Wimbledon 2023 | Carlos Alcaraz – Holger Rune, capul de afiş al sferturilor! Spaniolul a trecut de Berrettini în optimi

De Alex Masgras
Publicat: 10.07.2023, 23:02

Dezvăluire incredibilă despre Carlos Alcaraz

Carlos Alcaraz, în meciul din optimile de finală de la Wimbledon cu Matteo Berrettini / Profimedia

Wimbledon 2023 | Carlos Alcaraz – Holger Rune, capul de afiş al sferturilor! Numărul 1 ATP a trecut de Matteo Berrettini, finalistul din 2021 de la All England Club, şi se pregăteşte pentru un duel de vis cu danezul Rune pe terenul central.

Carlos Alcaraz s-a impus în faţa lui Matteo Berrettini cu 3-6, 6-3, 6-3, 6-3, după 2 ore şi 53 de minute de joc.

La fel ca Holger Rune, adversarul din sferturile de finală, Carlos Alcaraz a pierdut primul set din optimile de finală, scor 3-6. Diferenţa s-a făcut la 4-3 pentru Berrettini, atunci când italianul a reuşit să câştige pe serviciul liderului ATP. Un game mai târziu, finalistul din 2021 de la Wimbledon a închis setul la 6-3.

În setul secund, Alcaraz a avut nevoie de un singur break, reuşit fără să piardă punct, la 2-1 în favoarea sa. De atunci, spaniolul şi-a făcut serviciul şi a reuşit să restabilească egalitatea. Echilibrul din setul al treilea s-a rupt în al treilea game, pe serviciul lui Berrettini. După un game maraton, în care italianul a salvat patru mingi de break, Alcaraz a făcut un nou break. Setul a fost câştigat tot cu 6-3, după ce spaniolul a mai reuşit un break.

La 2-2 în setul 4, meciul a fost întrerupt din cauza întunericului, fiind nevoie ca acoperişul de pe terenul central să fie tras, în mod special la sugestia lui Berrettini, care s-a plâns că se întunecă destul de rapid.

În ciuda acestei întreruperi, lucrurile nu s-au schimbat. Alcaraz a făcut break-ul la 4-3, după care a servit foarte bine şi a închis şi setul 4 la 6-3, obţinând calificarea în sferturile de finală de la Wimbledon pentru prima oară în cariera sa. În urmă cu un an, spaniolul se oprea în optimile de finală, acolo unde era învins de Jannik Sinner, în timp ce în 2021 ajungea până în turul al doilea.

Carlos Alcaraz – Holger Rune, episodul 3

În sferturile de finală de la Wimbledon, Carlos Alcaraz îl va întâlni pe Holger Rune, danezul de 20 de ani care a trecut în optimi de Grigor Dimitrov, scor 3-6, 7-6(6), 7-6(4), 6-3, după aproape trei ore şi jumătate de joc.

Alcaraz şi Rune se vor întâlni pentru a treia oară, meciul din sferturi urmând să fie prima întâlnire dintre cei doi pe iarbă. Până acum, cei doi şi-au împărţit victoriile. Mai întâi, spaniolul s-a impus în faza grupelor de la ATP Next Gen Finals în 2021, turneu destinat viitoarelor staruri din tenisul mondial, unde seturile sunt mai scurte. Spaniolul s-a impus atunci cu 4-3, 4-2, 4-0.

A doua întâlnire a avut un an mai târziu, în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Paris. Atunci, Holger Rune a mers mai departe, după ce Alcaraz a fost nevoit să se retragă la 6-3, 6-6 în favoarea danezului, din cauza unor probleme medicale.

După întâlnirile dintre cei doi, jucătorul care a mers mai departe a reuşit să câştige şi turneul respectiv. Alcaraz l-a învins în ultimul act de la ATP Next Gen pe Sebastian Korda, în timp ce Rune a reuşit să treacă în finala de la Paris de Novak Djokovic.

Sferturile de finală de la Wimbledon, pe tabloul masculin:

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

22:00 PAOK – Panathinaikos 4-1 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Răzvan Lucescu e pe primul loc în Grecia, cu o etapă înainte de final! 21:55 Dorinel Munteanu, criză de nervi, după golul marcat de Corvinul în finala Cupei României! Gestul făcut imediat 21:26 Ce a spus Simona Halep despre Patrick Mouratoglou, antrenorul care o pregătea când a fost depistată pozitiv: „Asta nu e adevărat” 21:17 „O tortură!” Cea mai dură reacţie, după ce Simona Halep a abandonat în primul tur al turneului de la Paris 21:10 AS.ro LIVE | Andrei Mihail şi Răzvan Voinea sunt invitaţii lui Dan Pavel. Poveşti de senzaţie 21:08 Video„Sunt talente extraordinare!” Ion Marin, încântat de noua generaţia a României U18 20:50 Mihai Stoica a auzit ce a spus Gigi Becali şi a reacţionat imediat: „Faci asta şi poţi să deschizi capacul de la sicriu” 20:03 Reacţia categorică a lui Mircea Lucescu, după ce Dan Şucu ar fi ales noul antrenor de la Rapid: „Soluţia cea mai bună!” 20:03 FotoMoştenitorii lui Diego Maradona cer Balonul de Aur furat de la tatăl lor! Cum încearcă să anuleze vânzarea trofeului 19:49 Germania – Letonia 8-1 și Cehia – Danemarca 7-4 au fost LIVE în AntenaPLAY. Spectacol total la Campionatul Mondial de hochei Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu