Închide meniul

Reacția turcilor după ce au aflat că vor întâlni România la barajul de Cupa Mondială. “Tricolorul” remarcat

Andrei Nicolae Publicat: 20 noiembrie 2025, 15:11

Comentarii
Reacția turcilor după ce au aflat că vor întâlni România la barajul de Cupa Mondială. Tricolorul remarcat

România, înainte de meciul cu San Marino / Sport Pictures

România a aflat că o va întâlni pe Turcia în semifinala barajului pentru Cupa Mondială, iar reacția presei din “țara semilunii” nu a întârziat să apară. Jurnaliștii din țara aflată pe două continente au făcut o scurtă descriere a pacursului naționalei lui Mircea Lucescu, au comis o gafă în articolul redactat și au remarcat un fotbalist din lotul “tricolorilor”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Turcia – România este semifinala barajului în care vor fi angrenați jucătorii lui Mircea Lucescu în drumul spre Cupa Mondială. În cazul în care vor trece de băieții lui Vincenzo Montella, atunci “tricolorii” vor înfrunta în deplasare Kosovo sau Slovacia.

Dennis Man, remarcatul presei din Turcia

După ce tragerea la sorți s-a încheiat, o publicație din Turcia a venit cu o reacție. În prezentarea echipei României, jurnaliștii au comis o eroare și au punctat că țara noastră a ajuns de două ori în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, în condițiile în care țara noastră a ajuns o singură dată în acea fază a competiției, în 1994.

În ceea ce privește anumiți jucători din lotul lui Lucescu, turcii au înșirat fotbaliștii care evoluează în campionatul din “țara semilunii” și l-au remarcat pe Dennis Man drept un fotbalist care poate crea pericol.

România a fost în Grupa H din preliminarii și a avut 4 victorii, 3 eșecuri și o remiză în 8 meciuri. Elevii lui Mircea Lucescu au terminat grupa cu 13 puncte, în spatele Austriei și Bosniei, pe locul 3.

Reclamă
Reclamă

România a jucat de șapte ori la Cupa Mondială, ultima dată în 1998. Au ajuns de două ori în sferturile de finală (n.r. un singur sfert de finală au românii). În Superligă joacă Ianis Hagi la Alanyaspor, Valentin Mihăilă la Rizespor, Deian Sorescu la Gaziantep și Denis Drăguș la Eyupspor, care vor avea șansa să joace.

Dennis Man de la PSV iese în evidență drept unul dintre cei mai importanți jucători de atac ai echipei“, au scris turcii de la arsiv.mackolik.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:10
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 20 noiembrie
17:05
Marea temere a lui Mircea Lucescu pentru barajul cu Turcia: „Sunt îngrijorat că joacă acolo”
17:02
Veste mare pentru România! Unde se poate juca meciul cu Turcia, din barajul World Cup 2026
17:02
EXCLUSIVDenis Drăguş, discurs mobilizator direct din Turcia: “Dacă suntem bine, avem toate şansele să trecem mai departe”
16:51
Gică Hagi, optimist după tragerea la sorți pentru barajul de calificare la CM 2026: „Nu ducem lipsă de talent”
16:40
Ce cotă are România să elimine Turcia şi să joace finala pentru World Cup 2026
1 Afacerea în care Dan Petrescu a investit averea strânsă din fotbal. Cum a ajuns “Bursucul” la fel de bogat ca Hagi 2 Afacerea care l-a ruinat pe Cristi Chivu. Pe ce s-au dus zecile de milioane câştigate de român 3 FotoCe s-a ales de Lavinia Miloşovici. Ce dramă a trăit marea gimnastă a României, a ajuns de nerecunoscut 4 BREAKING NEWSTurcia – România, la barajul pentru Cupa Mondială. Posibil duel cu Slovacia sau Kosovo în finala play-off-ului 5 Vizită fulger a lui Cristi Chivu în România: “Multă lume nu știe…” Locul unde a fost surprins 6 Prima reacţie a lui Mircea Lucescu după ce a aflat că România joacă împotriva Turciei la barajul pentru World Cup 2026
Citește și