Simona Halep, în sferturile de la Gippsland Trophy după o lecţie de tenis cu Laura Siegemund. Şi-a aflat deja următoarea adversară

De Antena Sport
Publicat: 3.02.2021, 5:10

Simona Halep

ProfimediaImages

Simona Halep, victorie cu Laura Siegemund

Simona Halep a trecut de Siegemund, după un meci care a durat o oră şi 28 de minute şi în care a adunat 16 lovituri direct câştigătoare şi 17 greşeli neforţate. Laura a avut nu mai puţin de 30 de erori neforţate.

Simona Halep – Laura Siegemund 6-2, 6-4

Halep a început meciul calm şi precis, ducând repede scorul la 4-0 şi 40-15 pe serviciul adversarei. Din acel moment, jucătoarea română a redus turaţia motoarelor şi Siegemund a echilibrat jocul. Deşi nu a obţinut al treilea break, Halep a câştigat primul set fără mari probleme, cu 6-2.

Simona nu a mai fost la fel de convingătoare în actul secund, unde a fost nevoită să revină cu un break în game-ul 9 pentru a-şi asigura victoria. După acest succes, scorul partidelor directe intre cele două jucătoare este 2-2.

În următoarea fază, Simona se va duela cu Ekaterina Alexandrova (33 WTA). Aceasta a trecut de Iga Swiatek, cu 6-4, 6-2. Calificarea în această fază este recompensată cu un premiu de 8.770 de dolari şi cu 100 de puncte WTA.

8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol
1
23:40
Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă
1
23:31
FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma
1
23:12
Mihai Stoica a spus totul despre sărbătoarea câştigării titlului! Ce a pregătit FCSB: „La cât am aşteptat, trebuia să facem ceva”
1
23:02
VIDEOCristiano Ronaldo, un nou gol fabulos în Arabia Saudită! Starul portughez a început să danseze după ce a înscris
1
22:36
Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”
1
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
1
22:04
Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile”
1
21:48
Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului