Simona Halep a primit un wildcard la turneul de la Madrid! Prima reacție a româncei

De Alex Ioniță
Publicat: 3.04.2024, 19:30

Simona Halep a un primit wildcard pentru Madrid Open

Simona Halep / Profimedia

Simona Halep a primit un wildcard la turneul de la Madrid. Chiar sportiva a făcut anunțul oficial, prin intermediul unei postări pe contul personal de Instagram.

Astfel, jucătoarea noastră va concura din nou în circuitul WTA. Primul turneul la care românca a jucat, de la revenire, a fost la Miami. Atunci, a fost eliminată în primul tur de Paola Badosa.

Simona Halep a primit un wildcard la turneul de la Madrid

Turneul de la Madrid se va desfășura în perioada 23 aprilie – 5 mai. Imediat cum a primit acest wildcard, Simona Halep a scris un mesaj pe rețelele de socializare, în care le-a mulțumit organizatorilor.

„Mulțumesc foarte mult, Madrid Open, pentru acest wild card. Madridul a fost mereu un turneu special pentru mine, cu amintiri plăcute. Sunt recunoscătoare că îmi pot face mai multe amintiri!”, a scris Simona Halep, pe Instagram.

În trecut, Simona Halep a mai câștigat de 2 ori consecutiv turneul de la Madrid. Se întâmpla la edițiile din 2016 și din 2017.

De asemenea, jucătoarea noastră a mai fost finalistă la turneul WTA 1000 din Madrid, la edițiile din 2014 și din 2019.

OFICIAL | Simona Halep a revenit în clasamentul WTA

OFICIAL | Simona Halep a revenit în clasamentul WTA! Fostul lider mondial s-a întors pe terenul de tenis după o pauză de un an şi jumătate, după ce suspendarea de patru ani a fost redusă la 9 luni. Ea a participat la Miami, acolo unde a pierdut în primul tur în faţa Paulei Badosa.

Pentru prezenţa pe tabloul principal, Simona Halep a primit 10 puncte WTA. Astfel, ea a revenit în ierarhia feminină după o pauză de şapte luni.

Fostul lider mondial Simona Halep a revenit în clasamentul mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis (WTA) publicat luni, la şapte luni de la ultima sa apariţie în ierarhie şi ocupă locul 1.143, cu cele 10 puncte primite pentru participarea la Miami Open, potrivit agerpres.ro.

Halep, suspendată din octombrie 2022, din cauza unui test antidoping pozitiv, şi revenită în circuit luna trecută, după ce Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne i-a redus sancţiunea de la patru ani la nouă luni, a figurat ultima oară în clasamentul WTA pe 28 august 2023, când ocupa locul 1.138.

Polonia Iga Swiatek şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului, având acum un avans de circa 2.800 de puncte faţă de belarusa Arina Sabalenka, în timp ce aceasta se află acum la 840 de puncte de Coco Gauff, ocupanta locului al treilea.

Grecoaica Maria Sakkari a reuşit să urce două locuri şi se află acum pe locul 7.

Americanca Danielle Collins, care a cucerit titlul la Miami, a reuşit un salt de 31 de locuri, fiind acum pe poziţia a 22-a.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

22:35 Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!” 22:33 Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1! 22:20 Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League” 21:48 Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!” 21:45 Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat 21:44 Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur 21:22 Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!” 21:03 Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet! 20:50 Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event 20:38 Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta