Scenariul de care se teme Dorinel Munteanu înainte de tragerea la sorți a barajului: “Am văzut o variantă”

Andrei Nicolae Publicat: 17 noiembrie 2025, 17:40

Comentarii
Scenariul de care se teme Dorinel Munteanu înainte de tragerea la sorți a barajului: Am văzut o variantă

Dorinel Munteanu,în timpul unui meci - Sport Pictures

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Dorinel Munteanu, fostul component al Generației de Aur, a vorbit despre tragerea la sorți a barajului pentru World Cup în care va fi angrenată și România. “Tricolorii” vor face parte din urna a patra și vor întâlni în deplasare într-o singură manșă o adversară din prima urnă, din care fac parte momentan Italia, Turcia, Ucraina și Polonia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Munteanu a văzut pe cine poate întâlni echipa lui Lucescu la baraj și a discutat despre o narativă de care a recunoscut că se teme. Antrenorul de 57 nu vrea că Austria să piardă cu Bosnia în ultima etapă din preliminarii, pentru că acest scenariu ar fi echivalent cu prezența naționalei lui Ralf Rangnick în prima urnă și implicit cu un posibil nou duel între echipa din centrul Europei și România.

Dorinel Munteanu n-o vrea pe Austria la baraj

Austria e în acest moment lider în Grupa F, cu 18 puncte, iar doar un eșec cu Bosnia pe teren propriu în ultima etapă o poate face să piardă calificarea directă la Mondial. În cazul în care acest lucru s-ar întâmpla, elevii lui Rangnick ar merge la baraj și ar intra în urna 1, luând locul Poloniei.

Acest scenariu nu este deloc dorit de Dorinel Munteanu, care nu vrea să vadă o altă partidă între România și Austria. Fostul mijlocaș este de părere în schimb că trupa lui Lucescu ar avea șanse cu oricare dintre cele patru naționale prefigurate momentan în prima urnă valorică.

Am văzut o variantă în care Bosnia să câștige cu Austria, iar Austria ar merge în prima urnă. Eu n-aș vrea să fie Austria. În rest, orice echipă poate să fie. De Austria m-aș teme.

Reclamă
Reclamă

Am văzut cum a jucat meciul cu Cipru. Mi se pare de nivelul Ucrainei, Italiei. Cu toate cele patru pe care le-ai zis (n.r.- Italia, Turcia, Ucraina, Polonia) cred că avem șanse“, a spus fostul component al Generației de Aur, potrivit digisport.ro.

România își va afla adversara din semifinalele barajului și posibila adversară din finală joi de la ora 14:00. Tragerea la sorți va fi transmisă exclusiv în AntenaPLAY.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

A fost avantajată Argentina de arbitraj în meciul cu Egipt?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:47

“Foarte bine, bravo”. O legendă a lui Dinamo, reacție surprinzătoare după ce Eddy Gnahore s-a înțeles cu FCSB

18:46

ML Vitebsk – Univ. Craiova LIVE TEXT (20:00). Campioana României începe aventura în preliminariile Champions League. Echipele

18:44

Veste proastă pentru Franţa, înaintea duelului cu Maroc. Apelul făcut la FIFA, respins

18:25

LIVE SCOREFCSB – Al Jazira se joacă ACUM. Roş-albaştrii au deschis scorul, în duelul amical cu echipa lui Cosmin Olăroiu

18:22

Oferta primită de Luka Modric la 40 de ani, după Campionatul Mondial. Unde şi-ar putea continua cariera

18:13

“Nu înțeleg cum poate la 39 de ani”. Djokovic i-a uluit de toți după meciul-maraton din sferturile Wimbledon

1 Lovitura verii în Liga 1: Benfica a pus banii pe masă și e aproape de transfer! 2 „FIFA n-are pic de rușine!” Francezii, scandalizați după ce au văzut cine arbitrează meciul cu Maroc 3 Anunț bombă făcut de Marca: FBI investighează Federația de Fotbal din Argentina 4 Cutremur în Liga 1! Damjan Djokovic, anchetat pentru blaturi la pariuri. Alte două nume mari sunt pe listă 5 “Ronaldo, nu vrem să te «omorâm», dar…”. Presa din Portugalia, reacție virulentă după eliminarea de la World Cup 6 Gigi Becali, ultimele detalii despre campania de achiziţii de la FCSB: “Cică am mai făcut două transferuri”
Citește și