Închide meniul

Delegarea lui Istvan Kovacs la Serbia – Albania a stârnit controverse uriaşe: “UEFA şochează”

Publicat: 11 octombrie 2025, 8:29

Comentarii
Delegarea lui Istvan Kovacs la Serbia – Albania a stârnit controverse uriaşe: UEFA şochează

Istvan Kovacs, în timpul unui meci / Sport Pictures

Istvan Kovacs a fost delegat la meciul dintre Serbia şi Albania, din preliminariile World Cup 2026. Aceasta va fi prima partidă pe care o va conduce arbitrul din Carei după FCSB – Universitatea Craiova, acolo unde a avut nevoie de trei ori de intervenţia VAR.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Acum, UEFA l-a delegat la unul dintre cele mai tari dueluri din această săptămână al pauzei internaţionale. Serbia – Albania este considerat un meci de mare risc, ţinând cont de tensiunile dintre sârbi şi kosovari, iar forul european i-a încredinţat românului misiunea de a duce la bun sfârşit această partidă.

Albanezii, nemulţumiţi de delegarea lui Istvan Kovacs la meciul cu Serbia: “Originar din ţara care urăşte Kosovo”

Albanezii nu au primit deloc bine această veste. Aceştia susţin că românul nu este potrivit pentru a conduce această partidă deoarece vine dintr-o ţară care urăşte Kosovo.

Mai mult, albanezii au mari semne de întrebare mai ales după ce presa din Serbia ar fi aplaudat decizia UEFA de a-l trimite pe arbitrul care a condus finala Champions League din sezonul trecut:

“UEFA șochează cu arbitrul de la Serbia – Albania. Arbitrul central va fi Istvan Kovacs, originar din țara care urăște Kosovo, România. Asistenții săi vor fi tot din România, Mihai Marica și Ferencz Tunyogi, iar al patrulea oficial va fi românul Horațiu Feșnic.

Reclamă
Reclamă

Numele arbitrului care va oficia meciul Serbia – Albania, Istvan Kovacs, a fost făcut public recent. Ceea ce a stârnit cea mai mare surpriză este faptul că acesta e pe placul presei sârbe”, au scris albanezii de la newsport.al.

Albania şi Serbia fac parte din grupa K a preliminariilor World Cup 2026. Albanezii se află pe locul 2, cu 8 puncte, în timp ce Serbia, care are un meci mai puţin disputat, se află pe locul 3, cu 7 puncte. Anglia este lider în această grupă, cu 15 puncte.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Câte goluri va marca România în meciul cu Austria?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:17
Cine este Teodor Ilincăi, tenorul care cântă imnul României la meciul cu Austria
17:10
Finală în „familie” la Shanghai! O nouă surpriză în China după eliminarea lui Novak Djokovic
16:53
Surpriză mare la Wuhan! Aryna Sabalenka, eliminată de Jessica Pegula. Cine va juca finala
16:52
Aliat surpriză pentru Gigi Becali în războiul cu FRF. Piţurcă: “Nu poți obliga un club privat”
16:51
Elias Charalambous, mesaj pentru România înaintea confruntării cu Austria. Ce a spus despre starea lui Crețu
16:27
Detalii neştiute despre negocierea plecării lui Olaru de la FCSB. Suma pe care Becali e gata să-l vândă
1 Adrian Șut, convocat de urgență la națională pentru meciul cu Austria. Pe cine a înlocuit 2 EXCLUSIVMircea Lucescu a decis! Cine va apăra poarta României în meciul crucial cu Austria 3 Zlatan Ibrahimovic şi-a amintit de Chivu: “Îi urez baftă, dar sper să nu câștige!” Cum îl laudă pe român 4 Ilie Dumitrescu a făcut un „pariu” surprinzător după ce România a învins Moldova: „El va fi titular cu Austria” 5 EXCLUSIVMircea Lucescu l-a lăudat pe Ianis Hagi după victoria cu Moldova: „Preia rolul lui Stanciu”. Ce a spus despre meciul cu Austria 6 Mircea Lucescu a intrat peste conferința selecționerului Moldovei. Ce cuvânt a repetat de trei ori, după victoria României
Citește și