Wimbledon 2021 | Roger Federer e uriaş! S-a calificat în sferturile de finală pentru a 18-a oară în carieră. Ce record a stabilit + Alexander Zverev, eliminat

De Dragoș Vasile
Publicat: 5.07.2021, 22:52

Top 10 puncte reușite de Roger Federer la Wimbledon

Roger Federer, în timpul unui meci la Wimbledon 2021 / Profimedia

Roger Federer l-a învins pe italianul Lorenzo Sonego, scor 7-5, 6-4, 6-2, la capătul unui meci care a durat 2 ore şi 14 minute.

Roger Federer e uriaş! S-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon pentru a 18-a oară în carieră

În urma acestui succes, elveţianul s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon pentru a 18-a oară în carieră. Este cel mai bătrân jucător care reuşeşte această performanţă în Open Era.

În următoarea fază a competiţiei, Federer va evolua cu învingătorul meciului dintre rusul Daniil Medvedev şi polonezul Hubert Hurkacz.

Tot în sferturi a acces luni şi canadianul Felix Auger-Aliassime, locul 19 mondial, care l-a învins pe germanul Alexander Zverev, al şaselea favorit, scor 6-4, 7-6, 3-6, 3-6, 6-4, după patru ore şi două minute de joc.

În antepenultimul act, Auger-Aliassime va evolua contra italianului Matteo Berrettini, care a dispus de belarusul Ilia Ivaşka, scor 6-4, 6-3, 6-1.

Roger Federer va participa la 39 de ani la Jocurile Olimpice! Elveţianul visează la prima medalie de aur la simplu

Roger Federer a trecut peste două operaţii şi o pauză de aproape doi ani. Elveţianul nu are de gând să renunţe însă la Jocurile Olimpice.

Sportivul în vârstă de 39 de ani va fi prezent la Tokyo, unde speră să îşi îndeplinească visul unei medalii de aur la simplu. Până acum, Federer are doar un argint, obţinut în 2012, când a cedat în finala contra lui Andy Murray. El a luat aur doar la dublu, în 2008.

Federer se va afla la a cinea participare la Jocurile Olimpice.

4
21:31
NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final
4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
4
20:12
VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
4
20:05
VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal
4
19:53
VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar
4
19:40
VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi