A murit Gil Brandt, arhitectul echipei Dallas Cowboys din NFL

De Bogdan Stănescu
Publicat: 2.09.2023, 11:32

A murit Gil Brandt, arhitectul echipei Dallas Cowboys din NFL

A murit Gil Brandt, arhitectul echipei Dallas Cowboys din NFL

Gil Brandt, la introducerea lui în Hall of Fame / Profimedia Images

Gil Brandt, arhitectul echipei Dallas Cowboys din NFL, a murit la vârsta de 91 de ani. Personalitate uriaşă a fotbalului american, Gil Brandt şi-a început cariera în NFL în 1957, atunci când a fost angajat ca scouter de către Los Angeles Rams.

Reclamă

El nu avea decât un contract part-time, primul contract plin fiindu-i oferit de către San Francisco 49ers, pentru care a lucrat între 1958-1959.

Reclamă

A murit Gil Brandt, arhitectul echipei Dallas Cowboys din NFL

Gil Brandt avea să facă istorie în NFL la Dallas Cowboys, echipă de fotbal american la care a activat între 1960 şi 1988.

Atunci când Tex Schramm a preluat Dallas Cowboys ca General Manager în 1960, Gil Brandt avea să fie unul dintre primii oameni angajaţi în club, ca şef de scouting.

Brandt şi Schramm lucraseră împreună şi anterior, la Los Angeles Rams. Brandt este recunoscut ca unul dintre pionierii scoutingului modern în fotbalul american, fiind unul dintre primii scouteri care au utilizat computerul pentru a identifica noi talente în fotbalul american.

Gil a fost în centrul succesului timpuriu al echipei Dallas Cowboys și a continuat să slujească organizaţia timp de decenii după aceea, ca un mare ambasador al ei”, a declarat proprietarul Dallas Cowboys, Jerry Jones, după decesul lui Gil Brandt, potrivit cnn.com.

Ca vicepreşedinte al personalului de la Dallas Cowboys, Gil Brandt a adus în echipă 9 jucători care aveau să pătrundă în Hall of Fame. Şi Gil Brandt avea să fie inclus în Pro Football Hall of Fame. Cu el în echipă, Dallas Cowboys a câştigat de două ori Super Bowl, în 1971 şi 1977 (Super Bowl VI şi XII).

Gil Brandt a încetat din viaţă joi, 31 august, cu o zi înaintea celebrului Mohamed Al-Fayed. Decesul lui Mohamed Al-Fayed a avut loc vineri, 1 septembrie.

Omul de afaceri Mohamed Al-Fayed, fost proprietar Harrods şi al echipei de fotbal Fulham, a murit la vârsta de 94 de ani

Lumea sportului a fost zguduită, recent, de decesul lui Mohamed Al-Fayed, fostul proprietar al echipei de fotbal Fulham şi tatăl lui Dodi Al-Fayed, care a decedat alături de Prinţesa Diana în 1997, în teribilul accident rutier.

Mohamed Al Fayed a decedat sâmbătă, la  vârsta de 94 de ani. Născut în Egipt, acesta a construit un imperiu de afaceri în Orientul Mijlociu înainte de a se muta în Marea Britanie în anii 1970. Nu şi-a îndeplinit însă niciodată visul de a obţine un paşaport britanic, relata news.ro.

După ce fiul său cel mare, Dodi, a murit într-un accident de maşină alături de prinţesa Diana, Mohamed Al-Fayed a petrecut ani de zile punând la îndoială circumstanţele acelei tragedii. Decesul său intervine la o zi după ce se împliniseră 26 de ani de la moartea fiului său, Dodi Al-Fayed.

În ultimul deceniu, el rămăsese în mare parte în afara atenţiei publice, locuind în conacul său din Surrey împreună cu soţia sa Heini. Potrivit Forbes, Mohamed Al-Fayed avea o avere estimată la 2 miliarde de dolari.

Potrivit Sky News, Mohamed Al-Fayed a murit vineri dimineaţa devreme şi a fost înmormântat deja, conform tradiţiei musulmane, în centrul Londrei, după rugăciunile de vineri.

Omul de afaceri de origine egipteană, cunoscut mai ales ca fost proprietar al magazinului Harrods, a deţinut şi clubul de fotbal Fulham din Londra. El a vândut Harrods către Qatar Holdings în mai 2010. Trei ani mai târziu, a vândut şi FC Fulham omului de afaceri american Shahid Khan.

 

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
9:39

Hansi Flick a „spart gheața” la Barcelona. Borna impresionantă stabilită, după calificarea în semifinalele Champions League

9:18

„Îi e frică, sunt prea specialist”. Gigi Becali, mesaj direct pentru Dan Petrescu înainte de FCSB – CFR Cluj

9:18

VIDEONebunie în vestiarul lui Al Sharjah după calificarea echipei lui Olăroiu în finala Ligii Campionilor Asiei 2

9:00

„De nerecunoscut!” Spaniolii l-au taxat pe Lamine Yamal, după ce Barcelona a „tremurat” cu Dortmund

8:53

Eliza Samara – Shin Yubin LIVE VIDEO (9:45, AntenaPLAY). Samara luptă pentru Stage 2, la Cupa Mondială

8:48

VIDEOGafă colosală înainte de Aston Villa – PSG! Jucătorii au rămas mască

1 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 2 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 3 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 4 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls 5 S-a decis viitorul lui Denis Alibec! Atacantul Farului va semna contractul: „Se va găsi o soluţie”s 6 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas