Polonia a eliminat SUA şi este prima finalistă la volei masculin! Slovenia, antrenată de românul Geani Creţu, s-a clasat pe 5!

Publicat: 7 august 2024, 20:45

Geani Creţu / Profimedia Images

Polonia a eliminat SUA şi este prima finalistă la volei masculin! Polonia a învins-o cu 3-2 pe SUA.

• Vezi Jocurile Olimpice de la Paris în AntenaPLAY pe canalele TVR*. Cu AntenaPLAY ai acces la canalele must carry, posturile Antena, dar și canale exclusive. Peste 70 de canale sunt disponibile acum. (*program retransmis în temeiul Legii audiovizualului).

Cu antrenorul român Geani Creţu pe bancă, Slovenia s-a oprit în sferturi, la prima participare, şi s-a clasat pe locul 5.

În cealaltă semifinală, tot miercuri, se întâlnesc campioana mondială Italia şi deţinătoarea trofeului olimpic, Franţa.

Slovenia, condusă de antrenorul român Geani Creţu, a participat în premieră la JO şi a încheiat pe locul 5, fiind neînvinsă în grupe (3-1 cu Canada, 3-0 cu Serbia şi 3-2 cu campioana olimpică en-titre Franţa) şi învinsă în sferturi chiar de finalista Polonia (3-1), relatează news.ro.

Finala pentru trofeul olimpic va avea loc în 10 august, iar cu o zi mai devreme se va juca pentru medalia de bronz.

În 2020, titlul olimpic a fost câştigat de Franţa, 3-2 cu Rusia.

În turneul feminin de la Paris s-au stabilit semifinalistele, care vor juca, joi, pentru calificarea în finală: SUA – Brazilia şi Italia – Turcia.

Prima semifinală este o reeditare a confruntării pentru aur din 2020, când echipa SUA s-a impus.

Va fi din nou Florin Tănase un jucător decisiv pentru FCSB?

Ce a scris site-ul oficial al Jocurilor Olimpice despre Mihaela Cambei, după ce românca a devenit vicecampioană olimpică!

23:36

Mihaela Cambei, prima reacţie după ce a cucerit medalia de argint la Jocurile Olimpice 2024: „Am zis ori la bal, ori la spital”

23:26

Reacţia COSR după ce Mihaela Cambei a cucerit argintul la haltere şi a adus a opta medalie pentru România la Jocurile Olimpice!

23:20

Povestea uriaşă a Mihaelei Cambei: a prins putere de mică, în gospodăria de la ţară! Acum şi-a împlinit marele vis

23:02

Cine e Mihaela Valentina Cambei, halterofila de argint a României! Românca a devenit vicecampioană olimpică la 21 de ani

1 Team Romania la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 12 | Cătălin Chirilă, start perfect. Mihaela Cambei a cucerit argintul la haltere 2 FotoSoția lui Joyskim Dawa, anunț despre plecarea fundașului de la FCSB: „Are obiective înalte în viaţă!” 3 FotoSimone Biles, reacţie categorică despre gestul „dezgustător” făcut alături de Jordan Chiles: „Totul ţine de sportivitate!” 4 Gigi Becali s-a descătuşat după „furtul” de la gimnastică: „Râd de noi, suntem săraci!”. Ce a spus despre boicotul lui Ciolacu 5 Ce se întâmplă în F1 în timpul vacanței de vară. Explicaţiile lui Adrian Georgescu 6 „Istvan Kovacs a făcut-o din nou!” Jose Mourinho, exasperat de arbitrul român. Ce s-a întâmplat după numai 10 minute