CM 2022 | Neymar l-a egalat pe Pele în topul celor mai buni marcatori din istoria Braziliei! Performanță colosală a starului lui PSG

Alexandru Ivan Publicat: 9 decembrie 2022, 19:23

Comentarii
CM 2022 | Neymar l-a egalat pe Pele în topul celor mai buni marcatori din istoria Braziliei! Performanță colosală a starului lui PSG

Neymar, în meciul cu Croația de la CM 2022 / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Neymar l-a egalat pe Pele în topul celor mai buni marcatori din istoria Braziliei! S-a întâmplat în partida cu Croația, din sfeturile Campionatului Mondial din Qatar 2022.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Brazilia a înscris în poarta Croației abia în minutul 105+1! A fost nevoie de un moment de inspirație din partea lui Neymar ca brazilienii să depășească defensiva croaților.

CM 2022 | Neymar l-a egalat pe Pele în topul celor mai buni marcatori din istoria Braziliei

Neymar a reușit un un-doi superb cu Lucas Paqueta în careul Croației și l-a fentat și pe portarul Livakovic. Starul lui PSG a îndeplinit ulterior o simplă formalitate, împingând balonul în poarta goală.

A fost golul cu numărul 77 pentru Neymar în naționala Braziliei. Tot atâtea a reușit și legendarul Pele. Cei doi împart în acest moment poziția de golgheter all-time al Selecao.

Reclamă
Reclamă

Până acum, Neymar a adunat un gol și un assist la Cupa Mondială. Pe ambele le-a reușit în duelul din optimi cu Coreea de Sud, câștigat cu 4-1.

Clasamentul celor mai buni marcatori din istoria Braziliei

1. Pele/ Neymar, 77 de goluri
2. Ronaldo, 62 de goluri
3. Romario, 55 de goluri
4. Zico, 48 de goluri
5. Bebeto, 40 de goluri
6. Rivaldo, 35 de goluri
7. Jairzinho, 35 de goluri
8. Ronaldinho, 33 de goluri
9. Ademir/Tostao, 32 de goluri
10. Zizinho, 30 de goluri

Reclamă

Neymar a plâns după ce s-a accidentat în primul meci la CM 2022

Atacantul de 30 de ani a povestit emoționat momentele grele prin care a trecut în ultimele zile, după ce s-a accidentat în meciul de debut de la Cupa Mondială. Starul sud-american a ratat celelalte două partide din grupe și s-a temut că turneul s-ar putea încheia pentru el.

“Am fost foarte speriat, veneam după un sezon foarte bun. Am suferit mult, am petrecut acea noapte (n.r. – după accidentare) și încă o zi plângând. M-am rugat, totul a mers și a meritat efortul. Am stat până la 11 dimineață tratându-mă cu kinetoterapeutul în acea zi și în alte zile până la 5 sau 6 dimineața. 

Cert este că e timpul să mergem mai departe. Visăm la trofeu, asta e evident, dar trebuie să o luăm pas cu pas. Suntem pregătiți și concentrați pe acest trofeu”, a declarat Neymar, potrivit uol.com.br.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:59

Kimmich i-a luat apărarea lui Nagelsmann după ce Germania a părăsit prematur Mondialul: “Sper să nu demisioneze”

10:19

Niciun cuvânt despre Gigi Becali! Mesajul lui Vlad Chiricheş pentru roş-albaştri, la despărţirea de FCSB

9:49

Marocanii au ieşit pe străzile olandeze după calificarea în optimi şi a început bătaia! S-a lăsat cu arestări! Scene teribile

9:30

Coasta de Fildeş – Norvegia LIVE VIDEO (20:00, Antena 1 şi AntenaPLAY). Erling Haaland caută un duel de vis cu Brazilia

9:08

Zlatan Ibrahimovic l-a “distrus” după ce favorita a fost eliminată de la Mondial: “E vina lui. Arată ce eşti”

9:03

FCSB a anunţat despărţirea OFICIALĂ de încă un jucător: “Astăzi se încheie în mod oficial aventura în roș-albastru”

1 Dinamo pregăteşte oferta pentru un nou atacant! 2 CFR Cluj a dat lovitura! L-a transferat pe fotbalistul dorit de Rapid 3 E oficial! Jucătorul dorit și de Gigi Becali a semnat cu Rapid! 4 Un portar cu două titluri de campion a semnat în Liga 1 5 Unul dintre golgheterii Ligii 1 ar putea pleca pentru 500.000 de euro 6 S-a aflat cine este jucătorul de la Cupa Mondială cu care Ioan Varga negociază transferul la CFR
Citește și