Simona Halep şi-a aflat prima adversară de la Hong Kong. Primul meci pentru Simo după aproape cinci luni

Publicat: 29.09.2024, 13:45.

Simona Halep a aflat care îi va fi prima adversară de la Hong Kong. Fostul lider WTA revine pe teren după aproape 5 luni

Simona Halep a aflat care îi va fi prima adversară de la Hong Kong. Fostul lider WTA revine pe teren după aproape 5 luni

Simona Halep / Profimediaimages

Simona Halep şi-a aflat prima adversară de la Hong Kong, turneul de 125K la care campioana noastră a primit un wild card. Pentru Simona, care recent a împlinit 33 de ani, acesta va fi primul meci după o pauză de aproape cinci luni.

Reclamă

Revenită în circuit după ce ultima oară a evoluat la Paris, la jumătatea lunii mai, Simona Halep o va întâlni în prima manşă a turneului dotat cu premii totale de 115.000 de dolari pe Arina Rodionova.

Reclamă

Simona Halep şi-a aflat prima adversară de la Hong Kong

Aceasta va fi prima întâlnire dintre cele două jucătoare şi al treilea meci pentru Simona Halep de la revenirea în circuit, în urma scandalului de dopaj. Ea le-a mai întâlnit pe Paula Badosa (6-1, 4-6, 3-6) la Miami şi pe Kessler Mccartney, în faţa căreia a abandonat la Paris.

Sportiva de 34 de ani din Australia se află pe locul 114 mondial, iar cea mai bună prezenţă a ei în carieră a fost locul 97 WTA. Ea a câştigat 28 dintre cele 55 de partide disputate în 2024, 23 dintre victorii venind pe hard, suprafaţă pe care o va întâlni pe Simona Halep.

Pe tabloul principal de la Hong Kong se mai află şi Gabriela Ruse, cea care se va duela în primul tur cu Alycia Parks (128 WTA). Cap de serie al turneului este Emma Navarro.

Simona Halep revine pe teren la Hong Kong

Simona Halep revine pe teren! Fostul număr 1 mondial, care tocmai a împlinit 33 de ani, a acceptat invitația organizatorilor de la Hong Kong. Contul de Twitter al turneului a postat un filmuleț cu dubla câștigătoare de Grand Slam care anunță că va pleca spre Hong Kong duminică.

Salutare tuturor! Mi-am dat seama că e o zi grozavă pentru a vă da vestea că voi reveni pe teren mai devreme decât mă așteptam. O să yvor la Hong Kong mâine (n.r. duminică) pentru a participa la WTA 125 Hong Kong Open. Le mulțumesc organizatorilor pentru wildcard și abia aștept să vă văd acolo”, a spus Simona Halep, potrivit organizatorilor turneului de la Hong Kong.

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    22:59 19 apr.

    Marius Șumudică, semnal de alarmă după Rapid – U Cluj 0-2: „Totul sau nimic. Urmează meciul sezonului”

    22:37 19 apr.

    „Parcă îți vine și ție să cânți” Alex Chipciu, savuros despre atmosfera din Giulești! Ce regret are

    21:52 19 apr.

    Rapid – U Cluj 0-2! Bic și Macalou, „eroii” lui Sabău! „Șepcile roșii”, „coșmarul” lui Marius Șumudică

    21:52 19 apr.

    VIDEO„Nu mă așteptam” Max Verstappen, uimit după ce a obținut pole-ul în Arabia Saudită! De ce se teme în cursă

    21:38 19 apr.

    Barcelona, decizie radicală! Clubul depune plângere împotriva forurilor fotbalistice

    21:16 19 apr.

    Sabrina Voinea, medalie de AUR la sol, la Cupa Mondială de la Doha

    1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 3 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 6 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s