu 1736 puncte, iar Monica Niculescu a coborât de pe 40 pe 43, cu 1600 puncte.

Iga Swiatek e numărul 1

Lider în clasamentul WTA continuă să fie poloneza Iga Swiatek, urmată de belarusa Aryna Sabalenka şi de americanca Jessica Pegula.

Câştigătoare la Indian Wells, Elena Rybakina, din Kazahstan, a urcat 3 locuri şi este pe 7, cu 3720 puncte.

Sorana Cîrstea şi-a anunţat prezenţa la turneul de la Miami

Sorana Cîrstea şi-a anunţat prezenţa la turneul de la Miami, după ce a fost eliminată în sferturile turneului de la Indian Wells. Românca a postat acesta anunţ pe contul oficial de socializare, la care a mai adăugat faptul că cele două săptămâni petrecute la Indian Wells au fost de excepţie.

Sorana Cîrstea a avut un parcurs extrem de bun la ediţia din acest an de la Indian Wells. Românca de pe locul 83 WTA a ajuns până în sferturi, fiind eliminată de liderul mondial, Iga Swiatek, în minimum de seturi.

Sorana Cîrstea nu are timp de odihnă. După Indian Wells, românca a început deja pregătirile pentru următorul turneu, care se va desfăşura tot în America, mai exact la Miami.

„Mulțumesc, Indian Wells. Două săptămâni minunate. Următoarea oprire: Miami”, se arată în mesajul postat de Cîrstea, pe contul oficial de Instagram, mesaj prin care se confirmă faptul că românca va paticipa la Miami, în următoarea săptămână.

Turneul de la Miami se desfăşoară în perioada 21 martie – 2 aprilie, iar cel mai bun rezultat al Soranei Cîrstea la această competiţie datează din 2013, atunci când românca era eliminată în optimi. În sezonul precedent, Cîrstea a ajuns până în turul al doilea, atunci când era eliminată de Shuai Zhang, în minimum de seturi.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
14:56

Cosmin Olăroiu şi-a aflat adversara din finala Ligii Campionilor Asiei 2

14:48

VIDEOLando Norris, apărat de oficialii McLaren după acuzațiile care i-au fost aduse: „A făcut o treabă excelentă”

14:22

Preşedintele Gabonului, mesaj după moartea lui Aaron Boupendza

14:11

Rapid, primul mesaj după moartea lui Aaron Boupendza: „Va rămâne mereu în amintirea noastră”

13:58

„Iese soarele și pe strada noastră”. Dinamo, reacție oficială după ce a fost semnat contractul pentru noul stadion

13:37

Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat

1 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 2 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 3 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 4 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls 5 S-a decis viitorul lui Denis Alibec! Atacantul Farului va semna contractul: „Se va găsi o soluţie”s 6 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas