Constantin Popovici şi Cătălin Preda, aur şi argint la Campionatele Mondiale de Nataţie. Imaginile bucuriei şi prima reacţie

De Dan Roșu
Publicat: 27.07.2023, 8:31

Constantin Popovici şi Cătălin Preda, pe podium la Campionatele Mondiale de Nataţie / Getty Images

Constantin Popovici şi Cătălin Preda au câştigat medaliile de aur şi argint la Campionatele Mondiale de Nataţie, la sărituri în apă de la mare înălţime, probă ce a fost exclusiv în AntenaPLAY.

A fost prima oară când doi sportivi din aceeaşi ţară au fost pe podium la o ediţie de Mondiale, iar bucuria a fost una pe măsură. Cei doi au sărit ultimii şi şi-au asigurat cele două medalii.

Cei doi au repetat astfel isprava de la Campionatele Europene de Nataţie. Anul trecut, la Roma, cei doi cucereau de asemenea aurul şi argintul, într-o altăzi memorabilă pentru sportul românesc.

„Este extrem de multă muncă în spate şi cred că doar eu ştiu cât de mult am muncit pentru asta. Azi am primit răsplata. Această probă a fost cea pe care m-am concentrat la această ediţie. Sper că la anul voi merge mai bine şi la 10 metri”, a spus Constantin Popovici, după ce a cucerit aurul la Fukuoka.

Imnul României a răsunat pentru prima oară la această ediţie a Campionatelor Mondiale de Nataţie, aceste fiind primele două medalii câştigate de sportivii noştri.

Două medalii pentru România, la Fukuoka

Constantin Popovici şi Cătălin-Petru Preda au câştigat medalia de aur, respectiv medalia de argint, în competiţia de high diving, 27 m, din cadrul Campionatului Mondial de nataţie de la Fukuoka.

În fruntea clasamentului după primele două sărituri din 25 iulie, Popovici, campion european en titre, şi Preda, vicecampion european, au confirmat că sunt cei mai buni din lume şi după ultimele două sărituri de joi. Constantin Popovici, 34 ani, din Bucureşti, a devenit primul campion mondial al României la sărituri în apă de la mare înălţime.

În clasamentul final, după patru sărituri, Constantin Popovici s-a clasat pe primul loc cu un total de 472,80 puncte, urmat de Cătălin Petru Preda (438,45) şi de francezul Gary Hunt (426,30). Un număr de 23 de sportivi au participat la acest concurs. Gary Hunt este dublu campion mondial în 2015 şi 2019.

Popovici, de la CSM Bacău, a participat şi la proba de platformă 10 m, în care s-a clasat pe locul 18.

Popovici a arătat o formă excelentă în acest sezon, cu victorii la Boston şi Paris, şi un loc doi la Polignano a Mare (Italia), în circuitul Red Bull Cliff Diving World Series.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

10:23 Suedia – SUA LIVE VIDEO (21:20) în AntenaPLAY! Programul zilei de la Campionatul Mondial de hochei! Primele meciuri sunt la 17:20 9:52 Mutarea de urgenţă pe care Dinamo a vrut să o facă! „Câinii”, loviţi de probleme înaintea etapei decisive din play-out 9:41 Mihai Stoica ştie de ce Dan Şucu nu a vrut să îl aducă pe Marius Şumudică la Rapid: „Discutăm despre un rapidist 100%” 9:11 „Îl are exemplu pe Tănase!” Verdictul lui Ilie Dumitrescu despre transferul lui Florinel Coman în Qatar 8:57 Xabi Alonso nu se opreşte după ce a intrat în istoria fotbalului cu Bayer Leverkusen: „Băieţii mei merită tripla” 8:46 FotoSingurul fiu al lui Nicolae Ceaușescu care mai e în viaţă, interviu rar! Discurs uimitor 8:30 Veşti proaste pentru FCSB şi Rapid! Anunţul făcut de Farul Constanţa în legătură cu Louis Munteanu” 8:22 „Aşa i-a promis lui Gigi!” Cum ar putea reveni Florin Tănase la FCSB! Mihai Stoica a făcut anunţul 0:17 Bayer Leverkusen, record FABULOS pentru istoria fotbalului. Gol în minutul 90+7 şi calificare în finala Europa League 0:00 Atalanta – Bayer Leverkusen este finala Europa League 2024! Olympiacos – Fiorentina, finala Conference League Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției