Închide meniul

Marea "Bulgăreală”. Florian Ceafalău, despre șansa lui Pulev de a-i lua centurile lui Joshua

Florian Ceafalău Publicat: 12 decembrie 2020, 13:25

Comentarii
Marea "Bulgăreală”. Florian Ceafalău, despre șansa lui Pulev de a-i lua centurile lui Joshua

Joshua vs Pulev

Mai sunt câteva ore până la meciul dintre Joshua și Pulev. Un meci ce, din păcate, nu a avut parte de o promovare pe măsura numelor celor doi, încă o dovadă că patria boxului profesionist este SUA, și nu Europa.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Meciul dintre Joshua și Pulev este unul mai complex decât pare la prima vedere. Joshua e marele favorit la casele de pariuri, dar cu siguranță nu va avea o noapte ușoară în ring. Ba chiar s-ar putea să aibă câteva reminiscențe ale primei confruntări cu Ruiz.

Englezul a reușit să facă cel mai slab meci din carieră, iar apoi la 6 luni să facă cel mai bun meci din carieră. A fost prima dată când l-am văzut pe Joshua calculat, tactic, atent la defensivă. Nici măcar în noaptea magică cu Klitschko nu a evoluat așa calculat. Dacă îl vom vedea pe Joshua din revanșa cu Ruiz, bulgarul nu va avea nicio șansă. Oricare alt Joshua va avea însă probleme cu greul de la sud de Dunăre. 

Meciurile cu Takam, Parker, Povetkin și primul cu Ruiz au fost niște evoluții mediocre ale lui Joshua. Dacă se va prezenta la fel, prima șansă îi revine lui Pulev. Bulgarul este un puncher mult mai bun decât toți cei patru, iar Joshua nu își permite să greșească în fața acestuia. Altfel, englezul va dansa frumos în jurul lui Pulev, își va folosi viteza și jocul de picioare pentru a se impune lejer, la decizie. Singurul semnal de alarmă pentru Joshua ar fi după runda a 6-a, când acesta obosește de obicei și are câteva runde la un nivel destul de scăzut, până își revine.

Așadar, dacă Joshua vine în formă, șansele lui Pulev sunt destul de mici. Altfel, bulgarul poate profita de rundele 6-10, care sunt mai slabe la Joshua, dar e greu de crezut că va putea să îl ”outbox”-eze pe Joshua timp de 12 runde.

Reclamă
Reclamă

Pronosticul meu pentru acest meci este victorie pentru Joshua, la decizie.

Meciul din această seară și cele mai tari faze vor fi în format live text pe www.AS.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe ce loc va termina România în Grupa H?
Loading ... Loading ...
Citește și:
9:57
O nou-promovată din Liga 1 conduce surprinzător un clasament. Locul secund, neașteptat și el
9:28
Cristi Chivu, gata să își trimită în teren cea mai sonoră achiziție din mercato. Debut în derby-ul cu Juventus
8:54
Lamine Yamal, Balonul de Aur din 2025? Verdictul lui Max Verstappen pentru jurnaliștii din Spania
8:42
EXCLUSIVJucătorii şi conducerea FRF şi-au ales favoritul, dacă Mircea Lucescu îşi va da demisia de la naţionala României
8:22
Statistica nedorită în care România e lideră după egalul din Cipru. Calculele specialiștilor
8:00
Cum se combate ”dictatura”. Adrian Georgescu, despre modificările fără precedent de regulament din Formula 1
1 “Mereu e Mitriţă de vină” Fostul jucător al Universităţii Craiova a răbufnit după Cipru – România 2-2! 2 “Ne-am înţeles” Marius Şumudică şi-a anunţat revenirea pe banca tehnică! Unde va antrena 3 EXCLUSIV„Dă-mi 3.000 de euro și fac un penalty!” Patronul străin care dă cărțile pe față despre blaturile din România 4 Gigi Becali a anunţat care e antrenorul care ar trebui să preia România în locul lui Mircea Lucescu: “E cel mai bun” 5 Dialog incredibil între Gigi Becali şi Mircea Lucescu: “Gigi, care e plângerea? / Dacă îmi permiţi” 6 FCU Craiova, exclusă din toate competițiile. “Cutremur” la echipa lui Adrian Mititelu
Citește și