Gol în memoria lui Diogo Jota. Gestul lui Ruben Neves după ce a fost eroul Portugaliei în preliminarii

Andrei Nicolae Publicat: 12 octombrie 2025, 9:15

Comentarii
Gol în memoria lui Diogo Jota. Gestul lui Ruben Neves după ce a fost eroul Portugaliei în preliminarii

Ruben Neves, după golul marcat în Portugalia - Irlanda / Profimedia

Ruben Neves a fost salvatorul Portugaliei în partida din preliminariile pentru Cupa Mondială dintre lusitani și Irlanda. În primul minut de prelungiri, mijlocașul de la Al-Hilal a înscris unicul gol al confruntării cu o lovitură de cap, după care i-a dedicat golul regretatului Diogo Jota, decedat într-un accident de mașină pe 3 iulie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fotbalistul de 28 de ani și-a celebrat reușita apelând la mai multe gesturi prin să aducă aminte de fostul jucător de la Liverpool. În urma reușitei sale, Portugalia și-a păstrat parcursul perfect din prelimariile pentru World Cup 2026, turneu final care va fi transmis exclusiv în Universul Antena.

Ce a spus Ruben Neves după golul marcat în Portugalia – Irlanda

Naționala lui Roberto Martinez părea că va remiza contra Irlandei pe Jose Alvalade, mai ales după ce și Cristiano Ronaldo a ratat de la punctul cu var pe final. Salvarea a venit de la Neves, care l-a învins pe Kelleher cu o lovitură de cap.

Imediat după ce a marcat, mijlocașul a sărutat numărul de pe tricou, și anume 21, pe care l-a preluat după moartea lui Diogo Jota. Prin prisma prieteniei dintre cei doi, Neves a fost cel ales de la națională să reprezinte numărul pe care l-a purtat fostul fotbalist al lui Liverpool.

Pe lângă acest gest, jucătorul lui Al-Hilal a ridicat mâinile către cer și și-a dezvăluit și tatuajul de pe picior care îi înfățișează pe el și Jota. După meci, un jurnalist l-a întrebat pe Neves dacă golul său a fost scris în stele, iar răspunsul său a fost următorul:

Reclamă
Reclamă

Cred că da, primul meu gol la națională, cu acest număr, nu putea fi mai bine. El (n.r. Roberto Martinez) ne-a spus că fiecare dintre noi vom moșteni puțin din cine a fost Diogo, iar astăzi a fost una dintre acele zile“, a spus Neves, potrivit dailymail.co.uk.

În Grupa F de calificări pentru Cupa Mondială, Portugalia are maximum de puncte după trei etape, fiind urmată de Ungaria, care are patru puncte.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:49

Diego Maradona, selecționerul: costume stil „Goodfellas”, două ceasuri și o promisiune „nebună”

22:48

LIVE TEXTPSG – Bayern 3-2. Meci senzațional pe Parc des Princes! Final „încins” de repriză

22:39

Veste uriaşă dată de Radu Miruță pentru Steaua. Ce companii private se implică să ducă echipa în Liga 1

22:38

Harry Kane a scris istorie în PSG – Bayern! Atacantul englez, bornă unică în istoria UEFA Champions League

22:33

Schimbare istorică în fotbal! Ce se întâmplă la World Cup cu jucătorii care își acoperă gura

22:12

Gigi Becali a anunţat transferurile pe care FCSB le face la vară

1 Antrenorul care i-a spus “Da” lui Gigi Becali şi e gata să semneze cu FCSB: “E deja la Bucureşti” 2 Anunţul UEFA după ce s-a cerut retrogradarea clubului Inter 3 Gigi Becali, ultimele detalii despre noul antrenor de la FCSB: “El e norocosul” 4 Florin Tănase a numit antrenorul pe care îl vrea la FCSB: “A avut rezultate incredibile” 5 Răzvan Lucescu a făcut anunţul, după ce Mihai Stoica a spus că îl vrea la FCSB: “Am avut oameni puternici ca patroni” 6 Radu Drăguşin pleacă în Germania. Şi-a dat acordul pentru un transfer de 20 de milioane de euro!
Citește și